Devítinásobný mistr světa v rally Sébastien Loeb společně v navigátorkou Laurène Godey vyhráli při svém prvním startu s vozem Škoda Fabia RS Rally2 Azorskou rally. Díky posádkám Mikkelsen/Eriksen a Cais/Těšínský navíc Fabia RS Rally2 zvítězila v každé rychlostní zkoušce této soutěže.

Azorská rally, jedoucí se na ostrově São Miguel, je v letošní sezóně součástí šampionátu Tour European Rally. Sopečný původ ostrova a místní mírné klima s vysokou vlhkostí dělají z rally nezapomenutelný zážitek nejen pro jezdce, ale také pro diváky. Úchvatná příroda s krátery sopek, lesy připomínajícími tropický prales a vysokými útesy, které bičuje Atlantský oceán, dávají místním šotolinovým rychlostním zkouškám jedinečné kulisy. Azorská rally však dokáže být i zrádná, a to zejména díky rychle se měnícímu počasí a různým druhům šotoliny. Některé rychlostní zkoušky mají poměrně sypký povrch, jiné jsou zase tvrdší a při častých deštích velmi kluzké. V nastavení vozu je třeba najít správnou kombinaci přilnavosti měkčího setupu a přesnosti, která je na úzkých azorských tratích klíčová.

Letošní Azorská rally byla velmi speciální, protože zde v rámci týmu Toksport WRT vůbec poprvé za volantem vozu Škoda startovala legenda světa rally - Sébastien Loeb. Už během pre-event testu se v autě cítil dobře. “Start tady na Azorech byl trochu dramatický, počasí se hodně měnilo a během seznamovacích jízd byla velká mlha, ale měli jsme štěstí a během závodu se to zlepšilo. Rychlostní zkoušky byly krásné. S vozy Rally2 jsem toho moc nenajezdil, ale pro Azory jsem si vybral vůz Škoda Fabia RS Rally2, protože jsem slyšel, že je nejlepší. Ve voze jsem se od začátku cítil velmi dobře a musím říct, že se mi v místních podmínkách jelo skvěle a užíval jsem si to,” shrnul Loeb své dojmy. A za volantem to bylo vidět.

Loeb se spolujezdkyní Laurène Godey byli nejrychlejší na čtyřech z úvodních pěti rychlostních zkoušek a do pátečního večera si před posádkou Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen vytvořili náskok 15,1 sekundy. Norové už tak spokojení nebyli, jelikož během dne udělali pár drobných chyb, které je stály drahocenný čas. Ten ale začali stahovat během sobotní etapy, kdy posádka Loeb/Godey startovala jako první v pořadí a musela tedy čistit trať. Během dopoledne se tak náskok Francouzů zmenšil na 11,4 sekundy a po deseti rychlostních zkouškách byl už pouhých 8,4 sekundy. “Opravdu jsme hodně tlačili na pilu, protože když soutěžíte se Sébastienem, musíte ze sebe vydat maximum. Zejména druhý den to bylo velmi intenzivní, udělali jsme malou chybu, ztratili trochu času, ale byla to velká bitva! Celou dobu jsem se v autě cítil skvěle. Myslím, že si to museli užít i fanoušci a diváci, protože vidět Sébastiena za volantem vozu Škoda je skvělé,” popsal svůj souboj s francouzskou legendou Mikkelsen. V RZ11 však Mikkelsen ztratil necelých 10 sekund a před závěrečnou Powerstage tak bylo rozhodnuto. Devítinásobný mistr světa si toto vítězství nenechal proklouznout mezi prsty. Dvojice Loeb/Godey nakonec porazila posádku Mikkelsen/Eriksen o 19,2 sekundy. Po třetím místě dlouho sahala posádka Cais/Těšínský, ale defekt na poslední rychlostní zkoušce je ze souboje vyřadil. Byla to škoda, protože Cais dokázal skvělou jízdou RZ11 vyhrát a na stažení sekundového náskoku v poslední měřené zkoušce si podle všeho opravdu věřil. Třetí místo nakonec obsadili Nil Solans se spolujezdcem Marcem Martím ze Španělska, kteří jeli s předchozí generací Škoda Fabia Rally2 evo. Celkově pak prvních osm míst výsledné klasifikace obsadily posádky jedoucí s vozem Škoda Fabia.