Tovární jezdec Esapekka Lappi se svým spolujezdcem Janne Fermem a s vozem ŠKODA FABIA R5 dosáhli ve Walesu svého třetího vítězství v kategorii WRC2 v letošní sezóně FIA Mistrovství světa v rally (WRC) a značce ŠKODA tak zároveň zajistili druhý triumf během několika hodin.

V 11 000 kilometrů vzdálené Malajsii si Gaurav Gill zajistil titul ve FIA Asijsko-pacifickém mistrovství v rally (ARPC) v hodnocení jezdců a značce ŠKODA pomohl k pátému triumfu v šampionátu značek v řadě.

Mezitím ve Walesu dotáhli Pontus Tidemand s Jonasem Anderssonem a s dalším továrním vozem ŠKODA do úspěšného konce svou stíhací jízdu, když porazili posádku Teemu Suninen / Mikko Markkula, jedoucí s vozem ŠKODA soukromého týmu Oreca, a obsadili druhé místo absolutně. Skvělý výsledek značky ŠKODA na Britské rally završili čtvrtým místem Jan Kopecký a Pavel Dresler. O titulu v kategorii WRC2 se rozhodne až při posledním podniku sezóny v Austrálii.

Závěrečná Australská rally (17.-20. listopadu) bude díky výsledkům waleského podniku ještě napínavá. Podle pravidel může bodovat jen Lappi, který je se 107 body aktuálně na třetím místě průběžného hodnocení WRC2. Jeho konkurenti Elfyn Evans (Ford) a Suninen, kteří jsou v tabulce před ním, již absolvovali všech sedm podniků, na nichž mohli do šampionátu bodovat, a v Austrálii už tedy body získat nemohou. Aby se v Austrálii dostal do čela klasifikace WRC2, nesmí Lappi u protinožců skončit hůře než druhý.

Jezdci s vozy ŠKODA vyhráli devět z posledních deseti soutěží WRC2. Lappi triumfoval v Británii, na své domácí rally ve Finsku a v Německu. Tovární posádka Jan Kopecký / Pavel Dresler vyhrála rally ve Španělsku, jejich týmoví kolegové Pontus Tidemand / Jonas Andersson slavili vítězství na Portugalské rally. V Mexiku, na Sardinii a na Polské rally zvítězil Suninen, na Argentinské rally triumfoval Nicolás Fuchs.

S výsledkem Britské rally může být mimořádně spokojený také Tidemand, který svedl velký souboj o druhé místo se Suninenem. Švéd o víkendu vyhrál šest rychlostních zkoušek a o stříbrný pohár připravil Fina na závěrečném testu celé soutěže. Čtyřnásobný úspěch značky ŠKODA ve Walesu završil Kopecký s třetím továrním vozem ŠKODA na celkovém čtvrtém místě.

Číslo pro Britskou rally: 19

Vozy ŠKODA FABIA R5 vyhrály 19 z 22 rychlostních zkoušek Britské rally. Špičkový soutěžní speciál z Mladé Boleslavi tak v mezinárodní konkurenci znovu potvrdil své kvality. Tovární jezdec Esapekka Lappi vyhrál ve Walesu osm měřených úseků, za ním následoval jeho týmový kolega Pontus Tidemand (6) a Suninen (5) s vozem ŠKODA FABIA R5 soukromého týmu Oreca. Zbývající tři vítězství jdou na konto Kevina Abbringa (Hyundai).