ŠKODA Fabia R5 ozdobila svou premiérovou sezonu v mistrovství světa v rally úspěchem na Katalánské rally. V cíli předposledního podniku letošní sezony patřila Fabiím R5 první čtyři místa v konečném hodnocení kategorie WRC 2 a tovární tým ŠKODA Motorsport si pojistil vítězství v celkové klasifikaci šampionátu týmů WRC 2.

Pontus Tidemand s Emilem Axelssonem se v neděli na cílové rampě v Salou radovali ze svého prvního vítězství ve WRC 2 v barvách týmu ŠKODA Motorsport. Jejich týmoví kolegové Jan Kopecký s Pavlem Dreslerem obsadili druhé místo.

„Neskutečná rally! Mé první vítězství pro značku ŠKODA ve WRC 2, takže jen těžko mohu být šťastnější,“ radoval se v cíli Pontus Tidemand, jenž se letos s vozem značky ŠKODA stal také vítězem asijsko-pacifického šampionátu v rally. „Před soutěží bylo mým přáním dojet až do cíle. Vůbec jsem nečekal, že na konci budu na nejvyšším ze stupňů vítězů. Rozhodující bylo určitě naše tempo v průběhu páteční etapy, která se jela na šotolině. Na asfaltových zkouškách v sobotu a v neděli jsme se pak snažili zbytečně neriskovat. Tato strategie fungovala výborně, i když Jan s Pavlem nás doháněli. Děkuji celému týmu ŠKODA Motorsport!“

V okolí španělského Salou, ležícího v oblasti Costa Daurada, čekalo na posádky 331,25 měřených kilometrů rozdělených do 23 rychlostních zkoušek. Katalánská rally byla jediným podnikem sezony, při kterém se soutěžní vozy musely vypořádat jak s nezpevněným povrchem (pátek), tak s asfaltovými tratěmi (sobota, neděle).

Dvojice Tidemand/Axelsson se vedení mezi účastníky WRC 2 ujala už v pátek po třetí rychlostní zkoušce a od té chvíle na první pozici už nikoho nepustila. Do cíle dorazila s náskokem necelých 11 sekund před týmovými kolegy Kopeckým a Dreslerem. Tidemand s Axelssonem se tak stali devátou posádkou, která letos dokázala vyhrát některý z podniků WRC 2.

Na dalších dvou pozicích ve WRC 2 se umístily Fabie R5 ze zákaznického programu ŠKODA. Nasser Al-Attiyah porazil rozdílem jediné desetiny sekundy Armina Kremera a díky bodům za třetí místo se stal už před závěrečnou Britskou rally letošním šampionem WRC 2.

Třetí tovární posádka Esapekka Lappi/Janne Ferm byla Al-Attíjovým rivalem v souboji o titul, ale po nehodě a odstoupení ze soutěže na RZ 11 z této bitvy vypadla.

Vozy ŠKODA Fabia R5 ve Španělsku dosáhly nejrychlejšího času na 17 z 22 rychlostních zkoušek, které účastníci WRC 2 při Katalánské rally absolvovali.

POSÁDKY TÝMU ŠKODA MOTORSPORT VE WRC 2 2015

Esapekka Lappi /Janne Ferm

7 startů

2 vítězství (Polsko, Finsko), 2 druhá místa (Portugalsko, Francie)

3. místo průběžného hodnocení jezdců WRC 2

Pontus Tidemand/Emil Axelsson

6 startů

1 vítězství (Španělsko), 2 druhá místa (Polsko, Finsko), 1 třetí místo (Portugalsko)