ŠKODA Motorsport během výroční tiskové konference v Praze zrekapitulovala nejúspěšnější sezónu ve 118leté závodní historii tradiční české značky. Finové Kalle Rovanperä a Jonne Halttunen pro ni letos získali tituly mistrů světa v kategorii WRC 2 Pro pro jezdce a spolujezdce. Spolu s loňským šampionem Janem Kopeckým a jeho spolujezdci Pavlem Dreslerem a Janem Hlouškem současně pomohli získat titul mistra světa mezi výrobci. V sezóně 2019 však byly mimořádně úspěšné také zákaznické týmy ŠKODA, které vybojovaly pět titulů pod hlavičkou FIA a současně se jim podařilo získat neuvěřitelných 23 prvenství v národních šampionátech.

Zákaznická posádka ŠKODA ve složení Pierre-Louis Loubet a Vincent Landais (oba z Francie) na mistrovství světa triumfovala v kategorii WRC 2 určené pro soukromé týmy. Mistrovství Evropy zase za volantem vozu ŠKODA FABIA R5 vyhráli Britové Chris Ingram a Ross Whittock. Filip Mareš s Janem Hlouškem pak obsadili celkové první místo v juniorském mistrovství Evropy. Mistrovství Afriky zase s vozem FABIA R5 vyhráli Manvir Singh Baryan a Drew Sturrock, zatímco Ricardo Triviño a Marc Martí triumfovali v severo a středoamerickém mistrovství FIA.

Úspěšné účinkování továrního týmu na mezinárodní rallyové scéně pomáhá ke zvýšení zájmu soukromých zákazníků o vůz ŠKODA FABIA R5, respektive jeho vylepšenou verzi evo, která byla představena letos na jaře. Soukromým týmům a importérům po celém světě jich bylo prodáno už více než 320. „Tento mimořádný prodejní úspěch pro nás znamená směrem k zákazníkům obrovskou zodpovědnost,“ řekl šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek.

Po úspěšné sezóně 2019 sdělil Christian Strube, člen představenstva ŠKODA AUTO zodpovědný za oblast technického vývoje, plány pro budoucnost: „Ještě více se zaměříme na naše zákazníky a budeme podporovat mladé jezdce, podobně, jako jsme tak činili již v minulosti. S rychlým a spolehlivým vozem ŠKODA FABIA R5 evo máme k dispozici správné auto k tomu, abychom na nejvyšší úrovni bojovali na rallyových tratích celého světa a naše 119. sezóna ve světě motorsportu se opět řadila k nejúspěšnějším!“

Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek se zároveň rozloučil s Kallem Rovanperou a Jonnem Halttunenem, kteří již nebudou hájit barvy ŠKODA: „S Kallem a Jonnem jsme prožili dvě mimořádně úspěšné sezóny; bylo skutečným potěšením mít je v týmu. Do budoucna jim přejeme hodně úspěchů. Nyní se soustředíme na přípravu pro nadcházející rallyovou sezónu.“