Rally Guanajuato México po všech stránkách prověřila dovednosti jezdců a možnosti soutěžních speciálů na rozpálených šotolinových tratích ve vysokých nadmořských výškách podobně, jako to předtím udělala Švédská rally na sněhu a ledu.

S náročnými podmínkami si bravurně poradila posádka Teemu Suninen/Mikko Markkula, která s vozem ŠKODA Fabia R5 (na titulní fotografii) vybojovala vítězství v kategorii WRC 2, navíc s více než dvacetiminutovým náskokem před nejbližšími ze svých pronásledovatelů.

Posádky se v průběhu soutěže potýkaly s malou přilnavostí tratí a horší viditelností, avšak Suninen s Fabií připravenou týmem TGS Worldwide bývalého továrního jezdce týmu ŠKODA Toniho Gardemeistera si s komplikacemi poradil lépe než jeho soupeři a brzy si vybudoval velký náskok.

Finský jezdec připustil, že mnohem obtížnější pro něj bylo náskok uhájit. „Měl jsem problémy s udržením koncentrace. Není jednoduché jet hlavně opatrně, snazší je jet naplno. Mohl jsem být rychlejší, ale v dané situaci to prostě nebylo žádoucí,“ uvedl Teemu Suninen na konci třetí etapy.

Ovšem rozumná strategie se vyplatila a Suninen se mohl podruhé během své kariéry ve WRC 2 radovat z vítězství; to první vybojoval loni ve Walesu. Po vydařeném vystoupení v Mexiku se pozitivně naladěný jezdec těší na zbytek sezony: „Poslední etapa nebyla jednoduchá, ale naším cílem bylo udržet vůz na trati a to se nám podařilo, zatímco naši soupeři měli problémy a chybovali. Doufám, že v podobné formě se představíme i na dalších podnicích.“

Velmi dobře vstoupili do letošní sezony šampionátu WRC 2 Nicolás Fuchs z Peru a jeho argentinský spolujezdec Fernando Mussano. Při svém debutu s Fabií R5 v mistrovství světa vyhráli dvě rychlostní zkoušky druhé etapy, více než 50kilometrovou erzetu El Chocolate a poté i erzetu Las Minas.

Mexickou rally dokončili na čtvrtém místě v hodnocení WRC 2 a se svým výkonem byli spokojeni. „Z výsledku Mexické rally máme radost. Dokázali jsme být podobně rychlí jako Suninen a Kremer, podařilo se nám přizpůsobit jezdecký styl novému autu a adaptovali jsme se na zdejší podmínky, ačkoli byly velmi náročné,“ zhodnotil Nicolás Fuchs své vystoupení v Mexiku.

Armin Kremer usedl za volant Fabie R5 týmu BRR Baumschlager Rallye & Racing Team a se spolujezdcem Pirminem Winklhoferem dokončili Mexickou rally na pátém místě v kategorii WRC 2. Své kvality prokázali nejrychlejším časem na 80kilometrové RZ20 Guanajuato, která byla nejdelší vložkou zařazenou do programu některého z podniků mistrovství světa v rally od roku 1983.

Abdulazize Al-Kuwariho se při Mexické rally držela smůla, která vyvrcholila odstoupením na poslední rychlostní zkoušce celé soutěže.

Další podnik mistrovství světa v rally hostí od 21. do 24. dubna Argentina.