Po vítězství na Glens of Antrim Forestry Rally slaví Desi Henry titul v irském šotolinovém šampionátu. Vincent Verschueren získal na Rallye du Condroz-Huy maximální počet bodů do hodnocení belgického mistrovství.

Henry si pojistil titul výhrou na Glens of Antrim Rally

Glens of Antrim Forestry Rally je krátká soutěž o šesti rychlostních zkouškách a pětapadesáti měřených kilometrech, ovšem pro Desiho Henryho (na titulní fotografii) byla podle jeho vlastních slov „jednou z nejdelších rally jeho dosavadního kariéry“. Henrymu soutěž zůstane dlouho v paměti i proto, že závěrečný podnik série National Forest Rally Championship vyhrál a s vozem ŠKODA FABIA R5 vybojoval titul.

Henry se spolujezdcem Liamem Moynihanem do soutěže startovali z pozice leaderů šampionátu a jejich cílem bylo získat body potřebné k definitivnímu pojištění titulu. Jenže jim perfektně vyšel úvod podniku, když vyhráli úvodní rychlostní zkoušku, a po odstoupení dalších dvou favoritů Sama a Joshe Moffettových se Henrymu otevřela cesta nejen za titulem, ale i k vítězství na poslední soutěži sezóny.

Vítězství v Irish Forest Rally Championship je pro Desiho Henryho třešničkou na dortu úspěšné sezóny, která byla jeho první s vozem ŠKODA FABIA R5. Letos absolvoval devatenáct podniků, z nichž čtyři vyhrál a na třech soutěžích britského mistrovství se umístil na stupních vítězů. „Pro tak malý tým to byla neuvěřitelně úspěšná sezóna,“ říká hrdě Desi Henry.

Vincent Verschueren / Veronique Hostens, ŠKODA FABIA R5, Go Drive. Rallye du Condroz-Huy 2016 (Foto: BRC Media)

Condroz: Verschueren a Bouché nejúspěšnější z pravidelných účastníků belgického mistrovství

Rally du Condroz-Huy byla devátým a zároveň závěrečným podnikem belgického šampionátu. Navzdory neúčasti Freddyho Loixe, který se stal belgickým mistrem už v červnu, hrály posádky s vozy ŠKODA FABIA R5 významnou roli i tentokrát.

Z jezdců s vozy FABIA R5 se nejvíce dařilo Vincentu Verschuerenovi, který obsadil třetí místo celkově a v hodnocení belgického šampionátu byl dokonce první. Sezónu, během níž prožíval dobré i smolné okamžiky, tak zakončil se ctí. Dvě příčky před ním v celkovém pořadí obsadili pravidelní účastníci mistrovství světa Craig Breen a Stéphane Lefebvre s továrními vozy, přičemž Verschueren za vítězem zaostal o 37,7 sekundy.

Na horké sedadlo spolujezdce vedle Verschuerena usedla Veronique Hostens a vůz pro ně připravil tým GoDrive. Dvojice se po opatrnějším začátku na mokré a zrádné trati rychle dostala do tempa a dobře si poradila s podmínkami na kluzkých rychlostních zkouškách, na nichž se řada posádek dostala do problémů.

Xavier Bouche / Anthony Grégoire, ŠKODA FABIA R5, Bayard. Rallye du Condroz-Huy 2016 (Foto: BRC Media)

Se ztrátou 27,9 sekundy dokončila Rally du Condroz-Huy posádka Xavier Bouche/Anthony Grégoire s vozem ŠKODA FABIA R5 týmu Bayard. Zkušený Belgičan tak navázal na výsledky z posledních dvou domácích podniků, kterých se účastnil, a to na čtvrté místo ze Spa Rally a druhé místo z Rallye de Wallonie.

Zklamání na závěrečném podniku belgické sezóny prožil vítěz předchozího podniku Cédric Cherain. Zatímco při svém debutu s vozem ŠKODA FABIA R5 na East Belgian Rally se spolujezdcem Renaudem Hermanem triumfovali, na Rally du Condroz-Huy navzdory skvělému úvodu, kdy dokonce vedli průběžné pořadí, havarovali na poslední rychlostní zkoušce první etapy a museli odstoupit.

Ze čtvrté rychlostní zkoušky odstoupila posádka Ghislain de Mevius / Johan Jalet s vozem FABIA R5 týmu Ice Pol Racing. Dvojice restartovala do druhé etapy, v jejímž průběhu pak zajela několik výborných časů a dokonce vyhrála tři rychlostní zkoušky.

STRUČNÝ PŘEHLED

• Posádka Ilario Bondioni / Elia Ungaro dokončila italskou soutěž Ronde Gomitolo di Lana na prvním místě ve třídě R5 a na druhém celkově. Na vítěze tato dvojice ztratila 9,9 sekundy. Vůz ŠKODA FABIA R5 pro posádku připravil tým DP Autosport.
  • Další posádka vozu ŠKODA FABIA R5 Efrem Bianco / Dino Lamonato obsadila první místo ve třídě R5 a třetí celkově na italském podniku Ronde Città del Palladio.
  • Posádka vozu ŠKODA FABIA R5 Jérôme Galpin / Anne Galpin se blýskla na francouzské Rallye National d’Automne la Rochelle. Se ztrátou jedné minuty a osmi sekund na celkového vítěze vyhrála třídu R5 a v celkovém pořadí obsadila druhé místo.
  • Mickaël Reydellet se spolujezdcem Thomasem Chauffrayem vyhráli s vozem ŠKODA FABIA R5 francouzskou Rallye National de Normandie. Před druhým Sebastianem Lingem s vozem ŠKODA FABIA S2000 měli v cíli náskok 11,2 sekundy.

SLEDUJTE TENTO VÍKEND

Miguel Barbosa / Miguel Ramalho, ŠKODA FABIA R5, BP Ultimate Škoda Team. Rali Vinho da Madeira 2016 (Foto: AIFA)

Rali Casinos de Algarve

Základní informace:
Portimão, jižní Portugalsko, 12. až 13. listopadu, 8. podnik portugalského mistrovství, asfaltová soutěž, 9 rychlostních zkoušek, cca 120 měřených kilometrů

Posádky s vozy ŠKODA FABIA R5:
Pedro Meireles / Mário Castro, Miguel Barbosa / Miguel Ramalho (BP Ultimate ŠKODA Team)

Zajímavosti:
Posádka s vozem ŠKODA vyhrála tento podnik naposledy v sezóně 2013. Tehdy zvítězili Ricardo Moura se spolujezdcem Antóniem Costou před Pedrem Meirelesem se spolujezdcem Máriem Castrem; obě posádky měly k dispozici vozy ŠKODA FABIA S2000.