› Úřadující mistr světa kategorie WRC2 Andreas Mikkelsen se spolujezdcem Torsteinem Eriksenem slaví v sedmém kole FIA Mistrovství světa v rally třetí letošní vítězství ve své kategorii
› Andreas Mikkelsen přebírá vedení v celkovém hodnocení jezdců kategorie WRC2 od Kajetana Kajetanowicze (ŠKODA FABIA Rally2 evo), který dojel na pátém místě
› Finská posádka Emil Lindholm/Reeta Hämäläinen si s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo dojela pro vítězství v kategorii WRC2 Junior

Tartu (EST), 17. července 2022 – Nor Andreas Mikkelsen se spolujezdcem Torsteinem Eriksenem zvítězili v kategorii WRC2 na Estonské rally, která byla sedmým podnikem FIA Mistrovství světa v rally. Obhájce mistrovského titulu kategorie WRC2 Mikkelsen, který s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo týmu Toksport WRT vybojoval letošní třetí vítězství, se vrátil do čela celkového pořadí.

Během první etapy se na rychlých šotolinových rychlostních zkouškách v oblasti Tartu na čele kategorie WRC2 vyměnily čtyři posádky. Byli mezi nimi i Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen (N/N) a Emil Lindholm/Reeta Hämäläinen (FIN/FIN), jedoucí s vozy ŠKODA FABIA Rally2 evo týmu Toksport WRT. V osmé rychlostní zkoušce měl úřadující finský mistr Lindholm defekt a ztratil téměř minutu. Díky tomu se Mikkelsen dostal na první místo dané kategorie. „Když to šlo, tlačili jsme na pilu, když ale bylo riziko defektu kvůli vyjetým kolejím vysoké, jeli jsme spíš na jistotu,“ shrnul Mikkelsen svůj den.

Marco Bulacia za volantem dalšího vozu ŠKODA FABIA Rally2 evo týmu Toksport WRT skončil v páteční etapě na třetím místě kategorie WRC2. Jednadvacetiletý Bolivijec se španělským spolujezdcem Diegem Vallejem vedli také kategorii WRC2 Junior před posádkou Lindholm/Hämäläinen. Kajetan Kajetanowicz se spolujezdcem Maciejem Szczepaniakem (ŠKODA FABIA Rally2 evo) z Polska, kteří přijeli na Estonskou rally jako vedoucí posádka celkového pořadí kategorie WRC2, dokončili první etapu na šestém místě.

Ve druhé etapě se o vedení v kategorii WRC2 utkali Mikkelsen/Eriksen a Teemu Suninen/Mikko Markkula (FIN/FIN). Posádka vozu ŠKODA FABIA Rally2 evo z Norska vyhrála čtyři rychlostní zkoušky a zvládla i nepříjemnou situaci, kdy u vozu praskla pneumatika. Mikkelsen/Eriksen startovali v sobotu s náskokem 12,1 sekundy před finskými soupeři. Když se večer usadil prach, činil rozdíl 10,6 sekundy – Suninenovou odměnou za celodenní práci bylo 1,5 sekundy. „V neděli to bude s Teemuem velký boj,“ předpovídal Mikkelsen. „Možná budu muset trochu zvýšit rychlost pro případ, že by do toho šel naplno.“ Za oběma vedoucími jezdci bylo v podstatě rozhodnuto. Bulacia/Vallejo hájili třetí pozici před dohánějící dvojicí Lindholm/Hämäläinen. Kajetanowicz/Szczepaniak se drželi na šestém místě.

Závěrečnou etapu skropil déšť, který přinesl značnou nepředvídatelnost přilnavosti jednotlivých rychlostních zkoušek. Mnoho posádek skončilo mimo trať, včetně vedoucí dvojice kategorie WRC2 Junior Bulacia/Vallejo. Neoblomný Mikkelsen ráno zaútočil a zvýšil svůj náskok před Suninenem. Opatrnějším přístupem později při vstupu do závěrečné Power Stage ze svého náskoku naopak ztratil 3,2 sekundy. „Na trati se drželo ve vyjetých kolejích hodně vody, bojoval jsem s aquaplaningem,“ popsal situaci Mikkelsen.

Posledních 15,95 kilometru ale nemohlo zabránit tomu, aby se spolujezdcem Torsteinem Eriksenem potřetí v této sezóně zvítězili v kategorii WRC2. Díky tomuto úspěchu se Andreas Mikkelsen vrátil na průběžné první místo celkové klasifikace kategorie WRC2. Před Kajetanem Kajetanowiczem, který nakonec dojel ve WRC2 pátý, vede o tři body.

Emil Lindholm/Reeta Hämäläinen skončili celkově třetí a zároveň vyhráli kategorii WRC2 Junior. Na šestém místě následovali Chilan Emilio Fernández a španělský spolujezdec Axel Coronado Jiménez, kteří seděli v dalším voze ŠKODA FABIA Rally2 evo týmu Toksport WRT. Ve třídě WRC2 Masters slavili vítězství Italové Mauro Miele/Luca Beltrame ze zákaznického týmu ŠKODA Motorsport DreamOne Racing.

Estonská rally ve svém třetím ročníku opět dostála své pověsti jedné z nejrychlejších rally v kalendáři celého mistrovství světa. Navzdory několika rychlostním zkouškám se spoustou utažených zatáček a krátkých rovinek činila celková průměrná rychlost vítězů kategorie WRC2 Andrease Mikkelsena/Torsteina Eriksena 101,5 km/h.

Mimořádně rychlé šotolinové rychlostní zkoušky jsou typické i pro další kolo FIA Mistrovství světa v rally. Finská rally (4.–7. srpna 2022) se jede za necelé tři týdny.

Číslo rally: 117,9
Emil Lindholm/Reeta Hämäläinen s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo projeli čtvrtou etapou s časem 10:55,2 minuty. Jinými slovy: Průměrná rychlost úřadujících finských mistrů činila 117,9 km/h.

Prvních 5 jezdců kategorie WRC2 (po 7 z 13 rally)