› Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak (Škoda Fabia Rally2 evo) z týmu ORLEN Rally Team zopakovali loňské vítězství v kategorii WRC2 a zároveň obsadili první místo v kategorii WRC2 Challenger a třídě RC2
› Oliver Solberg se spolujezdcem Elliottem Edmondsonem, kteří sdílejí vůz Škoda Fabia Rally2 evo maďarského Eurosol Racing Teamu, dosáhli nejrychlejšího času ve třídě RC2 na 17 z 19 rychlostních zkoušek
› Německá posádka Armin Kremer/Timo Gottschalk s vozem Škoda Fabia Rally2 evo týmu Baumschlager Rallye&Racing zvítězili v kategorii WRC Masters Cup

Naivasha (KEN), 25. června 2023 – Zase se jim to povedlo! Kajetan Kajetanowicz se spolujezdcem Maciejem Szczepaniakem zapakovali svůj úspěch z roku 2022 a zvítězili v kategorii WRC2 na Safari Rally v Keni, sedmém kole FIA Mistrovství světa v rally 2023. Posádka vozu Škoda Fabia Rally2 evo z Polska využila extrémně náročných podmínek na deštěm zmáčených východoafrických pláních, byla nejrychlejší ze všech účastníků s vozy třídy RC2 a obsadila také první místo v kategorii WRC2 Challenger. Oliver Solberg se spolujezdcem Elliottem Edmondsonem dosáhli nejrychlejších časů na všech rychlostních zkouškách kromě dvou. Dva defekty a s nimi spojené problémy se zavěšením však pro švédsko-britskou posádku znamenaly pouze druhé místo ve třídě RC2.

Safari Rally v Keni ve městě Naivasha dostála své pověsti nejtěžšího podniku FIA Mistrovství světa v rally. Písečné a často kamenité rychlostní zkoušky s hlubokými vyjetými kolejemi v údolí Rift Valley jsou samy o sobě jedinečné. Posádkám ale dále ztížil život silný déšť, a proto byly nucené zvládnout rychlé průjezdy hlubokou vodou a bahnem vyplněné kluzké výmoly.

Zpočátku se Oliver Solberg se spolujezdcem Elliottem Edmondsonem ujali vedení ve třídě RC2. Jednadvacetiletý syn bývalého mistra světa v rally Pettera Solberga vyměnil pro tuto soutěž svůj obvyklý vůz Škoda Fabia RS Rally2 týmu Toksport WRT za vůz Škoda Fabia Rally2 evo maďarského týmu Eurosol Racing. Aby se mohl plně soustředit na zvládnutí Safari Rally v Keni, rozhodl se nebodovat do hodnocení kategorie WRC2. Po šesti rychlostních zkouškách činil jeho náskok více než dvě minuty, ty ale byly po dalším testu pryč. „Měli jsme defekt a já jsem se špatně rozhodl, že kolo nevyměním. A to v Africe není dobré,“ přiznal Solberg poté, co zničil zavěšení svého vozu Škoda a musel pro ten den zastavit. Vrátil se do druhé etapy, ale měl druhý defekt. Tentokrát byl ale natolik rozumný, že kolo vyměnil v polovině etapy. Nakonec se mu podařilo zajet nejrychlejší čas ze všech účastníků třídy RC2 na 17 z 19 rychlostních zkoušek rally. Díky své rychlosti překonal s výjimkou jediného všechny soupeře ve třídě RC2.

Tím jediným byl Kajetan Kajetanowicz. Loňský vítěz Safari Rally v Keni v kategorii WRC2 se také musel vypořádat s defektem (SS 4), byl ale natolik předvídavý, že okamžitě vyměnil kolo. S Oliverem Solbergem daleko za zády si Kajetanowicz až do 11. etapy vyměňoval vedení s Grégoirem Munsterem. Když ale lucemburský jezdec Fordu zastavil s technickými problémy, měli Kajetanowicz a navigátor Szczepaniak více než sedmiminutový náskok.

Pak ale posádka Oliver Solberg/Elliott Edmondson přešla do plného útoku. „Jediná cesta je flat-out – plný plyn, nikdy se nevzdáváme,“ zněla Solbergova strategie. Náskok se minutu po minutě zmenšoval. V cíli si dvojice Kajetanowicz/Szczepaniak nakonec udržela náskok 31 sekund. „Je to úžasný pocit. Bylo to moc hezké, být tady znovu. Zdálo se, že to bude snadné, ale nebylo,“ komentoval Kajetan Kajetanowicz. Díky vítězství v kategorii WRC2 se vyšplhal na průběžnou čtvrtou pozici v celkovém pořadí této kategorie. Současně s vítězstvím ve WRC2 Challenger se ujal i průběžného vedení v této kategorii.

Vítězství v kategorii WRC Masters vybojovala německá dvojice Armin Kremer/Timo Gottschalk. Bývalý mistr FIA Asijsko-pacifického mistrovství a jeho spolujezdec, vítěz Dakar Rally, přivezli vůz Škoda Fabia Rally2 evo týmu Baumschlager Rallye&Racing do cíle na pátém místě třídy RC2.

Dalším podnikem FIA Mistrovství světa v rally bude Estonská rally (20.–23. července 2023). Z extrémně náročné a mokré východoafrické savany se soutěžící kategorie WRC2 přesunou na hladké a ultrarychlé šotolinové rychlostní zkoušky na severu Evropy.

Safari Rally v Keni, 22.–25. června 2023, výsledky třídy RC2
1. Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak (PL/PL), Škoda Fabia Rally2 evo, +3.57:15,9 h*

Číslo rally: 2:41.9
13. etapa nesla zavádějící název „Spící bojovník“. Ve skutečnosti byla tato 31,04 kilometru dlouhá monstrózní zkouška jednou z nejtěžších v rally, kterou navíc ještě více ztížil silný déšť z předchozí noci. S průměrnou rychlostí relativně nízkých 93 km/h si posádka Škoda Fabia Rally2 evo Oliver Solberg/Elliott Edmondson jen na této rychlostní zkoušce najela na konkurenci z třídy RC2 neuvěřitelných 2:41,9 minuty.