Sezóna WRC2 2016 se do historie týmu ŠKODA Motorsport zapíše zlatým písmem. ŠKODA FABIA R5 získala titul a šampionátu dominovala takovým způsobem, jako se to v minulosti podařilo jen nemnoha jiným vozům.

There were three ŠKODA Motorsport’s crews taking part in this year’s WRC2 Championship and each one of them enjoyed some notable successes across the course of the season. It was the Finnish pairing of Esapekka Lappi / Janne Ferm who stole the headlines as they clinched the WRC2 title in fine style at the final event of the season.

ŠKODA Motorsport WRC 2 | Sezóna 2016

V šampionátu WRC2 startovaly tři posádky týmu ŠKODA Motorsport a každá z nich na sebe v průběhu sezóny upozornila několika vynikajícími výsledky. Pozornost nakonec na svou stranu strhla především finská posádka Esapekka Lappi / Janne Ferm, která na závěrečném podniku sezóny vybojovala ve WRC2 mistrovský titul.

Přitom úvod sezóny byl v podání Lappiho a Ferma poněkud vlažnější. Při svém první letošním startu ve Švédsku sice obsadili třetí příčku, ovšem deváté místo na Italské rally bylo jistým zklamáním. Chuť si Finové spravili třetím místem na následující Polské rally.

V této fázi sezóny se zdálo, že Lappi o titul možná bojovat nebude, ale v dalších měsících se celá situace otočila o 180 stupňů. Lappi naprosto senzačně vyhrál čtyři podniky v řadě a po posledním vítězství se vyhoupl do čela konečného pořadí WRC2. Spanilou jízdu za titulem mistrů světa dvojice zahájila doma ve Finsku, když zúročila všechny výhody startu na domácí půdě a dojela si pro vítězství.

Také start v následující Německé rally proměnil Lappi v suverénní vítězství. Úspěch finské dvojice byl o to cennější, že i další tři příčky konečného pořadí WRC2 obsadily posádky s vozy FABIA R5. Díky vítězství v Německu mohl Lappi znovu pomýšlet na útok na mistrovskou korunu, ačkoli nic nebylo jisté a vše záviselo na Finových vystoupeních v posledních dvou podnicích. Britskou rally Lappi potřeboval vyhrát a to se mu skutečně podařilo, navíc znovu figuroval na čele čtveřice posádek s vozy ŠKODA FABIA R5, které v cíli obsadily první čtyři místa.

O tom, zda Lappi s Fermem získají či nezískají titul mistrů světa se mělo rozhodnout na Australské rally. Finové dobře věděli, že musí do cíle rally dorazit na prvním, nebo druhém místě, ale s tlakem se vyrovnali úžasně. Soutěži dominovali od startu do cíle a nakonec v Austrálii vyhráli s více než čtyřminutovým náskokem, zatímco šampionát WRC2 ovládli s náskokem 10 bodů před nejbližšími ze svých soupeřů.

Jan Kopecký / Pavel Dresler, ŠKODA FABIA R5, ŠKODA Motorsport. RallyRACC Catalunya - Costa Daurada 2016
Jan Kopecký / Pavel Dresler, ŠKODA FABIA R5, ŠKODA Motorsport. RallyRACC Catalunya – Costa Daurada 2016

Dobrou sezónu WRC2 za volantem vozu ŠKODA FABIA R5 prožila také posádka Jan Kopecký / Pavel Dresler. Pro Kopeckého byla vrcholem roku bezesporu Španělská rally, jíž vyhrál s patnáctisekundovým náskokem před týmovým kolegou Pontusem Tidemandem.

Před startem na Španělské rally měl Kopecký na kontě tři druhá místa v řadě z Italské, Německé a Francouzské rally. Čtvrté místo z Velké Británie pak znamenalo, že Kopecký v konečném hodnocení WRC2 2016 obsadil čtvrté místo.

Pontus Tidemand / Jonas Andersson, ŠKODA FABIA R5, ŠKODA Motorsport. Vodafone Rally de Portugal 2016

Jednu příčku a sedm bodů za Kopeckým skončila další posádka týmu ŠKODA Motorsport, Pontus Tidemand / Jonas Andersson, která obsadila pátou pozici. Tidemand prožil téměř identickou sezónu jako Kopecký: na kontě měl ze šesti startů jedno vítězství a tři druhá místa, přičemž vítězství na Švédské rally mu uniklo o 14,7 sekundy.

Zklamání z prohry ve Švédsku si Tidemand kompenzoval výhrou na Portugalské rally. Ovšem další poměrně těsná porážka, která přišla na Britské rally (+ 29,1 sekundy), znamenala definitivní vyřazení z boje o titul, ačkoliv celkově prožil Švéd poměrně dobrou sezónu.

Teemu Suninen / Mikko Markkula, ŠKODA FABIA R5, Team Oreca. Dayinsure Wales Rally GB 2016

Tidemandovy výsledky potvrzují, že v rally někdy rozhodují minimální rozdíly, a nikdo to asi neví lépe než finská posádka Teemu Suninen / Mikko Markkula, startující s vozem ŠKODA FABIA R5 za zákaznický tým Oreca. V jedné fázi sezóny se zdálo, že právě Suninen s Markkulou by mohli mít největší šance na zisk titulu ze všech posádek s vozy ŠKODA, ovšem to platilo jen do chvíle, než Lappi „zatáhl“ a odsunul Suninena na druhé místo konečného hodnocení šampionátu.

Suninen vyhrál tři podniky WRC2 v Mexiku, Itálii a Polsku, ve Finsku obsadil druhou příčku a v Británii třetí. Díky výsledku z Walesu se na čas ujal vedení v průběžném pořadí WRC2. Přestože měl na svém kontě stejný počet bodů jako Elfyn Evans, ve Finův prospěch hovořila lepší bilance z podniků, jichž se oba tito jezdci účastnili současně. Ačkoli nakonec Suninen na kýžený titul nedosáhl, jezdec i celý tým Oreca mohou být pyšní na vydařenou sezónu.

Nicolás Fuchs / Fernando Mussano, ŠKODA FABIA R5. Kennards Hire Rally Australia 2016

Dalším jezdcem, který letos s vozem ŠKODA FABIA R5 vyhrál na některém z podniků mistrovství světa v kategorii WRC2, je Peruánec Nicolás Fuchs. Se spolujezdcem Fernandem Mussanem zvítězili na Argentinské rally a dvakrát – na Portugalské a Australské rally – skončili druzí. V konečném hodnocení WRC2 obsadil Fuchs šesté místo a stal se nejúspěšnějším Jihoameričanem v historii WRC2, pokud jde o celkový počet bodů získaných během jediné sezóny.

Hlavní hvězdou sezóny 2016 však nepochybně byla ŠKODA FABIA R5. S tímto vozem posádky vyhrály deset ze třinácti podniků WRC2 a dosáhli tudíž celkové úspěšnosti 76,9 %. Ale to je jen polovina příběhu. Posádky s vozem FABIA R5 se celkem čtyřiadvacetkrát objevily na stupních vítězů a dvakrát obsadily hned první čtyři místa. V konečném hodnocení šampionátu jezdců figuruje v první osmičce hned sedm závodníků, kteří letos pilotovali vozy ŠKODA FABIA R5.

Sezóna 2016 byla v podání posádek s vozy ŠKODA FABIA R5 jednou z nejúspěšnějších. Tým ŠKODA Motorsport se už nemůže dočkat sezóny 2017, v níž by na předchozí úspěchy rád navázal.