Umberto Scandola třetí na Rally San Marino; italský titul je stále ve hře. Desi Henry podruhé za sebou na stupních vítězů v britském mistrovství.

Umberto Scandola v San Marinu vybojoval cenné body do italském šampionátu

Vydařený výkon předvedla v pátém podniku italského mistrovství posádka Umberto Scandola / Guido D´Amore s vozem ŠKODA Fabia R5 týmu ŠKODA Italia Motorsport.

Scandola na Rally San Marino obsadil třetí místo celkově. Každá z etap se do klasifikace italského šampionátu započítává samostatně a za každou se tudíž udělují body; v první etapě přitom Scandola dojel třetí, ve druhé etapě pak skončil druhý.

V San Marinu bylo horko a kluzké tratě zdejšího podniku důkladně prověřily jak dovednosti jezdců, tak umění inženýrů a mechaniků, kteří připravovali vozy. V obou etapách se odehrály těsné souboje mezi hlavními aktéry italského mistrovství.

Umberto Scandola / Guido D'Amore, ŠKODA Italia Motorsport. San Marino Rally 2016
Umberto Scandola / Guido D’Amore, ŠKODA Italia Motorsport. San Marino Rally 2016

Scandola jel naplno a zejména ve druhé etapě rally ho od vítězství dělilo jen pár sekund. Po Rally San Marino mu patří druhá příčka v průběžném pořadí šampionátu, když na vedoucí pozici ztrácí jen 1,5 bodu. Před posledními třemi podniky sezony je tedy stále hodně ve hře.

Denis Colombini / Michele Ferrara. San Marino Rally 2016 (Photo: Acisport)
Denis Colombini / Michele Ferrara. San Marino Rally 2016 (Foto: Acisport)

Velmi pěkně se na své domácí rally představil i Denis Colombini s italským spolujezdcem Michelem Ferrarou.  Obsadili čtvrté místo celkově poté, co první etapu dokončili na čtvrtém místě a o ještě lepší výsledek ve druhé etapě je připravila chyba na poslední rychlostní zkoušce.

Na šestém místě se umístila posádka dalšího vozu ŠKODA Fabia R5 týmu Car Racing, Luca Hoelbling / Mauro Grassi, kteří do cíle dojeli za celkově pátou dvojicí Daniele Ceccoli / Piercarlo Capolongo startující s Fabií S2000.

Na Rally San Marino startoval s vozem ŠKODA Fabia R5 týmu Wevers Sport také německý jezdec Albert von Thurn und Taxis s belgickým spolujezdcem Bjornem Degandtem. Von Thurn und Taxis je zkušený jezdec, kterého však častěji než na tratích automobilových soutěží vídáme na závodním okruhu s vozy kategorie GT. Jeho dvanácté místo ze San Marina lze tudíž považovat za velmi solidní výsledek.

Dalším podnikem italského mistrovství bude Rally del Friuli Venezia Giulia, která se odehraje od 26. do 28. srpna.

Desi Henry / Liam Moynihan, Macsport Rally Team. Nicky Grist Stages 100 2016

Desi Henry si odváží třetí místo z Nicky Grist Stages 100

Britský jezdec Desi Henry se svým irským spolujezdcem Liamem Moynihanem znovu potvrdili dobrou formu, když obsadili třetí místo v pátém podniku britského mistrovství (BRC), Nicky Grist Stages 100. Po vydatných deštích přitom byly zdejší tratě velice zrádné a soutěž byla dokonce předčasně ukončena po patnácté rychlostní zkoušce, na které došlo k nehodě, jež si vyžádala účast většiny záchranářů.

Desi Henry vybojoval v tomto podniku druhé umístění na stupních vítězů v BRC v řadě, a to navzdory  svému opatrnějšímu vstupu do soutěže. S odjetými rychlostními zkouškami však jeho sebevědomí rostlo a Henry podával vyrovnaný výkon. Poté, co vyhrál dvanáctou rychlostní zkoušku a na dalších třech ‚erzetách‘ dojel třetí, obsadil třetí příčku i v cíli rally.

David Bogie / James O'Reilly, CA1 sport. Nicky Grist Stages 100 2016
David Bogie / James O’Reilly, CA1 sport. Nicky Grist Stages 100 2016

Sedmnáct sekund za Desim Henrym dojel do cíle Nicky Grist Stages 100 další jezdec s vozem ŠKODA Fabia R5. David Bogie s novým spolujezdcem Jamesem O´Reillym z Irska obsadili čtvrté místo poté, co se po sebejistém úvodu usídlili na druhém místě průběžného pořadí.

Jenže při tvrdém dopadu po skoku na třetí rychlostní zkoušce poškodili mezichladič a museli na této a následující ‚erzetě‘ zpomalit. Propadli se na sedmé místo průběžného pořadí a ve zbytku rally museli dohánět ztrátu. Bogie však párkrát uvízl za pomalejšími vozy a rally byla předčasně ukončena, tudíž to výš než na čtvrté místo už nevyšlo.

Thomas Preston / Jack Morton, CA1 Sport. Nicky Grist Stages 100 2016
Thomas Preston / Jack Morton, CA1 Sport. Nicky Grist Stages 100 2016

S vozem ŠKODA Fabia R5 týmu CA1 Sport odstartovali do Nicky Grist Stages 100 Thomas Preston se spolujezdcem Jackem Mortonem. Prestona v přípravě na soutěž omezila chřipka, i tak ovšem posádka obsadila desáté místo celkově.

Dalším podnikem britského mistrovství bude Ulster Rally v Severním Irsku, která se odehraje 19. a 20. srpna.

Pedro Meireles / Mário Castro. Rali do Faial / ZOOM TRAP 2016 (Photo: Miguel Moniz)
Pedro Meireles / Mário Castro. Rali do Faial / ZOOM TRAP 2016 (Foto: Miguel Moniz)

STRUČNÝ PŘEHLED

• Pedro Meireles / Mário Castro vybojovali s vozem ŠKODA Fabia R5 druhé místo v Rali do Faial/ZOOM TRAP na Madeiře. Za vítězem zaostali o devatenáct sekund. “Start v této soutěži pro mě byl dobrou přípravou na Rally Vinho Madeira,” říká Pedro Meireles. “Nezáleželo mi ani tak na výsledku z Rali do Faial jako na tom, abych se před Rally Vinho Madeira dostal do formy.”
  • Sylvain Michel / Jérôme Degout vybojovali s vozem Teamu 2C Yacco druhé místo v podniku francouzského asfaltového šampionátu, Rallye Aveyron Rouergue – Midi Pyrénées. Ludovic Gal / Olivier Belot v něm s vozem ŠKODA Fabia R5 Teamu FJ Elf obsadili páté místo. Pierre Roché / Martine Roché s Fabií R5 téhož týmu se sice po úvodní rychlostní zkoušce usídlili na druhém místě průběžného pořadí, ale už na druhé ‚erzetě‘ havarovali a museli odstoupit.

SLEDUJTE TENTO VÍKEND

Ralfs Sirmacis / Arturs Šimins, Sports Racing Technologies. Rally Estonia 2016

Rally Estonia

Základní informace:
Tartu, východní Estonsko, 15. – 17. července, 6. podnik mistrovství Evropy (ERC), šotolinová soutěž, 16 rychlostních zkoušek, cca 211 měřených kilometrů.

Posádky s vozy ŠKODA Fabia R5:
Ralfs Sirmacis / Arturs Šimins (Sports Racing Technologies); Jaromír Tarabus / Daniel Trunkát (T&T Czech National Team); Raul Jeets / Andrus Toom (Sports Racing Technologies); Antonín Tlusťák / Ladislav Kučera (Tlusťák Racing)

Zajímavosti:
V loňském ročníku soutěže posádka Sirmacis / Šimins zvítězila v hodnocení účastníků evropského juniorského šampionátu.

Fabian Kreim / Frank Christian, ŠKODA AUTO Deutschland. Stemweder Berg Rallye 2016

Thüringen Rallye

Pößneck, východní Německo, 14. – 16. července, 6. podnik německého mistrovství, šotolinová soutěž, 10 rychlostních zkoušek, cca 137 měřených kilometrů.

Fabian Kreim / Frank Christian (ŠKODA AUTO Deutschland); Dmitriy Biryukov / Evgeniy Kalachev (TGS Worldwide OU)

Fabian Kreim má na kontě dvě první a dvě druhá místa z prvních pěti podniků německého mistrovství. Loni se na stupních vítězů v této soutěži umístila posádka vozu ŠKODA – Jaroslav Orsák s Davidem Šmeidlerem ji s Fabií S2000 dokončili na třetím místě.

Esapekka Lappi / Janne Ferm, Printsport Oy. Rallye Monte Carlo 2016
Po letošní Rallye Monte Carlo se Esapekka Lappi / Janne Ferm představí opět v barvách týmu Printsport Oy na víkendové AutoGlym Ralli.

AutoGlym Ralli

Kangasala, nedaleko Tampere, jihozápadní Finsko, 16. července, šotolinová soutěž, 8 rychlostních zkoušek, přes 100 měřených kilometrů.

Esapekka Lappi / Janne Ferm (Printsport Oy); Teemu Suninen / Mikko Markkula (TGS Worldwide OU); Jukka Metsälä / Sari Ohra-Aho

Všem třem jezdcům s vozy ŠKODA Fabia R5 poslouží start v této soutěži coby příprava na blížící se Finskou rally, osmý podnik mistrovství světa.