Posádky s vozy ŠKODA ovládly kompletní stupně vítězů na Waldviertel Rallye, Baumschlager tu poosmé zvítězil. Lappi se v Austrálii stal mistrem WRC2, Nicolás Fuchs obsadil v šampionátu šesté místo.

První tři místa na Waldviertel Rallye obsadili jezdci s vozy ŠKODA v čele s Raimundem Baumschlagerem

Waldviertel Rallye byla posledním podnikem rakouského mistrovství a posádky s vozy ŠKODA FABIA R5 zakončily sezónu ve velkém stylu, když na náročném podniku obsadily kompletní stupně vítězů.

Zkušený Raimund Baumschlager vstoupil do soutěže poněkud opatrněji a po úvodní etapě držel čtvrtou příčku průběžného pořadí. Ve druhé etapě však Baumschlager se spolujezdcem Thomasem Zeltnerem zužitkovali své bohaté zkušenosti, vyhráli tři rychlostní zkoušky a další čtyři dokončili na druhém místě. Postupně se propracovali na vedoucí pozici průběžného pořadí a nakonec s vozem týmu BRR Baumschlager Rallye & Racing zvítězili s pohodlným náskokem 23,4 sekundy.

Raimund Baumschlager / Thomas Zeltner, ŠKODA FABIA R5, BRR Baumschlager Rallye & Racing Team. Int. Rally Waldviertel 2016 (Foto: Harald Illmer)

Baumschlager vyhrál Waldviertel Rallye již poosmé v kariéře, ovšem letošní vítězství označil za jedno z nejobtížnějších. Pořádně zabrat mu dali další jezdci s vozy ŠKODA FABIA R5.

Christian Mrlik / Jasmin Noll, ŠKODA FABIA R5, Bezirksblätter Racing Team. Int. Rally Waldviertel 2016 (Foto: Harald Illmer)

Za pozornost rozhodně stojí také výkon Christiana Schubert-Mrlika, pro nějž byla Waldviertel Rallye teprve třetím podnikem sezóny a zároveň třetí soutěží s vozem ŠKODA FABIA R5. Vůz pro něj také připravil BRR Baumschlager Rallye & Racing Team, Schubert-Mrlik ovšem startoval pod hlavičkou Bezirksblätter Racing Teamu. Rakušan po dvou rychlostních zkouškách vedl průběžné pořadí soutěže a vedení se znovu nakrátko ujal ještě tři rychlostní zkoušky před cílem.

Schubert-Mrlik se spolujezdkyní Jasmin Noll nefigurovali během celé rally na horším než druhém místě průběžného pořadí a zvítězili na dvou rychlostních zkouškách. Konečné druhé místo si tak plně zaslouží.

Jan Černý / Petr Černohorský jun., ŠKODA FABIA R5, Mogul Czech National Team. Int. Rally Waldviertel 2016 (Foto: Tomáš Kaňa)

Stejně skvělé výkony podávala na Waldviertel Rallye také česká posádka Jan Černý / Petr Černohorský s vozem Mogul Czech National Teamu. Dvojice ke konci první etapy vedla průběžné pořadí a zvítězila na pěti rychlostních zkouškách. V cíli obsadila třetí místo se ztrátou pouhých 2,8 sekundy na druhého Schubert-Mrlika.

Raimund Baumschlager obsadil v konečném pořadí rakouského šampionátu druhé místo se 147 body na kontě. Na vítězného Hermanna Neubauera, jedoucího s výkonnějším vozem kategorie WRC, ztratil pouhých jedenáct bodů.

Nicolás Fuchs / Fernando Mussano, ŠKODA FABIA R5. Kennards Hire Rally Australia 2016

Nicolás Fuchs v Austrálii splnil svůj cíl, zatímco Esapekka Lappi slavil titul ve WRC2

Australská rally, závěrečný podnik mistrovství světa, se zapsala do dějin týmu ŠKODA Motorsport. Esapekka Lappi se spolujezdcem Jannem Fermem se v barvách továrního týmu ŠKODA radovali z vítězství ve WRC2 a díky tomu se stali světovými šampióny této kategorie. V konečném pořadí šampionátu přeskočili posádku dalšího vozu FABIA R5, Teemua Suninena se spolujezdcem Mikkem Markkulou, kteří v Austrálii nestartovali.

Druhé místo v hodnocení WRC2 obsadili na Australské rally peruánský jezdec Nicolás Fuchs s argentinským spolujezdcem Fernandem Mussanem, kteří v letošní sezóně vystoupili na stupně vítězů už potřetí.

Posádka Fuchs / Mussano podala v Austrálii vyrovnaný výkon, když jednadvacet ze třiadvaceti rychlostních zkoušek dokončila v top 3 v hodnocení kategorie WRC2 a dvě „erzety“ dokonce vyhrála. V cíli pak disponovala náskokem více než jedné a půl minuty před nejbližším soupeřem.

I díky výsledku z Australské rally obsadil Nicolás Fuchs šesté místo v konečné klasifikaci šampionátu WRC2. S třiaosmdesáti body na kontě je také historicky nejúspěšnějším latinskoamerickým účastníkem šampionátu WRC2.

Khalid Mohammad Al-Suwaidi se spolujezdcem Marshallem Clarkem dokončili Australskou rally s vozem ŠKODA FABIA R5 Culture & Sport Qatar Rally Teamu na čtvrtém místě v klasifikaci WRC2.

Khalid Mohammad Al-Suwaidi / Marshall Clarke, ŠKODA FABIA R5, Culture & Sport Qatar Rally Team. Kennards Hire Rally Australia 2016

STRUČNÝ PŘEHLED

• Posádka Pierre Roché / Martine Roché zvítězila na Rallye National de l’Indre, na níž startovala v rámci přípravy na Rallye du Var. Soutěž o šesti rychlostních zkouškách vyhrála s náskokem 55 sekund.
  • Posádka Robert Consani / Valentin Salmon dokončila Rallye Régional Mistral na druhém místě. S pětisekundovou penalizací na kontě ztratila na vítěze 7,4 sekundy.
  • Luca Rossetti se spolujezdcem Giacomem Fanettim obsadili druhé místo na Special Rally Circuit by Vedovati Corse, který se o víkendu uskutečnil na autodromu v Monze. Vůz ŠKODA FABIA R5 pro ně připravil tým DP Autosport.
  • Grzegorz Grzyb vybojoval své první vítězství s vozem ŠKODA FABIA R5. Stalo se tak na autodromu v Sosnové v rámci tradičního Setkání mistrů.

SLEDUJTE PŘÍŠTÍ VÍKEND

Sylvain Michel / Jérôme Degout, ŠKODA FABIA R5, Team 2C Yacco. Rallye Mont-Blanc Morzine 2016 (Foto: YACCO)

Rallye du Var

Základní informace:
Sainte-Maxime, jižní Francie, 25. až 27. listopadu, 8. podnik francouzského asfaltového šampionátu, asfaltová soutěž, 13 rychlostních zkoušek, cca 216 měřených kilometrů

Posádky s vozy ŠKODA FABIA R5:
Sylvain Michel / Jérôme Degout (Team 2C Yacco); Pierre Roché / Martine Roché (Team FJ Elf); Ludovic Gal / Olivier Belot (Team FJ Elf); Matthieu Margaillan / Mathilde Margaillan; Albert von Thurn und Taxis / Bjorn Degant

Zajímavosti:
Francouzské asfaltové mistrovství již zná svého vítěze, stal se jím Sylvain Michel. Předchozí, sedmý, podnik tohoto šampionátu, Critérium de Cévennes, byl zrušen a posádky musely čekat téměř tři měsíce (od 3. září) na závěrečnou soutěž.