Historický den pro značku ŠKODA: „Létající Finové“ Esapekka Lappi a Janne Ferm se stali mistry světa. Díky suverénnímu triumfu na Australské rally si posádka továrního týmu ŠKODA zajistila titul ve FIA Mistrovství světa v rally (WRC) v kategorii WRC2 v hodnocení jezdců a spolujezdců.

ŠKODA Motorsport triumfoval také v klasifikaci týmů WRC2 a může tak díky zisku tří titulů slavit jeden z největších úspěchů ve své 115leté historii.

Esapekka Lappi / Janne Ferm, ŠKODA FABIA R5, ŠKODA Motorsport. Kennards Hire Rally Australia 2016

Také u protinožců byla FABIA R5 suverénní. Vítězství při závěrečném podniku sezóny mistrovství světa v Austrálii a 130 bodů na jeho kontě katapultovalo Esapekku Lappiho na první příčku konečného hodnocení WRC2. Fin tak na trůnu střída Násira Al-Attíju. Druhé místo v hodnocení jezdců připadlo Lappiho krajanovi Teemu Suninenovi (120), který sezónu absolvoval s vozem ŠKODA FABIA R5 soukromého týmu Oreca. Zisk titulu je pro značku ŠKODA dalším milníkem: v roce 2011 vyhrál Juho Hänninen s vozem ŠKODA FABIA SUPER 2000 sérii S-WRC, jež byla předchůdcem WRC2.

Na 280 měřených kilometrech, které posádky v rámci Australské rally absolvovaly na šotolinových tratích, nebylo o vítězství posádky Esapekka Lappi a Janne Ferm pochyb. Finové se ujali vedení ve WRC2 hned na první páteční rychlostní zkoušce a nejrychlejšími časy na dalších testech jej postupně zvyšovali. Navzdory horku a prachu si Lappi za volantem počínal s přehledem. Vyhrál celkem 22 z 23 testů a do cíle dorazil s náskokem 4 minut a 35,8 sekundy před Nicolásem Fuchsem, startujícím se soukromým vozem ŠKODA FABIA R5. Esapekka Lappi letos vyhrál ve WRC2 počtvrté a pro tým ŠKODA Motorsport vybojoval jeho 10. vítězství a 25. umístění na stupních vítězů ve WRC2 s vozem ŠKODA FABIA R5, který tovární tým ŠKODA do WRC 2 poprvé nasadil loni v květnu při Portugalské rally.

Pro 25letého Esapekku Lappiho je titul ve WRC2 dosud největším úspěchem jeho kariéry. V roce 2014 získal titul mistra Evropy, ale letošní vítězství nad nejlepšími jezdci a vozy třídy WRC2 má ještě větší hodnotu.

Číslo pro Australskou rally: 4

Esapekka Lappi a Janne Ferm dosáhli na Australské rally svého čtvrtého vítězství za sebou ve FIA Mistrovství světa v rally (WRC) v kategorii WRC2 a zajistili si tak titul v hodnocení jezdců a spolujezdců. Úžasnou vítěznou sérii zahájili koncem července na domácí půdě ve Finsku, pak následoval triumf na asfaltu na Německé rally. Přemožitele nenašli Lappi a Ferm ani na blátivých tratích Britské rally a nakonec se v Austrálii stali mistry. Přitom sezóna zdaleka nezačala z jejich pohledu perfektně. Po třetím místě na Švédské rally následovalo deváté místo na Italské rally na Sardinii a opět třetí místo na Polské rally. Ovšem v závěru sezóny Lappi s Fermem jednoznačně zazářili.