Letos se stal prvním českým jezdcem, který získal titul ve WRC 2*, ale přesto nezapomíná ani na rodnou zemi. Vedle své veleúspěšné sezóny na tratích světového poháru, která ho dovedla k historickému vítězství, se účastnil také Mistrovství České Republiky v rallye – a již pošesté zde předvedl svoji dominanci.

Pro jeho fanoušky to nebylo nic nového. Od začátku sezóny 2015, kdy se začal objevovat na podnicích českého šampionátu s tehdy zbrusu novým vozem ŠKODA FABIA R5, se ukázal být doslova neporazitelným. Za poslední čtyři roky byly jedinými soutěžemi, které nevyhrál, ty, do kterých nenastoupil – tedy obvykle poslední rallye sezóny.

Perfektní výkon v letošní sezóně si rozhodně zaslouží, abychom si ho připomněli. Takže se pojďme podívat, jak vypadal rok 2018 v MČR pro Jana Kopeckého.

Valašská Rally

Jan Kopecký / Pavel Dresler, ŠKODA FABIA R5, ŠKODA Motorsport. Valašská Rally 2018

První rallye sezóny se koná na začátku jara a její trasa vede kopcovitou krajinou Severní Moravy v okolí Kopřivnice. Pětinásobný (v té době) mistr České Republiky v rallye tu stanovil tón, ve kterém se nesl celý zbytek sezóny. V sobotu vyhrál všech sedm rychlostních zkoušek a vytvořil si tak náskok 29,5 sekundy před Václavem Pechem na druhém místě. V RZ8 ho porazil týmový kolega OC Veiby, ale problémy s časomírou způsobily, že byla rychlostní zkouška zpětně zrušena. Od té doby už Kopecký vyhrával všechny erzety a dokončil rallye 1 minutu a 1,8 sekundy před druhým jezdcem v pořadí. Se čtyřmi vítězstvími ve Valašské Rally se tak vyrovnal legendě týmu ŠKODA Motorsport Ladislavu Křečkovi a stal se spolu s ním nejúspěšnějším jezdcem v historii tohoto podniku.

Rallye Šumava Klatovy

Jan Kopecký / Pavel Dresler, ŠKODA FABIA R5, ŠKODA Motorsport. Rallye Šumava Klatovy 2018

V překrásné krajině Šumavy začal Kopecký znovu čistou jízdou, když vyhrál všech prvních šest rychlostních zkoušek prvního dne. Jeho mladý týmový kolega Juuso Nordgren strávil první etapu především získáváním zkušeností na asfaltových tratích – Šumava byla totiž teprve jeho druhou asfaltovou rallye. Ve druhém dni už Nordgren nabral tempo a vyhrál hned první erzetu dne, RZ8. Poté, co Alexej Lujkaňuk vyhrál následující RZ9, se Kopecký vrátil do čela a vyhrál všechny zbývající rychlostní zkoušky dne a s tím i celou rallye. Nordgren zajel dva třetí nejlepší a tři druhé nejlepší časy, což mu stačilo na bronzový finiš.

Rallye Český Krumlov

Jan Kopecký / Pavel Dresler, ŠKODA FABIA R5, ŠKODA Motorsport. Rallye Český Krumlov 2018

Tato rallye, jejíž trasa začíná v překrásném historickém centru Českého Krumlova a pokračuje okouzlující jihočeskou krajinou, je už v českém šampionátu klasikou. Však se také poprvé jela v roce 1971. Letos tu byl Jan Kopecký jediným zástupcem týmu ŠKODA Motorsport, zatímco Pontus Tidemand a Juuso Nordgren reprezentovali značku v Portugalsku. Podal svůj obvyklý výkon, když vyhrál všechny rychlostních zkoušky kromě tří a udržel se na prvním místě téměř po celou rallye.

Rally Hustopeče

Jan Kopecký / Pavel Dresler, Rally Hustopeče, ŠKODA FABIA R5

Další podnik na posádky MČR čekal ve vinařském kraji Jižní Moravy. Rally Hustopeče je jednou z nejmladších rallye v kalendáři mistrovství a je zároveň na české poměry výjimečná tím, že obsahuje i šotolinové úseky. I tak si ale Kopecký pochvaloval, že po šotolinových cestách Sardinie může znovu odstartovat na svém oblíbeném asfaltu. Bylo jasné, že podnik sedí nejen jemu, ale i vozu. Vyhrál všechny erzety až na jednu, a kromě něj se do první desítky dostalo ještě sedm dalších vozů FABIA R5.

Rally Bohemia

Jan Kopecký / Pavel Dresler, Rally Bohemia, ŠKODA FABIA R5

Tato soutěž byla pro tým ŠKODA Motorsport opravdu výjimečná. Za prvé se koná v Mladé Boleslavi a jejím okolí. Za druhé to byla pro Kopeckého šance získat titul dlouho před koncem sezóny – a udělat to před zraky tisíců zaměstnanců automobilky ŠKODA. Tentokrát kromě něj startovali i dva mladí skandinávští jezdci, OC Veiby a Juuso Nordgren, jejichž přítomnost podtrhovala důležitost tohoto podniku pro značku.

Kopecký rallye začal tím, že vyhrál první superspeciálku v ulicích Mladé Boleslavy, kde jeho výkon sledovalo mnoho fanoušků i zaměstnanců značky. Pokračoval prvními místy ve všech erzetách prvního dne kromě dvou. V neděli opět vyhrál téměř všechno, s výjimkou jedné rychlostní zkoušky, ve které si nejlepší čas připsal jeho týmový kolega OC Veiby. To stačilo na vítězství jak v rallye, tak i v českém mistrovství.

Barum Czech Rally Zlín

Jan Kopecký / Pavel Dresler, Barum Czech Rally Zlín, ŠKODA FABIA R5

I když už měl Jan Kopecký titul mistra České Republiky bezpečně ve svých rukou, čekala na něj ještě jedna rallye. Barum Czech Rally Zlín je jedním z nejpopulárnějších podniků v MČR a zároveň českým zástupcem v poháru European Rally Championship. Její historie sahá až do roku 1971 a v minulosti zde startovaly i legendy jako Walter Röhrl, což z ní dělá tak trochu legendu mezi českými rallye.

Kopecký začal ve velkém stylu, když vyhrál páteční superspeciálku v ulicích Zlína. Potom mu ale došlo štěstí a defekt v RZ2 ho stál zhruba půl minuty. Propadl se na čtvrté místo celkového pořadí. Ale stejně jako na Rally Deutschland o týden předtím se začal dravě probojovávat zpět na vrchol. Na konci RZ5, poslední erzety dopoledne, už byl na druhém místě za Alexejem Lukjaňukem na Fordu Fiesta R5.

V RZ6 ale opět trefil kámen na trati, který ho tentokrát stál obě pneumatiky na levé straně. To ho stálo 16 sekund a jednu pozici, ale nejrychlejší časy v posledních dvou erzetách dne ho posunuly zpátky na druhé místo.

V neděli bylo pro Kopeckého hlavním cílem neztratit žádný další čas a postupně umazávat Lukjaňukův náskok. I na mokrých silnicích držel stabilní a vyrovnané tempo, které ho po třech vyhraných rychlostních zkouškách přivedlo do cíle jako celkového vítěze. Celkem se v první desítce umístilo sedm vozů FABIA R5.

My už se nemůžeme dočkat další sezóny – nezapomeňte ji sledovat společně s námi!