European Rally Trophy (ERT) patří mezi ty méně známé ze seriálů FIA, což ale neznamená, že by v ní nepanovala tvrdá konkurence. Vlastně je to sedm pohárů v jednom, což znamená, že se mohou účastnit jezdci z celého kontinentu.

Většina sezóny ERT sestává ze sedmi regionálních pohárů. Těmi jsou Alpine Rally Trophy, Balkan Rally Trophy, Baltic Rally Trohy, Benelux Rally Trophy, Celtic Rally Trophy, Central Rally Trophy a Iberian Rally Trophy.

Každá z těchto sérií vyhlašuje svého vlastního vítěze, ale nejúspěšnější jezdci také dostanou příležitost startovat ve finále sezóny, známém jako European Rally Trophy.

Je pravdou, že některé z těchto regionálních pohárů se mezi jezdci těší větší vážnosti než jiné. Mezi ty s nejtvrdší konkurencí však patří Balkan Rally Trophy, která sestává ze šesti rallye ve čtyřech různých balkánských zemích: Turecku, Rumunsku, Bulharsku a Srbsku.

V letošní sezóně si tu dlouholetý jezdec na voze ŠKODA FABIA, Dan Girtofan, připsal první titul za svou kariéru. Girtofan, který je již držitelem dvou rumunských titulů a v minulé sezóně mu třetí utekl jen o pět bodů, poprvé usedl za volant speciálu FABIA S2000 v roce 2012.

Od té doby byla jeho FABIA stálicí, až do chvíle, kdy v roce 2016 přešel na novější model FABIA R5. I když ale v průběhu šesti let s vozy ŠKODA předvedl ohromující pravidelnost a spolehlivost, mistrovský titul mu stále unikal. To všechno se změnilo v letošní Balkan Rally Trophy.

Girtofan, který v letošní sezóně jezdil za Prorally Team Brasov spolu se svým dlouholetým navigátorem Tudorem Marzou, vynechal první podnik Balkan Trophy, kterým byla turecká Rally Phrygia. Tu vyhrál Yagiz Avci na voze FABIA R5, těsně následován letošním tureckým šampionem Burakem Çukurovou.

Prvním startem sezóny byla pro Girtofana Raliul Aradului v jeho domovském Rumunsku. Nebyl to perfektní start sezóny, protože ho na první pozici předstihl další jezdec s vozem FABIA R5, Valentin Porcisteanu z týmu DTO-Tellur Rally. I za druhé místo v celkovém pořadí i pořadí Balkan Trophy si však připsal cenné body.

Třetí podnik se jel taktéž v Rumunsku, na Raliul Moldovei Bacău. Tentokrát si pro vítězství dojel Simone Tempestini a Porcisteanu opět skončil před Girtofanem, který skončil na nejnižším ze stupňů vítězů.

Čtvrtý podnik Balkan Trophy, kterým byla Rally Sliven, Girtofan opět vynechal a zvítězil zde bulharský jezdec Miroslav Angelov. I když se ale jeho šance na celkové vítězství zdály být mizivé, vydal se na krátkou cestu do Srbska na páté kolo.

Ukázalo se, že ta cesta opravdu stála za to, když Girtofan získal drtivé vítězství. Vyhrál jen šest ze dvanácti erzet, ale i tak dojel o velmi působivé 4 minuty a 57 sekund před druhým jezdcem v pořadí.

A protože se na Rally Bulgaria rozhodli startovat jen domácí jezdci, znamenalo toto vítězství, spolu se dvěma předchozími umístěními na stupních vítězů, že Girtofan získal mistrovský titul z Bakan Rally Trophy.

To mu také zajistilo příležitost startovat na finále European Rally Trophy, kterým byla Rally Casinos v portugalském Algarve.

Jedinou rallye, kterou Girtofan do té doby odjel mimo východní Evropu, byl jeho jediný pokus na Wales Rally GB v roce 2004. Bylo tedy jasné, že vyhrát v Portugalsku nebude snadné.

I přes neznámé prostředí a podmínky ale udělal maximum. Tváří v tvář silnému poli konkurentů dokázal Girtofan dojet sedmý celkově a čtvrtý v pořadí ERT. Celkové vítězství v ERT nakonec putovalo k portugalskému jezdci Alexandre Camachovi, taktéž na voze FABIA R5.

I přes náznak zklamání to stále byl solidní závěr působivé sezóny rumunského veterána Girtofana. A tím, že se rozhodl vydat daleko za hranice své rodné země, až do Portugalska, také ukázal, jak velkou důvěru má v sebe.