Fabian Kreim sahá po titulu v Německu, zatímco Pavel Valoušek již získal mistrovskou korunu na Slovensku. Iván Ares zvítězil při svém debutu s vozem ŠKODA FABIA R5 a příští rok chce bojovat o titul ve Španělsku.

Fabian Kreim vyhrál Rallye Niedersachsen a přiblížil se německému titulu

Fabian Kreim se spolujezdcem Frankem Christianem vybojovali páté vítězství sezóny v německém mistrovství. S vozem ŠKODA FABIA R5 týmu ŠKODA AUTO Deutschland vedli průběžné pořadí Rallye Niedersachsen od startu až do cíle, vyhráli jedenáct ze třinácti rychlostních zkoušek a na zbývajících dvou obsadili druhé místo.

Na své cestě za vítězstvím Kreim s Christianem porazili o více než půl minuty i pravidelné účastníky světového šampionátu Madse Østberga a Olu Fløena z Norska.

Fabian Kreim / Frank Christian, ŠKODA FABIA R5, ŠKODA Auto Deutschland. ADAC Rallye Niedersachsen 2016

Díky výsledku z Rallye Niedersachsen a bonusovým bodům za výhru na Power Stage se posádka Kreim / Christian opět o něco víc přiblížila zisku německého titulu. Nyní dvojice vede průběžné pořadí šampionátu s náskokem jednadvaceti bodů, což znamená, že pokud na závěrečném podniku sezóny skončí nejhůře šestá, připadne jí titul.

Fabian Kreim by mohl německý titul vybojovat na posledním podniku sezóny, kterým bude ve dnech 21. až 22. října známá 3-Städte-Rallye.

Iván Ares / José Antonio Pintor, ŠKODA FABIA R5, Peña Autocross Arteixo. Rally Princesa de Asturias - Ciudad de Oviedo 2016
Iván Ares / José Antonio Pintor, ŠKODA FABIA R5, Peña Autocross Arteixo. Rally Princesa de Asturias – Ciudad de Oviedo 2016

Iván Ares proměnil první start s vozem ŠKODA FABIA R5 ve vítězství na Rally Princesa de Asturias

O další skvělý výsledek vozu ŠKODA FABIA R5 se ve španělském mistrovství postarala posádka Iván Ares / José Antonio Pintor. Ta při svém debutu se speciálem FABIA R5 týmu Peña Autocross Arteixo triumfovala ve velkém stylu – po vítězství na čtyřech rychlostních zkouškách a s náskokem osmatřiceti sekund.

Jak Ares naznačil, příští rok chce s vozem ŠKODA FABIA R5 připraveným týmem AR Vidal Racing zaútočit na titul ve španělském mistrovství a následující část roku chce využít k dalšímu sžívání se špičkovou soutěžní technikou.

Dalším podnikem španělského šampionátu bude Rallye Villa de Llanes, která je na programu 23. a 24. září.

Pavel jun. Valoušek / Veronika Havelková, ŠKODA FABIA R5, Energy Oil Motorsport. Rally Košice 2016

Pavel Valoušek vybojoval na Rally Košice slovenský titul

Při Rally Košice, šestém a zároveň posledním podniku slovenského mistrovství, si Pavel Valoušek se spolujezdkyní Veronikou Havelkovou zajistili dostatek bodů na to, aby s vozem ŠKODA FABIA R5 vybojovali slovenský titul.

Ve slovenském mistrovství jsou delší soutěže rozděleny na dvě části a každá z etap se do celkového pořadí šampionátu boduje jako separátní podnik. A tak vítězství v první etapě Rally Košice stačilo posádce týmu Energy Oil Motorsport k zajištění titulu, přestože před druhou etapou Valoušek s Havelkovou odstoupili.

Česká posádka vyhrála v první etapě Rally Košice dvě ze šesti rychlostních zkoušek, což bohatě stačilo k vítězství v prvním dni rally i k zisku titulu.

Za zmínku stojí také výkony dalších posádek vozů ŠKODA FABIA R5 ve startovním poli. Věroslav Cvrček se spolujezdcem Petrem Novákem a vozem týmu L Racing obsadili sedmé místo celkově. Slovenská posádka Tomáš Kukučka / Petr Vejačka skončila s vozem KL Racing Teamu celkově devátá.

Mikko Lehessaari / Reeta Hämäläinen, ŠKODA FABIA R5, Hannu's Rally Team. ABC Rally Kouvola 2016 (Photo: Niko Lindholm)
Mikko Lehessaari / Reeta Hämäläinen, ŠKODA FABIA R5, Hannu’s Rally Team. ABC Rally Kouvola 2016 (Foto: Niko Lindholm)

STRUČNÝ PŘEHLED

• Italská posádka Cladio De Cecco / Alberto Barigelli vyhrála s vozem ŠKODA FABIA R5 slovinskou Rally Nova Gorica s náskokem více než třiadvaceti sekund před druhým Aleksem Humarem. De Cecco a Barigelli si podělili o vítězství ve všech devíti rychlostních zkouškách.

• Posádka Jean Galpin / Françoise Galpin s vozem ŠKODA FABIA R5 v barvách Teamu FJ zvítězila v Rallye Régional des Jardins de Sologne, jež byla součástí francouzského poháru v rally.

• Luca Rosetti se spolujezdcem Mirkem Franzim vyhráli v Itálii Rally Coppa Valtellina. S vozem týmu Promo Sport Racing dojeli do cíle podniku s náskokem pětatřiceti sekund.

• Díky vítězství v podniku Aarova Rallysprint mohl Vincent Verschueren pozapomenout na zklamání z diskvalifikace na Omloop van Vlaanderen. Se spolujezdcem Gertem Broekaertem dorazili do cíle se 40sekundovým náskokem před nejbližšími ze svých soupeřů.

• Posádka Dan Girtofan / Tudor Marza s vozem ŠKODA FABIA R5 obsadila na rumunské Iasi Rally druhé místo. Výsledek z tohoto podniku potvrdil, že se Girtofan s Marzou letos stanou rumunskými vicemistry. „Byla to zajímavá soutěž. Velice rychlá, ale zároveň jsme museli zůstat soustředění,” říká Dan Girtofan. „Nešli jsme zbytečně do rizika a nakonec to vlastně dopadlo dobře.“

• Mikko Lehessaari se spolujezdkyní Reetou Hämäläinen a vozem ŠKODA FABIA R5 Hannu´s Rally Teamu dokončili na druhém místě celkově a na prvním ve své třídě finskou ABC Rally. Podnik o třech rychlostních zkouškách absolvovala posádka v rámci přípravy na následující podnik finského šampionátu Ralli Tampere. „Bylo to velice užitečné,“ zhodnotil vystoupení v soutěži Mikko Lehessaari. „Získal jsem další zkušenosti s autem a na Rally Tampere budeme ještě rychlejší.“

• Efrem Bianco / Dino Lamonato s vozem ŠKODA FABIA R5 týmu Scuderia Palladio obsadili třetí místo ve třídě R5 a sedmou příčku celkově při Rallye San Martino, pátém podniku italského mistrovství vozů WRC, jehož se však účastní i vozy dalších kategorií.

SLEDUJTE TENTO VÍKEND

Ralfs Sirmacis / Māris Kulšs, ŠKODA FABIA R5, Sports Racing Technologies. auto24 Rally Estonia 2016

Rally Liepāja

Základní informace:
Liepāja, jižní Lotyšsko, 16. až 18. září, 9. podnik mistrovství Evropy (ERC), šotolinová soutěž, 13 rychlostních zkoušek, cca 203 měřených kilometrů

Posádka s vozem ŠKODA FABIA R5s:
Ralfs Sirmacis / Arturs Šimins (Sports Racing Technologies); Raul Jeets / Andrus Toom (Sports Racing Technologies); Raimondis Kisiels / Arnis Ronis (TGS Worldwide OU)

Zajímavosti:
Na tomto podnik zvítězil vůz značky ŠKODA naposledy v sezóně 2014. S vozem ŠKODA FABIA S2000 tu triumfovali Esapekka Lappi s Jannem Fermem.

David Bogie / James O'Reilly, ŠKODA FABIA R5, CA1 Sport. John Mulholland Motors Ulster Rally 2016
David Bogie / James O’Reilly, ŠKODA FABIA R5, CA1 Sport. John Mulholland Motors Ulster Rally 2016

Isle of Man Rally

Douglas, ostrov Man, 15. až 17. září, 7. podnik britského mistrovství, asfaltová soutěž, 20 rychlostních zkoušek, cca 270 měřených kilometrů

David Bogie / James O’Reilly (CA1 Sport); Desi Henry / Liam Moynihan; Thomas Preston / Jack Morton (CA1 Sport)

Na posledních třech podnicích britského mistrovství se vůz ŠKODA FABIA R5 vždy prosadil na stupně vítězů.

Filip Nivette / Kamil Heller, ŠKODA FABIA R5. Rajd Rzeszowski 2016

Rajd Nadwiślański

Puławy, východní Polsko, 16. až 18. září, 4. podnik polského mistrovství, asfaltová soutěž, 12 rychlostních zkoušek, cca 152 měřených kilometrů

Posádka s vozem ŠKODA FABIA R5:
Filip Nivette / Kamil Heller

Loni na tomto podniku zvítězili s vozem ŠKODA FABIA R5 s náskokem pouhých pěti sekund Grzegorz Grzyb se spolujezdcem Robertem Hundlou.

Bernhard ten Brinke / Davy Thierie, ŠKODA FABIA R5. Omloop van Vlaanderen 2016 (Photo: Rallypicture/Erik van ’t Land)
Bernhard ten Brinke / Davy Thierie, ŠKODA FABIA R5. Omloop van Vlaanderen 2016 (Foto: Rallypicture/Erik van ’t Land)

Eurol Hellendoorn Rally

Hellendoorn, východní Nizozemsko, 16. a 17. září, 4. podnik holandského mistrovství, asfaltová soutěž, 14 rychlostních zkoušek, cca 205 měřených kilometrů

Bernhard ten Brinke / Davy Thierie

Vůz ŠKODA se na tomto podniku na stupně vítězů zatím naposledy prosadil v roce 2007, kdy tu se speciálem ŠKODA FABIA WRC skončili druzí Eric Wevers se spolujezdcem Jalmarem van Weerenem.