› Emil Lindholm (ŠKODA FABIA Rally2 evo) z Finska přežil minutu hrůzy a v posledním kole FIA Mistrovství světa v rally v Japonsku získal jezdecký titul kategorie WRC2 pro rok 2022
› Tým Toksport WRT podporovaný ŠKODA Motorsport obsadil první a třetí místo v celkovém hodnocen týmů kategorie WRC2.
› Ital Mauro Miele (ŠKODA FABIA Rally2 evo) se stal historicky prvním mistrem světa kategorie WRC2 Masters
› Bývalý jezdec formule 1 Heikki Kovalainen (ŠKODA FABIA Rally2 evo) z Finska dojel při své premiéře ve FIA Mistrovství světa v rally na čtvrtém místě kategorie WRC2

Aichi/Gifu (J), 13. listopadu 2022 – Emil Lindholm (ŠKODA FABIA Rally2 evo) je novým mistrem světa v kategorii jezdců kategorie WRC2. V pozici držitele titulu v hlavní podpůrné kategorii FIA Mistrovství světa v rally vystřídal svého kolegu z týmu Toksport WRT Andrease Mikkelsena. S celkově druhým Mikkelsenem a třetím Kajetanem Kajetonwiczem obsadili jezdci značky ŠKODA první tři místa v celkovém hodnocení jezdců kategorie WRC2. Tým Toksport WRT jedoucí s podporou ŠKODA Motorsport získal v kategorii WRC2 mistrovský titul mezi týmy a jezdec ŠKODA Mauro Miele vybojoval titul v kategorii WRC2 Masters.

Dva jezdci s vozy ŠKODA FABIA Rally2 evo odstartovali do finále FIA Mistrovství světa v rally 2022 – Japonské rally – s matematickou šancí předstihnout vedoucího jezdce kategorie WRC2 Andrease Mikkelsena a stát se novým mistrem světa v hodnocení jezdců: Emil Lindholm z Finska a Kajetan Kajetanowicz z Polska.

Lindholm se spolujezdkyní Reetou Hämäläinen se hned od začátku dostali do vedení kategorie WRC2. Pouze na jedné rychlostní zkoušce během pátečních jízd měli navrch jejich kolegové z týmu Toksport WRT Sami Pajari/Enni Mälkönen. Do sobotního rána dominovaly kategorii WRC2 obě finské posádky, přičemž Lindholm/Hämäläinen vedli před Pajarim/Mälkönenem. Až déšť vše změnil. Po zvolení špatných pneumatik do těchto extrémně náročných podmínek Pajari/Mälkönen ztratili hodně času a nakonec dojeli do cíle jako pátí v kategorii WRC2. Během předposlední rychlostní zkoušky přežili Lindholm/Hämäläinen hodiny bez poškození jejich vozu ŠKODA FABIA Rally2 evo. Ztratili však více než minutu. Okamžitě potom se jejich prioritou stalo dojetí do cíle bez riskování, což se jim nakonec podařilo a v kategorii WRC2 obsadili třetí místo. To Lindholmovi stačilo k tomu, aby se stal novým mistrem světa v hodnocení jezdců kategorie WRC2. Reeta Hämäläinen současně s ním získala mistrovský titul pro spolujezdce.

Lindholm v letošní sezóně vybojoval tituly dva, protože zvítězil ještě v kategorii WRC2 Junior. „Upřímně řečeno, bude chvíli trvat, než si to uvědomíme. Zažili jsme těžké časy, ale jsem moc vděčný lidem, kteří nás stále podporují. Zdá se, že se to konečně vyplácí,“ řekl 26letý Lindholm. Na pozici držitele titulu mistra světa kategorie WRC2 vystřídal kolegu z týmu Toksport WRT Andrease Mikkelsena. Obhájce loňského titulu z Norska na Japonské rally chyběl, protože již před touto závěrečnou rally měl odjeto maximum povolených sedm soutěží. Mikkelsen dokončil sezónu v celkovém pořadí jezdců kategorie WRC2 na druhém místě.

Bohužel Kajetan Kajetanowicz již po dvou rychlostních zkouškách vypadl z boje o titul kategorie WRC2. Bývalý mistr FIA Mistrovství Evropy a jeho spolujezdec Maciej Szczepaniak narazili při výjezdu ze slavného tunelu Isegami do zdi. Vůz ŠKODA FABIA Rally2 evo týmu ORLEN byl příliš poškozen na to, aby mohl pokračovat. „Možná jsem příliš riskoval. Ale když bojujete o titul, musíte riskovat. Dnes nám ale chybělo štěstí,“ řekl Kajetanowicz. „I tak jsem šťastný. V celkovém pořadí jezdců kategorie WRC2 jsem třetí, a to je pro náš malý tým velmi dobrý výsledek.“

Body, které Mikkelsen s Lindholmem nasbírali v průběhu sezony, stejně jako získané body Lindholma a Pajariho během Japonské rally, zajistily týmu Toksport WRT podporovaného ŠKODA Motorsport titul v hodnocení týmů kategorie WRC2. Druhá divize německého týmu Toksport WRT2 zakončila sezónu v hodnocení týmů na třetím místě.

Titul v nové kategorii WRC2 Masters pro jezdce starší 50 let pro rok 2022 získal rovněž jezdec s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo. Italové Mauro Miele a Luca Beltrame obvykle startují s vozem týmu Dream One Racing. Z logistických důvodů ale pouze pro Japonskou rally přestoupili do týmu Toksport WRT, a zde ve své kategorii slavili vítězství. Přesně to potřebovali k tomu, aby sesadili německého jezdce značky ŠKODA Armina Kremera v celkovém hodnocení z první pozice.

Pozornost upoutala také ohromující jízda bývalého jezdce formule 1. Heikki Kovalainen, vítěz jedné Velké ceny z roku 2008, není ve světě rally žádným nováčkem. Ve voze ŠKODA FABIA Rally2 evo týmu Aicello se spolujezdkyní Sae Kitagawa 41letý Fin vyhrál mistrovství Japonska. Tato posádka dokončila svoji vůbec první účast ve FIA Mistrovství světa na vynikajícím čtvrtém místě kategorie WRC2. „Úžasný zážitek! V budoucnu bych chtěl něco podobného zažít znovu,“ řekl Kovalainen.