Letošní ročník Rallye Monte Carlo je historií a v případě vozů ŠKODA Fabia R5 se jednalo o povedený začátek sezony.

Podmínky byly opravdu náročné a na tratích se střídal sníh s ledem, nečistotami a břečkou. Zamotané hlavy díky tomu měli jak mechanici a inženýři v servisní zóně, tak posádky přímo na trati, především na horských rychlostních zkouškách, kde nebyla nouze o havárie a odstoupení. Navrch nakonec měly týmy, které s ohledem na podmínky dokázaly zvolit nejlepší strategii a vybrat správné pneumatiky.

Tým ŠKODA Motorsport na této soutěži nestartoval, proto naši pozornost poutala především tovární posádka Esapekka Lappi/Janne Ferm. Finové se soutěže účastnili soukromě, aby zde nesbírali zkušenosti, které se jim mohou hodit do budoucna. Přestože tentokrát nebojovali o body do šampionátu WRC2, podali velice soustředěný výkon. Třešinkou na dortu byla nepochybně předposlední rychlostní zkouška La Bollène Vésubie – Peira Cava, kde si připsali osmý čas absolutně a zároveň byli nejrychlejším z vozů třídy RC2.

„Na tuto erzetu jsme skvěle vybrali pneumatiky. Byl to opravdu pěkný test,“ hodnotil v cíli měřeného úseku Esapekka Lappi. Finský pilot zvládl bez problémů i závěrečnou RZ a celkově obsadil devátou příčku, což je před následujícími soutěžemi velmi povzbudivé.

S průběhem soutěže může být velmi spokojený také tým Baumschlager Rallye & Racing (BRR). Jeho posádka Armin Kremer/Pirmin Winklhofer byla jen o necelé tři sekundy pomalejší než Lappi, celkově skončila desátá a ve WRC2 vybojovala body za druhé místo. Kremer tak v Monte Carlu vylepšil své loňské umístění, ačkoliv na RZ 9 a 10 jej přibrzdily hodiny a na RZ 12 musel zvládnout více než 8 kilometrů s defektem pneumatiky.

Kremer o svém počínání během rally značně přemýšlel a přiznal, že často výrazně zvolnil v místech, kde bylo na trati hodně sněhu a ledu. Nicméně uvážlivost se Němci vyplatila a pomohla mu k umístění v první desítce celkového pořadí a na stupních vítězů v kategorii WRC2.

Hubert Ptaszek a Kamil Kozdroń si s Fabií R5 Teamu Ptock počínali také velmi dobře a v cíli byli spokojení jak se svým vozem, tak se sedmým místem v hodnocení WRC2.

O příčku níže skončili v hodnocení WRC2 Lambros Athanassoulas a Nikolaos Zacheos, kteří se v Monte Carlu s Fabií R5 představili poprvé. Posádka týmu Laskaris Foundation vsadila na zimní pneumatiky a opatrnější přístup, ale jak dokládá její konečný výsledek, právě tento přístup se Řekům vyplatil.

Francouz Julien Maurin navigovaný Benjaminem Veillasem bojoval na začátku závodu na špici hodnocení WRC2, ale na deváté rychlostní zkoušce měl problémy a musel odstoupit.

S druhou Fabií R5 týmu Oreca startovala na Monte Carlu dvojice Teemu Suninen/Mikko Markkula. Finové sice nebojovali o body do WRC2, ale s náročnými podmínkami si poradili brilantně. Navzdory tomu, že na jedné z erzet na chvíli uvízli ve sněhové bariéře, obsadili v cíli 12. místo absolutně.

Vozy ŠKODA Fabia R5 podaly v náročných podmínkách Rallye Monte Carlo skutečně dobré výkony a my se už nyní můžeme těšit na druhý podnik šampionátu WRC2, který odstartuje 12. února ve Švédsku.