ŠKODA Motorsport se ohlíží za úspěšnou sezónou 2021. Zákaznické týmy a jejich jezdci získali tituly ve FIA Mistrovství světa v rallye (WRC) a FIA Mistrovství Evropy v rallye (ERC). Za volanty vozů ŠKODA FABIA Rally2 evo a dřívějšího modelu ŠKODA FABIA Rally2 byly vybojovány také tituly národních mistrovství v tak vzdálených zemích, jako je Argentina, Austrálie nebo Rusko.

Andreas Mikkelsen se stal mistrem světa jezdců v kategorii WRC2 a současně i mistrem Evropy. V obou šampionátech dosáhl titulu ve voze ŠKODA FABIA Rally2 evo týmu Toksport WRT, který získal za podpory ŠKODA Motorsport týmový titul v seriálu ERC. Protože Mikkelsen sdílel kokpit svého vozu s různými navigátory, titul spolujezdce v ERC získala Sara Fernándezová, která navigovala Efréna Llarena ve voze ŠKODA FABIA Rally2 evo španělského týmu Rallye Team Spain. Stala se tak úplně první ženou, která tento titul získala.

Na národní úrovni získaly zákaznické týmy ŠKODA Motorsport tituly v Evropě, Jižní Americe, na Středním východě, v Asii a Austrálii. Mladoboleslavský rallyový speciál tak opět prokázal svou všestrannost. Jezdci zákaznických týmů ŠKODA Motorsport dominovali v čistě asfaltových seriálech, jako je švýcarské mistrovství, vyhráli šampionáty na sněhu, ledu a hladké šotolině, jako například ve Finsku, a získali také tituly v opravdu náročných podmínkách, třeba v Argentině. Jezdci s vozy ŠKODA FABIA Rally2 a ŠKODA FABIA Rally2 evo letos předvedli skvělé výkony také v Itálii, kde zvítězili nejen v hlavním mistrovství, ale také v šotolinovém a asfaltovém seriálu. Dalším vynikajícím výsledkem byl v pořadí osmý mistrovský titul v České republice pro testovacího jezdce ŠKODA Motorsport Jana Kopeckého, startujícího za dealerský Agrotec ŠKODA Rally Team.

V sezóně 2021 pokračovala ŠKODA Motorsport také v tradici podpory mladých jezdců. Týmovým kolegou Andrease Mikkelsena v týmu Toksport WRT byl jednadvacetiletý Bolivijec Marco Bulacia, který tak mohl sbírat zkušenosti na úrovni WRC a ERC. V hodnocení jezdců kategorie WRC2 skončil celkově čtvrtý a byl zvolen nejlepším mladým jezdcem roku. Dominik Stříteský, rovněž jednadvacetiletý mladík, se po svém prvním roce za volantem vozu ŠKODA FABIA Rally2 evo týmu ACA ŠKODA Vančík Motorsport prosadil nejen pátým místem v celkovém pořadí českého mistrovství, ale dostal také příležitost ochutnat první rychlostní kilometry na úrovni FIA Mistrovství světa, když se s týmem Toksport WRT, za podpory ŠKODA Motorsport, zúčastnil Španělské rallye.

Za posledních sedm let jezdci s vozy ŠKODA FABIA Rally2 a ŠKODA FABIA Rally2 evo nasbírali více než 1500 vítězství v jednotlivých rallye a více než 3700 umístění na stupních vítězů. Jen v roce 2021 vůz s pohonem všech kol a přeplňovaným motorem o objemu 1,6 litru vyhrál více než 20 mistrovských titulů. Je tedy zdaleka nejúspěšnějším vozem své skupiny, což dokazuje počet prodaných vozů, kterých je více než 440.

A jak vidí sezónu 2021 šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek? To si přečtěte v následujícím rozhovoru.

Pane Hrabánku, v sezóně 2021 ŠKODA Motorsport zavedla novou strategii. Přímo jste podpořili soukromý tým Toksport WRT. Jste s výsledkem spokojen?
Rozhodně. S novou strategií jsme se rozhodli ještě více zaměřit na naše zákaznické týmy. Vybrali jsme si tým Toksport WRT, který měl dobrou kombinaci jednoho zkušeného jezdce, Nora Andrease Mikkelsena, a jednoho mladého talentovaného jezdce, Marca Bulacia z Bolívie. Mikkelsen nakonec za volantem vozu ŠKODA FABIA Rally2 evo získal mistrovský titul jezdců v kategorii WRC2. Bulacia ukázal, že se rychle učí, a dosáhl několika dobrých výsledků. I tým Movisport, který vyhrál mistrovský titul týmů v kategorii WRC2, používal převážně ve druhé polovině sezóny vůz ŠKODA FABIA Rally2 evo. Podíleli jsme se tedy na dvou titulech kategorie WRC2, takže pro tým ŠKODA Motorsport to byla opět skvělá sezóna.

V čem konkrétně spočívala vaše podpora týmu Toksport WRT?
ŠKODA Motorsport byla přítomna na každém podniku kategorie WRC2 se dvěma inženýry a mechaniky určenými týmu Toksport WRT. A samozřejmě jsme s technickým personálem týmu sdíleli naše data z předchozích let.

Ale podporovali jste i ostatní zákaznické týmy?
Samozřejmě. Na vybrané rallye FIA Mistrovství světa jsme vyslali speciálně vybavený kamion s náhradními díly. Naše zákaznické týmy tak měly možnost získat od nás důležité díly, které umožnily udržet vozy ŠKODA FABIA Rally2 evo v provozu například po nehodě. Jen mimochodem, tento kamion byl ve službě i během vybraných kol FIA Mistrovství Evropy v rallye.

To nám připomíná, že se ŠKODA Motorsport podílela i na evropských titulech.
Andreas Mikkelsen získal jezdecký titul FIA Mistrovství Evropy v rallye, opět za volantem vozu ŠKODA FABIA Rally 2 evo, který provozuje společnost Toksport WRT. Zde se týmu Toksport WRT podařilo získat titul mezi týmy.

Máte již přehled o tom, kde zákaznické týmy ŠKODA Motorsport získaly národní mistrovské tituly?
Sezóna je po celém světě ukončena, takže o výsledcích jednotlivých šampionátů je rozhodnuto. Jezdci značky ŠKODA získali tituly v tak rozdílných zemích, jako je Argentina, Austrálie nebo Rusko. Celkem naše zákaznické týmy vybojovaly více než 20 titulů.

Zcela novým projektem je pro ŠKODA Motorsport podpora vývoje plně elektrické varianty vozu ŠKODA FABIA Rally2. Jaký je cíl této spolupráce?
Různé stupně elektrifikace hrají stále větší roli nejen v silničních vozech, ale i v motorsportu. My jako ŠKODA Motorsport musíme být na tyto změny připraveni. Když se nám naskytla příležitost spolupracovat se společnostmi Kreisel Electric a Baumschlager Rallye Racing na vývoji plně elektrického rallye vozu, využili jsme ji. Karoserii, podvozek a odpružení vozu ŠKODA FABIA Rally2 evo jsme přizpůsobili specifikům elektrického pohonu. Prototyp nazvaný ŠKODA RE-X1 Kreisel lze nakonfigurovat pro rallye i rallycross s výkonem od 260 do více než 500 kW. Již při svých prvních závodních nasazeních skutečně zaujal.

Jaké jsou vaše plány pro sezónu 2022?
Plánujeme velmi nabitý rok. Na úrovni FIA Mistrovství světa v rallye budeme i nadále přímo podporovat tým Toksport WRT a také všechny zákaznické týmy přímo v místech soutěží nabídkou potřebných náhradních dílů. Náš podpůrný truck vyšleme také na vybraná kola FIA Mistrovství Evropy v rallye.

Rok 2021 byl pro vůz ŠKODA FABIA Rally2 sedmou sezónou. Jak je tento vůz úspěšný obchodně?
K dnešnímu dni jsme prodali více než 440 kusů různých verzí vozu ŠKODA FABIA Rally2. S velkým náskokem jde o nejprodávanější vůz ve své skupině.

Videa s novou generací vozu ŠKODA FABIA Rally2 jsou všude na internetu. Můžete prozradit nějaké podrobnosti o novém voze?
Nová generace vozu ŠKODA FABIA Rally2 samozřejmě vychází z nové generace silničního vozu. To znamená, že vyvíjíme zcela nový rallyový vůz od nuly, což je velká výzva. Nová generace vozu ŠKODA FABIA Rally2 dostane zcela nově vyvinutý podvozek i pohonnou jednotku.

Kdy bude nová generace vozu ŠKODA FABIA Rally2 homologována?
Termín jsme zatím nestanovili. Ale chtěli bychom, aby to bylo v létě 2022.

Mistrovské tituly vybojované v roce 2021 s vozy ŠKODA FABIA Rally2 evo a ŠKODA FABIA Rally2