WRC2: ŠKODA chce pokračovat v jízdě na plný plyn a v Polsku udržet vítězný kurz

ŠKODA by ráda prodloužila svou vítěznou sérii ve FIA mistrovství světa v rally (WRC2) i při extrémně rychlé Polské rally. Před rokem vybojovala posádka Esapekka Lappi / Janne Ferm na Polské rally historicky první triumf vozu ŠKODA Fabia R5 ve WRC2 – a tento úspěch by „létající Finové“ letos rádi zopakovali.S druhým vozem továrního týmu ŠKODA Motorsport se jedné z nejrychlejších soutěží sezóny zúčastní posádka Pontus Tidemand / Jonas Andersson. Pozornost desetitisíců fanoušků bude poutat také polský pilot Hubert Ptaszek, který rovněž pojede s vozem ŠKODA Fabia R5.

„Polská rally je pro nás zcela mimořádný podnik. Před rokem jsme zde slavili první vítězství našeho nového vozu ŠKODA Fabia R5 v mistrovství světa v rally. Na to bychom samozřejmě chtěli letos navázat,“ řekl šéf týmu ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek.

Polskou rally začínají ve WRC2 týdny plné rychlosti. Tento tradiční podnik v oblasti Mazurských jezer je společně a následující Finská rally patří v kalendáři mistrovství světa k podnikům, na nichž posádky dosahují nejvyšších průměrných rychlostí.

„Na mimořádně rychlých tratích musíte být odvážní, ale zároveň musíte jet taky s rozumem. Loni Esapekka Lappi a Pontus Tidemand tuto rovnováhu našli a získali dvojité vítězství. Ovšem konkurence je letos ještě větší než v roce 2015, proto se můžeme těšit na napínavou Polskou rally,“ dodal Hrabánek.

Na 306 kilometrech tratí, vedoucích hustými lesy v blízkosti překrásných jezer, budou o nejlepší časy na jednotlivých rychlostních zkouškách bojovat všichni jezdci, kteří v tuto chvíli figurují na prvních šesti místech průběžného pořadí WRC2. S výjimkou vedoucího Elfyna Evanse startují všichni s vozy ŠKODA Fabia R5.

Při posledních čtyřech podnicích WRC2 vždy zvítězil jezdec pilotující Fabii R5. Na Italské rally před dvěma týdny triumfoval 22letý Fin Teemu Suninen, který navíc tuto vítěznou sérii zahájil na Mexické rally. Argentinskou rally vyhrál Peruánec Nicolás Fuchs. Při Portugalské rally vystoupil na nejvyšší ze stupňů vítězů tovární jezdec Pontus Tidemand.

Rally Poland 2016
WRC 2: ŠKODA chce pokračovat v jízdě na plný plyn a v Polsku udržet vítězný kurz

Nyní se Pontus Tidemand těší na návrat do Polska: „Rychlé tratě Polské rally mi sedí, což potvrdilo už druhé místo v loňském ročníku. Společně s Jonasem si chceme připsat další špičkový výsledek, abychom posílili své šance na zisk titulu ve WRC2. Proto musíme především udržet nervy na uzdě.“

Týmový kolega Esapekka Lappi chce po devátém místě na Italské rally opět zaútočit: „Díky několika nejrychlejším časům na jednotlivých rychlostních zkouškách jsme na Sardinii ukázali, co v nás je, ale v celkovém hodnocení jsme bohužel nedosáhli tak vysoko, jak bychom si přáli. Extrémně rychlé tratě v Polsku mi připomínají tratě v mém rodném Finsku, cítím se tam skoro jako doma. Určitě chceme bojovat o vítězství.“

To ovšem nebude jednoduché – vedle Lappiho a Tidemanda pojede s vozy ŠKODA Fabia R5 šest dalších jezdců. Budou mezi nimi i Teemu Suninen a Nicolás Fuchs, kteří již letos ve WRC2 zvítězili.

Chybět nebude ani domácí favorit Hubert Ptaszek. Jeho spolujezdec Maciej Szczepaniak se vyléčil ze zranění, které utrpěl na Portugalské rally, a těší se na návrat do WRC2. „Polská rally je pro mě vrcholem sezóny. Velice se těším na domácí fanoušky doma a chci jim nabídnout hezkou podívanou,“ řekl Hubert Ptaszek. Možná si nadělí i předčasný dárek k narozeninám: dva dny po skončení Polské rally oslaví třiadvacetiny.

Paralelně s Polskou rally se v České republice koná Rally Bohemia, zařezaná do mistrovství České republiky v rally (MČR). Zde za tovární tým nastoupí vedoucí posádka mistrovství Jan Kopecký / Pavel Dresler, která nedávno obsadila druhé místo v kategorii WRC2 na Italské rally.

Víte, že…

…tovární posádka ŠKODA Esapekka Lappi / Janne Ferm Polskou rally již dvakrát vyhrála?

Přesně před rokem vybojovali „létající Finové“ historicky první vítězství vozu ŠKODA Fabia R5 ve WRC2. Úplně poprvé Lappi v Polsku triumfoval v říjnu 2012, kdy poprvé startoval za tým ŠKODA Motorsport a s vozem Fabia Super 2000 rovnou triumfoval. Podnik byl tehdy ještě součástí mistrovství Evropy v rally (ERC).

…Polská rally je společně se slavnou Rally Monte Carlo nejstarší podnikem ve světě rally, ale letos je do kalendáře mistrovství světa v rally (WRC) zařazena teprve popáté?

Polská rally se poprvé konala v roce 1921, premiérový ročník vyhrál Polák Tadeusz Heyne. V roce 1973 byl podnik součástí premiérové sezóny mistrovství světa v rally, poté byl podnik z kalendáře WRC vyškrtnut a zahrnut do mistrovství Evropy v rally. V roce 2009 byl opět jednorázově součástí WRC. V roce 2014 se Polská rally opět vrátila do kalendáře světového šampionátu a letos je jeho součástí potřetí v řadě.

…vozy ŠKODA pilotuje pět ze šesti nejlepších jezdců průběžné klasifikace WRC2?

Po šesti ze 14 podniků sezóny figurují za vedoucím Britem Elfynem Evansem (62 bodů z dosavadních čtyř startů) Nicolás Fuchs (55/čtyři starty), Teemu Suninen (50/tři starty), tovární jezdec Pontus Tidemand (43/dva starty), Hubert Ptaszek (42/pět startů) a zkušený německý jezdec Armin Kremer (40/tři starty), tedy pět jezdců s vozem ŠKODA Fabia R5. Oba zbývající tovární jezdci značky ŠKODA jsou rovněž v první desítce: Jan Kopecký (19/dva starty) je průběžně osmý, Esapekka Lappi (17/dva starty) desátý. Každý jezdec může v průběhu roku bojovat o body do celkové klasifikace WRC2 na sedmi soutěžích, které si sám zvolí.

…ŠKODA Motorsport bojuje o titul i v klasifikaci týmů ve WRC2?

Ačkoli se tým z Mladé Boleslavi zúčastnil pouze tří podniků mistrovství světa, má na svém kontě již 61 bodů. Vede M-Sport, který při čtyřech startech získal 73 bodů.

…stejně jako při předchozí Italské rally se i tentokrát v kategorii WRC2 postaví na start osm vozů ŠKODA Fabia R5?

Kromě obou továrních jezdců Pontuse Tidemanda a Esapekky Lappiho budou o cenné body do šampionátu WRC2 soupeřit také zákazníci značky ŠKODA Hubert Ptaszek, Teemu Suninen, Nicolás Fuchs, Armin Kremer, Julien Maurin a Scott Pedder.

…„létající Fin“ Esapekka Lappi loni v kategorii WRC2 vyhrál druhou rychlostní zkoušce „Gorklo“, když dosáhl  úžasné průměrné rychlosti 126,45 km/h?

Polská rally je společně s Finskou rally nejrychlejším podnikem v kalendáři mistrovství světa. Kromě rychlosti je potřeba také hlava: mnoho zatáček je možné říznout, ale ve vysoké trávě se často schovávají nebezpečné kameny.

…jen čtyři rychlostní zkoušky budou úplně stejné jako loni?

Jedná se o testy Mikołajki Arena, Gołdap, Świętajno a Wieliczki. Všechny ostatní zkoušky byly alespoň částečně změněny, 33 procent tratí je ve srovnání s loňským ročníkem nových. Rally tak bude pro jezdce i fanoušky bezpečnější a atraktivnější. Na programu je 21 rychlostních zkoušek o celkové délce 306,10 km.

…rally se koná v oblasti Mazurských jezer?

V této oblasti jsou tisíce jezer. Největší jezerní oblast v Polsku patří svou nedotčenou krajinou k největším turistickým atrakcím země. Servisní centrum Polské rally se nachází v městě Mikołajki, které je se 4 000 obyvateli nejznámějším místem tohoto regionu.