Šotolinové a asfaltové rallye staví jezdce i vozy před rozmanité výzvy a vyžadují zcela odlišné sady dovedností. Soutěže na sněhu a ledu jsou však ještě něco úplně jiného. Přinášejí mnohem více dramatu a nejistoty, ale zároveň odmění ty, kteří se dokáží s podmínkami vyrovnat.

Není pochyb o tom, proč je rallye ve Skandinávii tak populární. A není ani náhodou, že z této části světa pochází tak velké množství špičkových rallye jezdců.

Nicméně zatímco Finsko a Norsko zplodily nesčetné mistry světa, jejich sousedi ze Švédska měli úspěchů mnohem méně. Ano, byl to Švéd, Björn Waldegârd, kdo vyhrál první soutěž WRC v roce 1979. A Stig Blomqvist jeho počin v roce 1984 zopakoval. Ale od té doby byl největším úspěchem švédských rallye jezdců titul Pontuse Tidemanda v loňské sezóně WRC 2.

To ale neznamená, že by se švédský pohár rallye stal méně náročným nebo v něm opadla úroveň jezdců. Jako vždy začíná dvěma náročnými zimními rallye a potom, po tříměsíční pauze, se vrátí na další čtyři soutěže, které se odehrávají na jedněch z nejtěžších šotolinových tratí, které lze na světě najít.

Spousta značek i jezdců si touží otestovat svoje schopnosti v náročných švédských podmínkách a každý jezdec, který tu vyhraje, si rozhodně zaslouží být nazýván šampionem.

To je také důvod, proč je ŠKODA tak hrdá na letošní úspěchy vozu FABIA R5 na švédských tratích. Jezdci ŠKODA totiž zcela dominovali letošnímu švédskému poháru. Martin Berglund, zkušený jezdec, který letos absolvoval svoji první sezónu za volantem vozu FABIA R5, je perfektním příkladem toho, jak tento vůz dokáže změnit dobrého jezdce ve skvělého.

Berglundova soutěžní kariéra začala v roce 2005 a s výjimkou trojice rallye v Británii se celá odehrávala na švédských tratích. Za tu dobu nasbíral několik vítězství a o něco víc umístění na stupních vítězů, ale stále se musel potýkat s frustrující nespolehlivostí, ať už usedal za volant Volkswagenu Golf, Mitsubishi Lancer Evo IX nebo Mitsubishi Mirage R5.

V letošní sezóně, kterou absolvoval v barvách vlastního týmu Berglund Racing a s dlouholetým navigátorem Joakimem Gevertem po svém boku, však Berglund dosáhl nejen nejvyrovnanějších výsledků své kariéry, ale také největšího úspěchu.

Na jejím úvodním podniku, Rally Vännäs, by však jen málokdo očekával, co mělo přijít. Berglund vyhrál dvě zahřívací kola, ale potom se musel spokojit se třetím místem, zatímco pro vítězství si dojel jeho krajan Fredrik Åhlin, který se do Švédska vrátil po dvou letech v Británii a startoval také s vozem FABIA R5.

Druhé místo připadlo také jezdci s vozem FABIA R5, Mattiasi Adielssonovi, což znamenalo, že se Berglund musel spokojit s tím, že pro značku ŠKODA dovršil obsazení celých stupňů vítězů se ztrátou pěti sekund.

Ještě horší pro něj byl další podnik série, Östersund Winter Rally. V soutěži ztížené těžkým sněžením byl Berglund jedním z mnoha jezdců, kteří museli odstoupit, a Adielsson si připsal své první vítězství sezóny, 11,4 sekundy před dalším vozem FABIA R5 jezdce Jörgena Jonassona. Tentokrát to byl Fredrik Åhlin, kdo se postaral o to, aby ŠKODA získala kompletní stupně vítězů.

Berglund měl tři měsíce na to, aby se zotavil ze zklamání a vrátil se svěží a plný sil na třetí kolo poháru, South Swedish Rally. Předvedl solidní výkon, ale přesto se musel spokojit s druhým místem, 1 minutu a 19 sekund za vítězným Åhlinem a 0,4 sekundy před Johanem Holmbergem na druhém místě.

V této fázi to vypadalo, že je to Åhlin, kdo má nejlépe našlápnuto na titul. Ale jeho rozhodnutí přesměrovat svoji pozornost k ERC znamenalo, že to pro něj byla poslední švédská rallye sezóny. Boj o titul tak zůstal otevřený.

Toho využil právě Berglund. Ve čtvrtém kole poháru, na Rally Askersund, si připsal své první vítězství sezóny. I když rallye neměla úplně hladký průběh, podařilo se mu překonat Holmberga s náskokem 10,5 sekundy, zatímco talentovaný ruský jezdec Nikolaj Gryazin, taktéž na voze FABIA R5, obsadil třetí místo. Mattias Adielsson musel již podruhé v řadě odstoupit, což ohrozilo jeho naděje na titul.

Další na řadě byla EC Snapphanerallyt, kde si Holmberg a Berglund vyměnili role. Tentokrát to byl Berglund, komu vítězství uniklo, a Holmberg si tak s náskokem 17,3 sekundy připsal vítězství. Adielsson tentokrát bodoval třetím místem. Výsledek znamenal, že o titulu se mělo rozhodnout na posledním kole šampionátu, East Sweden Rally.

Této prestižní soutěže se zúčastnila celá řada vozů FABIA R5, včetně továrního jezdce ŠKODA Motorsport Pontuse Tidemanda. Jeho nehoda a odstoupení v RZ4 ale uvolnilo prostor k tomu, aby se na špici dostali Berglund nebo Holmberg.

Nakonec to byl Martin Berglund, kdo si s touto výzvou poradil nejlépe. Zvítězil s náskokem 10,3 sekundy před Mattiasem Adielssonem, zatímco Berglund skončil na třetím místě, 52,2 sekundy za ním. Celkem v první desítce skončilo osm vozů FABIA R5.

S již druhým vítězstvím sezóny, které přidal ke dvěma druhým a jednomu třetímu místu, se tak Martin Berglund stal novým držitelem titulu švédského mistra v rallye.

Na začátku sezóny by se jen málokdo, kdo znal Berglundovu dosavadní kariéru, odvážil tipovat, že by mohl být šampionem. A ještě po dvojici zimních rallye nejspíš většina pozorovatelů názor nezměnila.

Ale dvě vítězství a dvě druhá místa na čtveřici neobyčejně náročných šotolinových rallye, to je něco, co mluví samo za sebe. Martin Berglund si svůj titul rozhodně zasloužil.

A co mu přineslo takové zlepšení? Přechod na vynikající speciál FABIA R5 se při pohledu na výsledky nabízí sám od sebe…