Oslavy pod zářícím sluncem na Costa Daurada: Tým ŠKODA Motorsport zopakoval na Španělské rally 2016 své dvojité vítězství v kategorii WRC2 z roku 2015. Po dramatickém duelu dlouhém 321,08 km tentokrát triumfovali čeští šampioni Jan Kopecký / Pavel Dresler s náskokem 15,3 sekundy před druhou posádkou továrního týmu ŠKODA ve složení Pontus Tidemand / Jonas Andersson.

Loni tento náročný podnik FIA Mistrovství světa v rally (WRC) vyhrál Tidemand před Kopeckým.

Duel obou továrních jezdců značky ŠKODA o vítězství byl velmi emotivní a během čtyř dnů nadchl desetitisíce fanoušků, sledujících soutěž přímo u tratí v malebné oblasti Costa Daurada. Úvodní čtvrteční rychlostní zkouška se jela za deště v ulicích milionové metropole Barcelony a Jan Kopecký se po ní ujal. V pátek lilo jako z konve a jeho týmový kolega Pontus Tidemand se na rozblácených šotolinových tratích prosadil na vedoucí pozici. Ovšem jeho náskok třísekundový náskok se v sobotu na asfaltu rychle rozplynul – Kopecký získal zpět první místo, a to i navzdory defektu pneumatiky, a do závěrečného dne rally nastupoval s náskokem 14,3 sekundy. V neděli 34letý jezdec úspěšně odvrátil poslední Tidemandovy útoky a v cíli se mohl radovat z cenného triumfu.

Jan Kopecký / Pavel Dresler, ŠKODA FABIA R5, ŠKODA Motorsport. RallyRACC Catalunya - Costa Daurada 2016
Jan Kopecký / Pavel Dresler, ŠKODA FABIA R5, ŠKODA Motorsport. RallyRACC Catalunya – Costa Daurada 2016

Zkušený jezdec se s vozem ŠKODA FABIA R5 radoval z vítězství ve WRC2 podruhé; poprvé se mu to podařilo na Německé rally 2015. Na osmi z posledních devíti soutěží WRC2 tak vždy zvítězil pilot se špičkovým českým soutěžním speciálem. Tovární jezdec Esapekka Lappi vyhrál svou domácí rally ve Finsku a v Německu. V Mexiku, na Sardinii a na Polské rally zvítězil Teemu Suninen, na Argentinské rally triumfoval Nicolás Fuchs. Tovární jezdec Tidemand oslavil vítězství na Portugalské rally. Ve Španělsku se mu na rozdíl od roku 2015 vyhrát nepodařilo.

Pontus Tidemand / Jonas Andersson, ŠKODA FABIA R5, ŠKODA Motorsport. RallyRACC Catalunya - Costa Daurada 2016
Pontus Tidemand / Jonas Andersson, ŠKODA FABIA R5, ŠKODA Motorsport. RallyRACC Catalunya – Costa Daurada 2016

Před dvěma zbývajícími soutěžemi sezóny, které se pojedou ve Velké Británii a v Austrálii, mají šanci na zisk mistrovského titulu ve WRC2 stále ještě tři jezdci startující s vozy ŠKODA. Teemu Suninen, závodící s vozem FABIA R5 soukromého týmu Oreca, obsadil ve Španělsku pátou příčku a je se 103 body nadále na druhém místě celkové klasifikace. Za ním následují tovární jezdci Esapekka Lappi (82) a Jan Kopecký (80). Oba jezdci týmu ŠKODA Motorsport ovšem absolvovali v sezóně teprve pět soutěží a mají tak ještě dvě možnosti získat 25 bodů určených pro vítěze každého z podniků WRC2. Suninen naopak může bodovat už jen jednou. Všichni tři kandidáti na titul, startující s vozy ŠKODA, se přímo utkají při Rally Velké Británie (27. až 30. října). Vedoucí jezdec WRC2 Elfyn Evans (120 bodů) již absolvoval všech sedm soutěží sezóny, v nichž mohl sbírat body do celkové klasifikace.

Číslo pro Německou rally: 18

Skvělá demonstrace vlastních kvalit: Na 18 z 19 rychlostních zkoušek Španělské rally byl vůz ŠKODA FABIA R5 nejrychlejší v kategorii WRC2. Tovární jezdec Jan Kopecký byl největším sběratelem nejrychlejších časů s dvanácti prvními místy. Přitom se na nejdelší rychlostní zkoušce Terra Alta 1 (38,95 km) dělil o nejlepší čas s Francouzem Julienem Maurinem, který jel s vozem FABIA R5 soukromého týmu 2C Compétition. Další nejlepší časy pro značku ŠKODA zajeli tovární jezdec Pontus Tidemand (5) a Teemu Suninen (1) s vozem ze zákaznického programu.