Mezi léty 2011 a 2017 nastaly jen dva případy, kdy paraguajský jezdec Gustavo Saba nebyl korunován šampionem jihoamerického poháru FIA CODASUR a tedy nejlepším rallye jezdcem Jižní Ameriky. A od roku 2013 si pro všechna svá vítězství dojel na vozech ŠKODA FABIA S2000 nebo FABIA R5.

V barvách svého vlastního týmu Saba Competicion dokázal Gustavo Saba rok za rokem drtit svou konkurenci. A to je úctyhodný výkon.

Je sice pravdou, že se na startovní listinu seriálu WRC propracuje jen nemnoho jihoamerických jezdců, ale to může být dáno tím, že WRC je, z geografického hlediska, značně eurocentrickým šampionátem. To nic nemění na faktu, že v CODASUR startuje celá řada opravdu skvělých jezdců. Ale zatímco talent většiny z nich má své lepší a horší chvilky, Gustavo Saba se poslední polovinu dekády pohyboval stabilně o stupínek nad ostatními.

I do letošní sezóny poháru CODASUR tak nastupoval jako favorit v boji o titul. A vzhledem k tomu, že se úvodní podnik série konal v jeho domovské Paraguayi, většina pozorovatelů očekávala, že předvede další velkolepý start. Nakonec to tak ale nedopadlo.

V letech 2014 a 2015, jediných sezónách od roku 2011, kdy Saba nezískal titul jihoamerického šampiona, tuto soutěž vyhrál jeho paraguajský krajan Diego Dominguez Sr., který byl pro Sabu velkým soupeřem v sezóně 2016, ale potom si v následujícím roce dal od automobilových soutěží pauzu. Letos se vrátil a opět ukázal, že může být pro Sabu v průběhu celé sezóny silným rivalem.

Již předtím získal vítězství v úvodním podniku paraguajského rallye poháru, na Rally del Guairá, kde Saba musel odstoupit. Očekávalo se tedy, že na první soutěži série CODASUR, Rally Trans Itapúa, bude silnou konkurencí. A to se i potvrdilo, když Dominguez Sr. Dojel do cíle s náskokem 1 minuty a 18 sekund před Sabou na druhém místě a dalším pilotem vozu FABIA R5, Miguelem Zaldivarem Jr., na místě třetím.

Následujícím podnikem byla Rally Argentina, která se koná zároveň se stejnojmennou rallye WRC. Saba musel ze soutěže WRC odstoupit, ale jeho výsledek pořád stačil na vítězství v podniku CODASUR. Vítězství ale bylo opravdu těsné, jen 1,4 sekundy před druhým v pořadí, dalším jezdcem na voze FABIA R5, Alejandro Canciem z Argentiny. Dominguez Sr. skončil třetí, téměř o minutu pozadu.

Z Argentiny se pohár CODASUR vydal do Brazílie na Rally Internacional de Erechim, které opět dominovali jezdci z Paraguaye. Znovu to byl Saba, kdo stanul na nejvyšším ze stupňů vítězů, ale tentokrát byl jeho náskok mnohem komfortnější. Skončil 2 minuty a 43 sekund před Miguelem Zaldivarem Sr., který také startoval s vozem FABIA R5. Ještě důležitější ale bylo, že Dominguez Sr. skončil až na jedenáctém místě a ztratil tak cenné body v boji o titul.

Saba tak měl na startu předposlední soutěže CODASUR ideální pozici k boji o další titul. Tentokrát byla na řadě Rally Santa Cruz v Bolívii. Věděl, že mu vítězství zaručí šestý regionální titul, ale totéž věděl i Dominugez, který dal od samého startu do svého tempa všechno. Jeho odhodlání však nakonec bylo až přílišné a nakonec musel se svým Hyundaiem i20 R5 předčasně odstoupit.

To nechalo Sabovi volnou cestu k vítězství, které naplno využil a získal tak body potřebné k tomu, aby si pojistil další titul v CODASUR. Nebyla to ale jen snadná projížďka – po celou rallye na něj tlačil místní jezdec Marco Bulacia Wilkinson. Nakonec ale Saba dojel o 13,2 sekundy před ním, připsal si třetí vítězství soutěže v CODASUR za sezónu a také další titul.

Protože už měl Saba titul jistý, nevydal se do Uruguaye aby startoval v jeho posledním podniku, Rally del Atlántico, a namísto toho se rozhodl soustředit na poslední dvě kola paraguajského mistrovství. I tady to byl Diego Dominguez Sr., kdo byl jeho největším soupeřem.

Nakonec ale Gustavo Saba zakončil těžkou sezónu vítězstvím jak v národním tak i regionálním šampionátu, a to již třetí rok v řadě. Pokračuje tak v pozoruhodné sérii dominance, která je jen další ukázkou toho, že je skutečně excelentním rallye jezdcem.

Zároveň to byla pozoruhodně úspěšná série i pro značku ŠKODA. Model FABIA R5 opět upevnil své postavení dominantního vozu na jihoamerických rallye. A vítězit na světadílu, který se vyznačuje extrémně náročnými podmínkami od pouští přes přívalové deště až po vysoké nadmořské výšky, to je něco, na co může být celý tým značky právem hrdý.