› Gus Greensmith se spolujezdcem Jonasem Anderssonem (Škoda Fabia RS Rally2) dokončili čtvrtou rally FIA Mistrovství světa na čtvrtém místě ve třídě RC2
› Pepe López/David Vázquez (Škoda Fabia RS Rally2) si do kategorie WRC2 připsali body za třetí místo.
› V hodnocení kategorie WRC Masters Cup patřily celé stupně vítězů značce Škoda.

Záhřeb (HR), 21. dubna 2024 – S pěti posádkami zákaznických týmů v první desítce byla Škoda na Chorvatské rally dominantní značkou třídy RC2. Na čtvrtém podniku FIA Mistrovství světa v rally (WRC) dojela posádka Gus Greensmith/Jonas Andersson z týmu Toksport WRT s vozem Škoda Fabia RS Rally2 na čtvrtém místě ve své třídě. Pepe López s Davidem Vázquezem obsadili za tým Mapo Motorsport třetí místo v kategorii WRC2. Armin Kremer/Ella Kremer (Škoda Fabia RS Rally2) jedoucí v týmu Baumschlager Rallye & Racing zvítězili v kategorii WRC Masters Cup.

Po 283 kilometrech rychlostních zkoušek dojeli Gus Greensmith se spolujezdcem Jonasem Anderssonem ze stáje Toksport WRT do cíle jako nejlépe umístěná posádka vozu Škoda Fabia RS Rally2. Britsko-švédská dvojice v sobotu ztratila čas defektem a klesla ze třetího na čtvrté místo své třídy. „Stále bojujeme o stupně vítězů,“ řekl Greensmith v cíli etapy. Nedělní etapy mu daly za pravdu. Greensmith s Anderssonem krok za krokem snižovali ztrátu na třetí posádku Sami Pajari/Enni Mälkönen. Nakonec posádce Toksport WRT uniklo umístění na stupních vítězů o pouhé 0,3 sekundy. „Nebýt defektů, víkend by byl dobrý,“ uzavřel Greensmith.

Britský jezdec tentokrát nebyl zapsán do bodování kategorie WRC2. V této kategorii si poctu nejvýše umístěné posádky Škoda odnesli Pepe López a David Vázquez. Španělská dvojice jedoucí za tým Mapo Motorsport si odbyla chorvatskou premiéru. Navzdory omezené znalosti rozbitých asfaltových rychlostních zkoušek a také hodinám, které ji stály mnoho času, se posádka López/Vázquez po celou dobu soutěže držela v kategorii WRC2 na třetím místě. „Jsme šťastní, pro šampionát je to dobré,“ řekl López v cíli.

Další posádkou vozu Škoda v první desítce třídy RC2 byli Eyvind Brynildsen se spolujezdcem Jørnem Listerudem z Norska. Brynildsen, který naposledy startoval ve WRC téměř před dvěma lety, dovezl vůz Škoda Fabia RS Rally2 provozovaný týmem Toksport WRT na sedmém místě dané třídy. Lauri Joona/Janni Hussi z týmu TGS Worldwide přivezli svůj vůz Škoda Fabia RS Rally2 ve třídě RC2 na osmé pozici. Na devátém místě následovali Italové Roberto Daprà/Luca Guglielmetti (Škoda Fabia Rally2 evo týmu ACI Italia).

V hodnocení kategorie WRC Masters Cup, určené pro jezdce starší 50 let, stupně vítězů zaplnily vozy Škoda. Posádka otce a dcery Armina a Elly Kremerových (Baumschlager Rallye & Racing) zahájila své tažení za titulem vítězstvím. Němci vystoupili na stupně vítězů v této kategorii společně s Ricardem Triviñem/Diegem Fuentesem Vegou (Electrolit Racing Team) z Mexika a Italy Mauro Miele/Luca Beltrame (DreamOne Racing).

Z chorvatského asfaltu se FIA Mistrovství světa v rally přesune na šotolinové cesty v oblasti Porta. Portugalská rallye bude pátým podnikem letošní sezóny a bude se konat od 9. do 12. května.

Číslo rally: 3
Bývalý mistr FIA Mistrovství Evropy v rally Armin Kremer vyhrál na Chorvatské rally potřetí za sebou v kategorii WRC Masters Cup. V roce 2022 sdílel vůz Škoda Fabia Rally2 evo provozovaný týmem Baumschlager Rallye & Racing se spolujezdcem Timem Gottschalkem, vítězem Rally Dakar. Od loňské sezóny mu čte poznámky dcera Ella. Nyní si Němci dojeli pro vítězství s vozem Škoda Fabia RS Rally2.