V hodnocení WRC2 na Švédské rally 2017 zvítězila posádka továrního týmu ŠKODA Motorsport Pontus Tidemand / Jonas Andersson. Jednalo se již o pátý podnik WRC2 v řadě, na kterém ŠKODA FABIA R5 triumfovala, a díky tomuto výsledku zůstává tým ŠKODA Motorsport v úvodu sezóny dosud neporažen. Švédská dvojice se také radovala ze své první výhry ve WRC2 na domácí půdě.

Ole Christian Veiby / Stig Rune Skjærmoen, ŠKODA FABIA R5, Printsport Oy. Rally Sweden 2017

Ovšem Tidemand se spolujezdcem Anderssonem nebyli jedinou posádkou s vozem ŠKODA FABIA R5, která se na Švédské rally radovala z pódiového umístění. Ole Christian Veiby přesně před rokem na této soutěži debutoval ve WRC2 a o rok později se talentovaný Nor na stejném místě poprvé probojoval ve WRC2 na stupně vítězů, když s vozem FABIA R5 týmu Printsport Oy dokončil Švédskou rally na třetím místě.

Veiby se spolujezdcem Stigem Runem Skjærmoenem vyhráli úvodní rychlostní zkoušku a připsali si tak své vůbec první vítězství z rychlostní zkoušky v šampionátu WRC2. Švédové byli následně nejrychlejší i na RZ2, čímž upoutali pozornost všech zainteresovaných. Veiby se Skjærmoenem pak po celou rally podávali velice vyrovnané výkony a až na dvoje hodiny v páteční etapě se vyvarovali chyb.

Veiby svedl ostrou bitvu o druhé místo s Teemu Suninenem, který loni v konečném pořadí WRC2 obsadil druhé místo. Nakonec Veiby za zkušenějším Finem zaostal o 15,6 sekundy a umístil se na třetí příčce v klasifikaci WRC2.

Premiérové umístění na stupních ve WRC2 je pro Veibyho velkým povzbuzením do zbytku sezóny. Radost mu udělal i fakt, že byl v absolutní klasifikaci Švédské rally nejlepším z norských závodníků.

Jukka Ketomäki / Jarkko Alanen, ŠKODA FABIA R5. Rally Sweden 2017

Dobrý výkon podala na Švédské rally také finská dvojice Jukka Ketomäki / Jarkko Alanen jedoucí s dalším vozem ŠKODA FABIA R5, který připravil a servisoval tým Printsport Oy. Díky vyrovnaným výkonům Finové obsadili sedmé místo ve třídě RC2; do WRC2 přihlášeni nebyli.

Henning Solberg / Cato Menkerud, ŠKODA FABIA R5, Sports Racing Technologies. Rally Sweden 2017

Velmi dramatická byla Švédská rally pro norskou posádku Henning Solberg / Cato Menkerud. Solberg při svém debutu s vozem FABIA R5 rovněž nebyl přihlášen do boje o body do šampionátu WRC2. Do speciálu týmu SRT usedl Solberg úplně poprvé až při shakedownu a hned dokázal zajet nejrychlejší čas ze všech vozů R5.

Ovšem po rychlém úvodu byl Solberg nucen odstoupit už na druhé rychlostní zkoušce poté, co trefil velký kámen. Díky pravidlům Rally2 se do soutěže v sobotu vrátil, jenže hned na první rychlostní zkoušce dne (RZ 9) opět havaroval.

Solbergova FABIA R5 vyšla z nehody s rozbitým čelním sklem, ovšem týmu se v servisní zóně podařilo půjčit si jiné, a tak jezdec mohl v soutěži pokračovat. V závěru Švédské rally zazářil několika skvělými časy, když se na šesti posledních „erzetách“ čtyřikrát prosadil do první pětky v hodnocení třídy RC2.

Mistrovství světa v rally pokračuje od 9. do 12. března třetím podnikem sezóny v Mexiku.