Nové rallye série přicházejí a odcházejí a jezdci je často neberou tak docela vážně. Ale Tour European Rally Series (TER) se již posunula dále, přestože se jezdí teprve třetím rokem.

TER vytvořil italský televizní producent Luca Grilli. Jeho vizí bylo vytvořit sérii, která by spojila řadu prestižních rallye po celé Evropě, které nejsou součástí seriálu FIA ERC. Měl pocit, že by TER mohla pomoci tyto soutěže přiblížit širšímu globálnímu publiku a získat jim tak větší finanční podporu.

Aby se rallye mohla stát součástí TER, musí být něčím skutečně výjimečná. A alespoň z části se musí odehrávat v Evropě, která je v ostatních částech světa vnímána jako lákavá turistická destinace.

I když je TER teprve tři roky stará, její vize se již ukázala být trefou do černého. Od první sezóny, která čítala jen čtyři rallye, se do letoška kalendář TER rozšířil na šest soutěží v zemích tak rozmanitých jako Rumunsko, Portugalsko, Itálie nebo Švýcarsko. Seriál také přilákal celou řadu velkých sponzorů, včetně pneumatikářské společnosti DMACK.

TER ale není jen obchodní značka. Daří se jí přilákat silná startovní pole na zajímavé soutěže a pomáhá také vytvářet skvělé rallye momenty. Letošní TER nebyla žádnou výjimkou a pomohl tomu zejména zkušený italský jezdec Giandomenico Basso a jeho vynikající výkony.

Basso v minulém roce získal titul šampiona TER, který připojil ke svým dvěma titulům z ERC, dvěma vítězstvím v italském národním mistrovství a zlatému umístění v sezóně 2006 poháru IRC (International Rally Challenge). Další titul z TER do svého životopisu přidal v letošní sezóně, i když dojel jen tři soutěže.

Rok 2018 byl pro Bassa prvním, ve kterém startoval na voze ŠKODA FABIA R5. Sice s ním startoval jen do dvou podniků, ale právě tato vítězství byla klíčová pro jeho úspěch v celém poháru.

Bassovou první rallye sezóny byl úvodní podnik TER, rumunská Transilvania Rally. Byl to jeho debut za volantem speciálu FABIA R5, ale nebylo vůbec patrné, že by si na novou techniku musel zvykat a spolu s navigátorem Lorenzo Granaiem předvedl dominantní výkon.

Basso vyhrál deset ze čtrnácti rychlostních zkoušek a v dalších čtyřech skončil na druhém místě, což ho přivedlo k pohodlnému vítězství s náskokem 20,9 před Simone Tempestinim z Rumunska, přičemž trojici na stupních vítězů završil další pilot vozu FABIA R5, Dan Girtofan.

Byl to pro něj perfektní začátek sezóny v TER i kariéry za volantem vozů ŠKODA. Na dalším podniku TER, Rallye d’Antibes – Côte d’Azur, už byl zpátky za volantem Hyundaie i20 R5, který ho ale dokázal dovézt jen ke třetímu místu celkově a druhému v pořadí poháru TER, 1 minutu a 17 sekund za vítězem.

Na další soutěži, Rally di Roma Capitale, už Basso opět sedlal speciál FABIA R5. Nešlo sice o podnik série TER, ale přesto stojí za zmínku jeho solidní výkon, kdy skončil na druhém místě, jen 7,5 sekundy za celkovým vítězem. Na rallye, ve které se 8 vozů FABIA R5 dostalo do první desítky.

Třetí rallye poháru, Ypres Rally v Belgii, se rozhodl vynechat a vítězem se tak stal Sébastien Bedoret, další jezdec s vozem FABIA R5, který startoval v barvách týmu Hainaut Motor Club.

Vrátil se na čtvrtý podnik, Rali Vinho de Madeira v Portugalsku. V rallye, které dominovali domácí jezdci, startoval Basso opět na Hyundai, ale problémy s převodovkou ho donutily odstoupit ve druhé rychlostní zkoušce. V tu chvíli to vypadalo, že jeho naděje na titul TER jsou silně ohroženy.

Pátým kolem seriálu TER měla být Rally Internazionale D’Abruzzo v Bassově rodné Itálii. Ta však musela být zrušena kvůli nepříznivému počasí a všechna pozornost se tak obrátila na poslední podnik sezóny, Rallye International du Valais ve Švýcarsku.

Nebylo žádným překvapením, že se protentokrát Basso rozhodl vrátit k osvědčenému vozu FABIA R5 a jeho rozhodnutí bylo opět odměněno celkovým vítězstvím. Vyrovnaná jízda, která vedla k sedmi vítězstvím na rychlostních zkouškách, vedla k celkovému vítězství s náskokem 36,7 sekund. ŠKODA FABIA R5 pak obsadila všech šest prvních příček v rallye.

Druhé vítězství sezóny na voze FABIA R5, spolu s body za druhé místo ve Francii, posunulo Bassovo celkové skóre na 86 bodů. To stačilo k tomu, aby byl podruhé v řadě korunován šampionem série TER.

I když je TER stále ještě mladým seriálem, dokázala již předvést, co dokáže po komerční stránce. A úspěchy Giandomenica Bassa jsou jednou z věcí, které v následujících letech mohou pomoci přivést do této série více a více špičkových jezdců.

V roce 2019 se do kalendáře TER zařadí nové podniky a také seriál rallye historických vozidel, což dokazuje, že tento mladý šampionát se těší dobrému zdraví a má před sebou zářnou budoucnost.