Další úspěchy zákaznických týmů ŠKODA: Esben Hegelund počtvrté zvítězil a je dánským mistrem. David Bogie na stupních vítězů v britském šampionátu. Skvělé výsledky na Německé rally.

Esben Hegelund vyhrál Sydhavsrally a stal se dánským mistrem

Posádka Esben Hegelund / Karten Isaksen s vozem ŠKODA FABIA R5 týmu Wevers Sport vybojovala na Sydhavsrally již čtvrté letošní vítězství. Ačkoli do konce sezóny zbývají ještě dva podniky, dvojice se již nyní může radovat z titulu dánských mistrů v divizi 4WD.

Sydhavsrally patří k nejnáročnějším podnikům kalendáře dánského mistrovství. Tvoří ji celkem sedmnáct rychlostních zkoušek a je v podstatě dvojnásobně dlouhá než některé jiné podniky dánského šampionátu. Hegelund se s nástrahami obtížné soutěže vyrovnal nejlépe a odměnou mu je zisk prvního titulu. Přitom v cíli rally byl Hegelund poněkud zaskočen, když se dozvěděl, že mistrovský titul už je jeho.

Esben Hegelund s vozem ŠKODA FABIA R5 startoval pouze čtyřikrát a všechny čtyři podniky vyhrál. Už jistý dánský mistr se zúčastní i zbývajících dvou soutěží sezony a pokusí se udržet stoprocentně vítěznou bilanci.

David Bogie / James O'Reilly, ŠKODA FABIA R5, CA1 Sport. John Mulholland Motors Ulster Rally 2016
David Bogie / James O’Reilly, ŠKODA FABIA R5, CA1 Sport. John Mulholland Motors Ulster Rally 2016

David Bogie vybojoval na Ulster Rally stupně vítězů v hodnocení britského šampionátu

O uplynulém víkendu se odehrál šestý a zároveň předposlední podnik britského mistrovství, severoirská Ulster Rally. Ulster Rally patří k náročným podnikům a její letošní ročník – se čtrnácti rychlostními zkouškami a 215 měřenými kilometry – byl ještě obtížnější než jindy. Kvůli průtrži mračen byly podmínky na tratích i správná volba pneumatik hodně zrádné a náročné.

David Bogie se spolujezdcem Jamesem O´Reillym a s vozem ŠKODA FABIA R5 týmu CA1 Sport obsadili třetí místo v klasifikaci britského mistrovství a čtvrté místo celkově.

Posádka Desi Henry / Liam Moynihan s dalším vozem ŠKODA FABIA R5 byla nucena odstoupit na desáté rychlostní zkoušce. Přesto však v soutěži zůstaly další dva speciály ŠKODA, které se umístily v top 10.

Páté místo v klasifikaci britského mistrovství a šestou příčku celkově obsadili Martin McCormack se spolujezdcem Davidem Moynihanem s vozem ŠKODA FABIA S2000 Tiger Risk Rally Teamu. Posádka dalšího vozu FABIA S2000 Joseph McGonigle / Ciaran Geaney vybojovala deváté místo celkově.

Závěrečný podnik britského šampionátu, jímž bude tradiční Isle of Man Rally, se odehraje od 15. do 17. srpna.

Mikko Lehessaari / Reeta Hämäläinen, ŠKODA FABIA R5, Hannu's Rally Team. SM Ralli Turku 2016 (Foto: Sakari Sipilä)
Mikko Lehessaari / Reeta Hämäläinen, ŠKODA FABIA R5, Hannu’s Rally Team. SM Ralli Turku 2016 (Foto: Sakari Sipilä)

NEWS IN BRIEF

• Německá rally skončila velkým úspěchem posádek s vozy ŠKODA. Esapekka Lappi a Janne Ferm vybojovali druhé vítězství v klasifikaci WRC2 v řadě. Druhým místem tento úspěch podtrhli jejich kolegové z týmu ŠKODA Motorsport Jan Kopecký se spolujezdcem Pavlem Dreslerem. Do devátého podniku světového šampionátu odstartovalo celkem třináct posádek zákaznických týmů ŠKODA s vozy FABIA R5. Z nich nejlepšího výsledku dosáhli Armin Kremer se spolujezdcem Pirminem Winklhoferem, díky kterým vozy ŠKODA FABIA R5 obsadily kompletní stupně vítězů v kategorii WRC2. V klasifikaci WRC2 pak v první šestici figurovalo pět vozů FABIA R5. Více se dočtete v našem shrnutí Německé rally z pohledu zákaznických týmů ŠKODA.
  • Mikko Lehessaari / Reeta Hämäläinen s vozem ŠKODA FABIA R5 v barvách Hannu’s Rally Teamu obsadila při finské SM Ralli Turku sedmé místo celkově. Na vítěze ztratili pouhých třiadvacet sekund, když před poslední rychlostní zkouškou figurovali ještě na druhé pozici. Závěrečný test však pro ně byl smolný. „Jsem spokojený se svou rychlostí a s průběhem rally, ale zároveň jsem zklamaný z výsledku,“ shrnul Mikko Lehessaari.

SLEDUJTE TENTO VÍKEND

Ralfs Sirmacis / Arturs Šimins, ŠKODA FABIA R5, Sports Racing Technologies. auto24 Rally Estonia 2016

Barum Czech Rally Zlín

Základní informace:
Zlín, Česká republika, 26. až 28. srpna, 8. podnik mistrovství Evropy (ERC), 5. podnik českého mistrovství, asfaltová soutěž, cca 230 měřených kilometrů

Posádky s vozy ŠKODA FABIA R5:
Jan Kopecký / Pavel Dresler (ŠKODA Motorsport); Jaromír Tarabus / Daniel Trunkát (T&T Czech National Team); Ralfs Sirmacis / Arturs Šimins (Sports Racing Technologies); Pavel Valoušek / Veronika Havelková (Energy Oil Motorsport); Hermen Kobus / Davy Thierie (Kobus Tuning); Jan Černý / Petr Černohorský (Mogul Czech National Team); Fabian Kreim / Frank Christian; Tomáš Kostka / Ladislav Kučera (Rufa Sport); Antonín Tlusťák / Ivo Vybíral (Tlusťák Racing); Cédric Cherain / Filip Cuvelier; Vojtěch Štajf / František Rajnoha (Klokočka ŠKODA Czech National Team)

Zajímavosti:
Jan Kopecký je nejúspěšnějším jezdcem v historii Barum Czech Rally Zlín – na kontě má již pět vítězství v tomto podniku. Ralf Sirmacis s vozem ŠKODA FABIA R5 dokázal letos vyhrát už dva podniky ERC (Acropolis a Estonsko).

Umberto Scandola / Guido D'Amore, ŠKODA FABIA R5, Car Racing. Rally del Friuli Venezia Giulia 2016 (Foto: Massimo Bettiol)
Umberto Scandola / Guido D’Amore, ŠKODA FABIA R5, Car Racing. Rally del Friuli Venezia Giulia 2016 (Foto: Massimo Bettiol)

Rally del Friuli Venezia Giulia

Gemona del Friuli, severovýchodní Itálie. 26. až 28. srpna, 6. podnik italského mistrovství, 7. podnik středoevropského poháru (CEZ), 4. podnik slovinského mistrovství, asfaltová soutěž, 11 rychlostních zkoušek, cca 152 měřených kilometrů

Umberto Scandola / Guido D’Amore (Car Racing); Albert von Thurn und Taxis / Bjorn Degandt (Wevers Sport)

V roce 2013 zvítězila posádka Umberto Scandola / Guido D’Amore v tomto podniku s téměř čtyřminutovým náskokem před nejbližšími ze svých pronásledovatelů. Scandola tehdy pilotoval vůz ŠKODA FABIA S2000.

Julien Maurin / Olivier Ural, ŠKODA FABIA R5. Rallye Terre de Langres - Haute Marne 2016
Julien Maurin / Olivier Ural, ŠKODA FABIA R5. Rallye Terre de Langres – Haute Marne 2016

Rallye Terre de Lozère – Sud de France

Lozère, jižní Francie, 26. až 28. srpna, 5. podnik francouzského šotolinového mistrovství, šotolinová soutěž, 11 rychlostních zkoušek, cca 143 měřených kilometrů

Posádka s vozem ŠKODA FABIA R5:
Julien Maurin / Olivier Ural

Před startem této soutěže figuruje posádka Julien Maurin / Olivier Ural na druhém místě francouzského šotolinového mistrovství se ztrátou jediného bodu na aktuálního leadera.