Okolí Jyväskyly po roce opět hostilo tradiční podnik Mistrovství světa v rally. Místní rychlé šotolinové cesty nabídly jako vždy skvělou podívanou a jedním ze silných příběhů byl i boj Emila Lindholma o vítězství.

Hned první městská rychlostní zkouška Harju ukázala, že letošní finská rally bude náročná. Dva okruhy s kombinovaným asfaltovo-šotolinovým povrchem nejlépe zvládl Polák Miko Marczyk, který porazil domácího jezdce Samiho Pajariho o 0,6 sekundy. Pak však už následovaly klasické finské rychlostní zkoušky s typicky rychlou šotolinou, kde vévodily severské posádky mající tento povrch v krvi.

Emil Lindholm vyhrál druhý průjezd Harju, ale pro dalších 8 rychlostních zkoušek zvolil raději opatrnější tempo bez zbytečného rizika. Pátek skončila posádka Lindholm/Hämäläinen na druhém místě se ztrátou necelých 20 sekund. Bylo jasné, že po opatrném pátku přinese opravdový souboj o prvenství až sobota.

Na několika nových úsecích ukázal Emil Lindholm s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo svou rychlost a vyhrál všechny čtyři dopolední rychlostní zkoušky. Z náskoku Teemu Suninena tak v polovině sobotní etapy ukrojil masivních 15 sekund. Důležité bylo, že i v odpoledních průjezdech se finské posádce podařilo zejména na kamenité RZ15 zabránit defektům a poškození auta. Lindholm si připsal čtyři druhá místa, ale i tak skončil sobotu s téměr poloviční ztrátou oproti pátku. Před nedělními měřenými úseky bylo pořád vítězství na dosah. V neděli se oba Finové tahali o desetinky, takže náskok posádky Suninen/Markkula se držel pořád kolem 10 sekund. A tak to zůstalo i v cíli.

Po technické kontrole v cíli však označili sportovní komisaři Suninenův vůz jako nezpůsobilý a posádka byla nakonec diskvalifikována. Emil Lindholm a Reeta Hämäläinen se tak stali vítězi Finské rally v kategorii WRC2 Open i WRC2 Junior. Finové bojovali o vítězství celý víkend chytrou strategickou jízdou a jejich rychlost byla nakonec odměněna.

A ještě jedna věc stojí za zmínku. Letošní Finská rally byla první rally seriálu WRC, kde si diváci mohli prohlédnout nový vůz ŠKODA FABIA RS Rally2. Zatím pouze staticky, ale vystavení na jeřábu v těsné blizkosti rychlostní zkoušky i tak vypadalo skvěle!