Jediný podnik WRC v Jižní Americe, Rally Chile, opanovaly v kategorii WRC2 posádky s vozy Škoda Fabia RS Rally2. V souboji o vítězství se pořadí mezi prvními dvěma jezdci přelévalo až nečekaně často, adepti na vítězství, finský pilot Sami Pajari se spolujezdkyní Enni Mälkönen nakonec skončili až třetí. Vítězství slavila posádka Solberg/Edmondson.

Finský mladík Pajari, který startuje s vozem Fabia RS Rally2 týmu Toksport WRT, si očividně šotolinové rally užívá. Důkazem je i jeho účast na Chilské rally, kde po smůle v předchozím řeckém podniku opět sahal po vítězství. Tamní šotolina je velmi prašná a hrubá, což v důsledku přispělo k relativně častým změnám pořadí na čele rally.

Přitom v pátek, tedy první den rally, to vlastně na velká dramata nevypadalo. Krátkou úvodní páteční etapu sice vyhrála dvojice Oliver Solberg/Elliott Edmondson, pak už ale šel do čela Pajari, který následně vyhrál všechny tři odpolední rychlostní zkoušky tohoto dne. Ovšem náskok 13,3 sekundy na Solberga s Edmondsonem nebyl nijak drtivý, což ostatně potvrdily události následujícího dne.

V sobotu totiž byly časové rozdíly mezi nejlepšími v jednotlivých rychlostních zkouškách až překvapivě veliké. Pajari hned v první zkoušce dne ztratil na vítězného Solberga téměř 40 sekund a vedení v rally mu tak přenechal. Rázem tedy na soupeře ztrácel něco přes 26 sekund. Pak ale finský mladík postupně zrychloval a v desáté rychlostní zkoušce, kde pro změnu na vítěznou posádku Gus Greensmith/Jonas Andersson (také z týmu Tosport WRT) ztratil téměř 20 sekund Solberg, se Pajari opět dostal do čela.

Jenže se v něm neudržel. Mohla za to závěrečná (a celkově dvanáctá) zkouška dne „Maria de las Cruces“, která měřila téměř 29 kilometrů. Solberg v ní exceloval a Pajari na něj ztratil téměř 50 sekund. Nepošetřil si totiž na tuto nejdelší zkoušku dne pneumatiky. Švédský mladík a syn někdejšího FIA mistra světa v rally Pettera Solberga se tak do čela dostal navzdory trochu bizarnímu hendikepu: v průběhu dne přišel o své brýle. Pajari se naopak propadl na třetí místo za týmového kolegu Greensmithse.

A když právě Greensmith vyhrál úvodní nedělní rychlostní zkoušku, bylo jasné, že cesta do čela už je pro Pajariho spíš jen teoretickou možností. Se spolujezdkyní Enni Mälkönen se tak soustředil na udržení první pozice v kategorii WRC2 Challenger. Své postavení v čele si pohlídal také Solberg. Vyhrál druhou rychlostní zkoušku dne a tím vlastně definitivně dotírajícího Greensmithse odrazil. Ten už v závěrečných dvou erzetách o délce celkem něco přes 27 kilometrů neměl šanci zhruba 23sekundový náskok Solberga stáhnout. V cíli rally tak Solberga a Greensmitshe dělilo 25,8 sekundy, a třetí Pajari, který potvrdil vítězství v kategorii WRC2 Challenger (ve které může získat titul), nakonec na vítěze ztratil více než minutu.

Vozy Škoda Fabia RS Rally2 pak obsadily čtyři pozice v první pětce kategorie WRC2. V čele hodnocení mistrovství světa této kategorie zůstává po jedenácti ze třinácti podniků Andreas Mikkelsen, který v Chile nestartoval. Před sebou má ale ještě možnost bodovat v závěrečných dvou podnicích, zatímco jeho největší soupeři už mají jen jednu šanci (v kategorii WRC2 si jezdci nominují sedm bodovaných kol a do celkového hodnocení se jim započítává pouze šest nejlepších výsledků).

Více informací o Rally Chile najdete v tiskové zprávě.