U protinožců úplně nahoře: „Létající Finové“ Esapekka Lappi / Janne Ferm chtějí týmu ŠKODA Motorsport ve velkém finále letošní sezóny FIA Mistrovství světa v automobilových soutěžích (WRC) zajistit historický titul. Aby se po Australské rally, která se jede od čtvrtka do neděle (17. až 20. listopadu), v šampionátu WRC2 radovali z vítězství v klasifikaci jezdců a navigátorů potřebují Finové obsadit nejhůře druhé místo.

V celkovém hodnocení šampionátu WRC2 už má značka ŠKODA triumf jistý: v současné době vede dvojice Teemu Suninen / Mikko Markkula. Ti sezónu absolvovali s vozem ŠKODA FABIA R5 soukromého týmu Oreca, ale v Austrálii na start nenastoupí.

Esapekka Lappi / Janne Ferm, ŠKODA FABIA R5, ŠKODA Motorsport. PZM Rajd Polski - Rally Poland 2016
Esapekka Lappi / Janne Ferm, ŠKODA FABIA R5, ŠKODA Motorsport. PZM Rajd Polski – Rally Poland 2016

Esapekka Lappi vyhrál poslední tři podniky WRC2, kterých se zúčastnil. Po triumfu na šotolinových tratích na domácí soutěži ve Finsku následně vyhrál i asfaltovou Německou rally. Koncem října Lappi završil svůj vítězný hattrick při svém prvním startu na blátivé Britské rally, kde v přímém souboji porazil značkového kolegu Teemu Suninena, jenž ve Walesu obsadil třetí místo. Suninen se 120 body i přesto vede průběžné hodnocení WRC2, nicméně z jezdců, figurujících na nejvyšších příčkách průběžné klasifikace, může v Austrálii bodovat už jen Lappi, který je se 107 body zatím třetí.

Pokud by Lappi v Austrálii obsadil ve své kategorii první nebo druhé místo, vybojoval by pro tým ŠKODA Motorsport jeden z nejcennějších titulů za celých 115 let, co se značka ŠKODA věnuje motoristickému sportu. V šampionátu S-WRC, který byl předchůdcem současného WRC2, triumfoval v roce 2011 Juho Hänninen s vozem ŠKODA FABIA SUPER 2000. Lappi by jako šampión WRC2 mohl navázat na Násira Al-Attíju, který se ze zisku titulu radoval po loňské Španělské rally, kde startoval s vozem ŠKODA FABIA R5. Pro pětadvacetiletého Lappiho by byl titul největším úspěchem jeho dosavadní kariéry, během níž už vyhrál například finské mistrovství v rally (2012) a FIA Mistrovství Evropy v automobilových soutěžích (ERC; 2014).

Esapekka Lappi / Janne Ferm, ŠKODA FABIA R5, ŠKODA Motorsport. Neste Rally Finland 2016

V roce 2013 vyhrála posádka Lappi / Ferm svou kategorii při Rally Queensland, která byla součástí FIA Asijsko-pacifického mistrovství v rally (APRC).

Neexistuje snad žádná jiná rally s tak rozmanitým spektrem podmínek na trati. Úzké pasáže, které si od pilotů vyžádají maximální pozornost, se střídají s rychlými úseky vedoucími australskými deštnými pralesy. Kolem trati je čekají nejen nebezpečná zvířata, ale i četné a pro posádky nebezpečné stromy, které neodpustí žádnou nepozornost. Situaci bude komplikovat i extrémně jemný písek, který jednak zhoršuje přilnavost a v kombinaci s nemilosrdným australským sluncem a vysokými stromy vytváří záludné světelné efekty.

A aby toho nebylo málo, v sobotu ještě na posádky čeká jedna z nejdelších rychlostních zkoušek letošní sezóny. „Nambucca“ je s 50,80 kilometry delší než maraton. A závěrečnou tečkou bude v neděli powerstage „Wedding Bells“. Poté bude ŠKODA každopádně moci oslavit závěr úspěšné sezóny, ostatně devět z posledních deseti soutěží WRC2 vždy vyhrál některý z jezdců závodících se špičkovými soutěžními speciály české automobilky.

Víte, že…

…the Rally Australia has been held since 1988?
The inaugural rally formed part of the Asia-Pacific Rally Championship (APRC). Since 1989 it has been part of the FIA World Rally Championship (WRC).

…Australská rally se jezdí od roku 1988?
První ročník byl ještě součástí Asijsko-pacifického mistrovství (APRC), od roku 1989 je součástí FIA Mistrovství světa (WRC).

…ŠKODA Motorsport ve WRC2 vede i v hodnocení týmů?
Se 144 body vede český tým před týmy M-Sport (131) a Oreca (117).

…jezdci mohou do celkového hodnocení WRC2 bodovat pouze tehdy, pokud se do této kategorie oficiálně přihlásí?
V průběhu roku může každý jezdec získat body na sedmi soutěžích, které si sám zvolil. Do konečného hodnocení WRC2 se každému jezdci započítává šest nejlepších výsledků.

…do Australské rally jsou přihlášeny tři vozy ŠKODA FABIA R5?
Kromě tovární posádky Esapekka Lappi / Janne Ferm jsou v kategorii WRC2 přihlášeny i dvě zákaznické posádky: Nicolás Fuchs / Fernando Mussano a Khalid Al-Suwaidi / Marshall Clarke.

…Austrálie je s rozlohou zhruba 7,7 milionů kilometrů čtverečních šestou největší zemí světa?
Samotné pobřeží měří 35 876 kilometrů. Australský „Velký bariérový útes“ u pobřeží Queenslandu je největším útesem na světě. Je dlouhý 2 300 kilometrů a je největším objektem na světě vytvořeným živými organismy.

…v Austrálii žije více klokanů než lidí?
Kontinent je domovem zhruba 34 milionů klokanů. Lidská populace „protinožců“ naproti tomu čítá jen zhruba 23 milionů osob.

…anglický pojem pro klokana „kangaroo“ vznikl nedorozuměním?
Britský mořeplavec James Cook, který je považován za prvního Evropana, jenž tato zvířata spatřil, se prý domorodců zeptal, jak se jmenují. Ti však angličtinou nevládli, proto odpověděli „gang-oo-roo“, což v jejich jazyce znamená „Nerozumím ti“.

…restaurace v Austrálii musí platit za zvláštní výčepní koncesi na prodej alkoholu?
Restaurace, označované jako BYO-Bring Your Own (přines si vlastní), tento poplatek obchází tím, že svým hostům dovolí konzumaci vlastního přineseného vína nebo piva.

…v Austrálii nebyla za posledních 50 let voličská účast při parlamentních a senátních volbách nikdy nižší než 94 procent?
Je to tím, že volební účast je tu povinná. Kdo nevolí, může být potrestán pokutou ve výši 20$, těm, kdo nevolí opakovaně, hrozí dokonce vězení.