Norská posádka Mikkelsen/Eriksen s vozem Škoda Fabia RS Rally2 dokázala navzdory třem pátečním defektům vyhrát 10. podnik FIA Mistrovství světa – Acropolis Rally Greece. Strhující sobotní stíhací jízdu a celkové vítězství Norů doplnil druhým místem Gus Greensmith se svým švédským spolujezdcem Jonasem Anderssonem, kteří jeli s dalším vozem týmu Toksport WRT.

Řecká rally je pověstná vysokými teplotami a velmi prašným povrchem rychlostních zkoušek. Letos tomu však bylo jinak. Těsně před Acropolis Rally Greece postihly peloponéský poloostrov silné deště, které značným způsobem ovlivnily i samotnou rally. I když bahnitý povrch rychlostních zkoušek poměrně rychle vysychal, vymletá koryta po přívalových deštích zůstala a vytvářela na tratích řadu nástrah, na které doplatilo i několik favoritů rally. Pověstná náročná šotolina tak byla pro posádky ještě větší výzvou. Shakedown musel být dokonce kvůli nepříznivým podmínkám na trati zcela zrušen.

Posádky se do ostrého tempa dostaly až v pátek ráno. Hned na úvod postihla Andrease Mikkelsena podivná série tří defektů pneumatik jeho vozu Škoda Fabia RS Rally2 – všechny ve stejné zatáčce. „Nechápu to, asi je něco špatně,“ vysvětloval Mikkelsen poněkud udiveně. Na konci páteční etapy se tak Norové propadli na 12. místo a na vedoucí dvojici Yohan Rossel/Arnaud Dunand, která je jejich hlavním soupeřem v boji o mistrovský titul v kategorii WRC2, ztráceli 1:43 minuty. Za Rosselem se pak umístily vozy Škoda Fabia RS Rally2 týmu Toksport WRT, konkrétně Gus Greensmith a Jonas Andersson na druhém místě, Marco Bulacia se spolujezdcem Diegem Vallejem na místě třetím a hned za nimi následovala finská posádka Sami Pajari a Enni Mälkönen.

V sobotu však bylo všechno jinak. Andreas Mikkelsen se postavil na start s odvážnou strategií hodnou šampiona: „Po pátečních problémech jsem si řekl: Nemůžeme z Řecka odjíždět se sedmým místem nebo něčím podobným, to mi nepřináší žádné potřebné body. Takže prostě pojedeme na maximum. A pokud skončíme mimo trať, skončíme mimo trať.“ A tento přístup se vyplatil, protože v historii rally bude mít sobotní jízda posádky Mikkelsen/Eriksen své pevné místo. Byla to epická podívaná s časy z úplně jiného světa. Norové nejenže vyhráli každou rychlostní zkoušku, ale během RZ8 dokonce porazili dvě auta třídy Rally1. RZ7 vyhrál Mikkelsen s náskokem 12,5 sekundy na nejbližší vůz třídy Rally2. „Prostě jsem vypustil šelmu, která ve mně dřímá a dal jsem do toho všechno,“ žertoval Mikkelsen. „V každé zatáčce jsme byli na limitu.“

Třetí den tak skončili Norové druzí za posádkou Greensmith/Andersson, která se díky defektu Rossela během dne dostala na první místo s náskokem 12 sekund na dotírajícího Mikkelsena. Smůlu naopak mělo duo Sami Pajari/Enni Mälkönen, které během soboty zastavily technické problémy. Tým bohužel nedokázal problém opravit a tak byli nadějní Finové nuceni odstoupit z rally.

V neděli se o vítězství mezi oběma posádkami týmu Toksport WRT rozhodovalo až do samotného konce. Díky dalším vítězstvím na dvou rychlostních zkouškách (kategorie WRC2) se Mikkelsen/Eriksen nakonec ujali vedení před dvojicí Greensmith/Andersson, která se potýkala s problémy s brzdami. „Toto vítězství je výjimečné,“ zářil Mikkelsen. „Po pátku vše vypadalo tak černě a my jsme se rozhodli, že nemáme co ztratit. Celou rally jsme jeli v každé zatáčce nejrychleji, jak jsme jen mohli. V posledním servisu jsme museli měnit zadní diferenciál, mechanici jsou neuvěřitelní.“

Více informací o Acropolis Rally Greece najdete v tiskové zprávě.