Gustavo Saba vyhrál Rally del Atlántico a získal titul v šampionátu CODASUR. Sylvain Michel zakončil svou mistrovskou sezónu ve francouzském asfaltovém šampionátu umístěním na stupních vítězů při Rallye du Var.

Gustavo Saba triumfoval na Rally del Atlántico a je šampiónem CODASUR

Gustavo Saba (na titulní fotografii) vyhrál Rally del Atlántico již popáté v řadě a na posledním podniku letošní sezóny si zajistil celkové vítězství v jihoamerickém šampionátu CODASUR.

Saba se spolujezdcem Fernandem Mussanem ovládli Rally del Atlántico už v první etapě podniku, tvořeného deseti rychlostními zkouškami. Už po prvním dnu vedli před Didierem Ariasem s dalším vozem ŠKODA FABIA R5 a úřadujícím mistrem Diegem Dominguezem, který zůstával jediným Sabovým soupeřem v souboji o letošní titul. Průběh soutěže Gustavo Saba kontroloval i ve druhé etapě, v níž vyhrál tři rychlostní zkoušky, a mohl slavit vítězství na tomto podniku a zároveň i zisk mistrovského titulu.

Před závěrečným podnikem sezóny Saba ztrácel 32,5 bodu na leadera průběžného pořadí. Ovšem zisk maximálního počtu bodů na Rally del Atlántico (73,5 bodu) mu zajistil vítězství v šampionátu s náskokem pěti bodů.

Vítězem jihoamerického šampionátu CODASUR se Saba stal již počtvrté v kariéře, ovšem s vozem ŠKODA FABIA R5 triumfoval poprvé. Předchozí titul vybojoval v roce 2013 s vozem FABIA S2000. Už pošesté v řadě je šampionem CODASUR některý z paraguayských jezdců.

Gustavo Saba / Fernando Mussano, ŠKODA FABIA R5. Rally del Atlántico 2016 (Photo: Emilio Ibarra)

Sabův krajan a rovněž jezdec vozu FABIA R5 Didier Arias dokončil Rally del Atlántico na druhém místě se ztrátou dvou minut na vítěze. Se spolujezdcem Hectorem Nunesem se Arias umístil na stupních vítězů při obou svých letošních startech na podnicích šampionátu CODASUR; na dubnové Rally Trans-Itapúa obsadil třetí místo.

Pozornost Saby i Ariase se nyní obrací zpět k jejich domácímu, paraguayskému šampionátu, v němž oba bojují o titul mistra. O něm se rozhodne na závěrečném podniku sezóny, Rally de la República, který byl přeložen na jiný termín kvůli vydatným dešťům v dějišti soutěže a odehraje se za dva týdny.

Sylvain Michel / Jérôme Degout, ŠKODA FABIA R5, Team 2C Yacco. Rallye du Var 2016 (Photo: Yacco)

STRUČNÝ PŘEHLED

• Vítěz francouzského asfaltového šampionátu Sylvain Michel zakončil sezónu třetím místem na Rallye du Var, jíž se účastnil spolu s Teamem 2C Yacco. Po pomalejším úvodu zkomplikoval Michelovo vystoupení ještě defekt, a tak jeho ztráta na vítěze dosáhla 1 minuty a 42 sekund. Sylvain Michel vyhrál francouzský asfaltový šampionát s náskokem 68 bodů. Posádka Pierre Roché / Martine Roché obsadila na Rallye du Var páté místo a v celkovém pořadí mistrovství skončila třetí. Posádka Matthieu Margaillan / Mathilde Margaillan dokončila podnik na sedmém místě.
  • Vincent Verschueren se spolujezdkyní Veronique Hostens zvítězili na belgickém podniku 6 Uren van Kortrijk s minimálním náskokem 2,1 sekundy. Další posádka s vozem ŠKODA FABIA R5, Melissa Debackere / Cindy Cokelaere, obsadila čtvrté místo, když jí pódium uniklo o dvacet sekund.
  • Toskánský podnik Tuscan Rewind – Moderno přinesl velký úspěch týmu Car Racing. Jeho vozy ŠKODA FABIA R5 obsadily první dvě místa v konečném pořadí této italské soutěže. Vítězství vybojovala posádka Alessandro Taddei / Andrea Gaspari před dvojicí Vanio Pasquali / Franco Allegrini.
  • Posádce Emanuele Giannetti / Dany Moro s vozem ŠKODA FABIA R5 uniklo vítězství v italské Rally della Ciociaria. S 10sekundovou penalizací na kontě duo prohrálo o 13,7 sekundy a obsadilo druhé místo.
  • Také v chorvatském podniku Rally Show Santa Domenico přišla posádka vozu ŠKODA FABIA R5 o vítězství jen těsně. Péter Ranga se spolujezdcem Tamásem Szökem ztratili na vítěze pouhých 0,9 sekundy.
  • Průběh řecké Rally Lamias, která byla posledním podnikem řeckého asfaltového poháru, komplikovalo po celé dva dny špatné počasí. Právě v důsledku náročných povětrnostních podmínek odstoupili z druhého místa, z nějž útočili na vedoucí pozici, Diamantis Tzampazis se spolujezdcem Giorgosem Polizoisem. Koneční vítězové soutěže, posádka Panagiotis Kampilis / Marios Tsaoussoglou, jeli rovněž s vozem ŠKODA, ovšem se starším modelem FABIA S2000.

To je pro letošní rok vše. Počínání posádek s vozy ŠKODA FABIA R5 zákaznických týmů ŠKODA však budeme v rubrice „Zákaznické týmy ŠKODA v akci“ bedlivě sledovat i příští sezónu. Na shledanou na jejím počátku!