ŠKODA vybojovala na Německé rally přesvědčivé čtyřnásobné vítězství a prodloužila tak působivou sérii vítězství ve FIA Mistrovství světa v rally (WRC2). Stejně jako před třemi týdny na Finské rally dosáhla tovární posádka Esapekka Lappi / Janne Ferm s vozem FABIA R5 přesvědčivého vítězství v kategorii WRC2. Druhým místem pomohli k dvojitému vítězství týmu ŠKODA Motorsport jejich kolegové Jan Kopecký s Pavlem Dreslerem.

Esapekka Lappi / Janne Ferm, ŠKODA FABIA R5, ŠKODA Motorsport. ADAC Rallye Deutschland 2016

Rozhodnutí o vítězi ve třídě WRC2 padlo v sobotu, během nejdelšího dne Německé rally. Neboť zatímco v pátek a v neděli se závodilo na asfaltových cestách s mnoha zatáčkami ve vinicích nad řekou Moselou, sobota byla plně ve znamení legendární Panzerplatte. Jedná se o pasáž ve vojenském prostoru Baumholder, která se vyznačuje středně rychlými tratěmi na směsi asfaltových a betonových cest. Zde Lappi díky chytré volbě pneumatik a kontrolované ofenzívě za proměnlivého počasí rychle převzal vedení a svým pronásledovatelům se poté několika nejrychlejšími časy vzdálil.

Jeho týmový kolega Kopecký, kterého v pátek dopoledne přibrzdil defekt pneumatiky, se v této fázi propracoval z pátého místa na druhé. Během závěrečných tří rychlostních zkoušek v neděli oba tovární jezdci ŠKODA kontrolovali situaci na špici a zajistili tak značce ŠKODA sedmé vítězství ve WRC2 v řadě.

Jan Kopecký / Pavel Dresler, ŠKODA FABIA R5, ŠKODA Motorsport. ADAC Rallye Deutschland 2016

Díky vítězství na Německé rally se Lappi posunul na třetí místo v průběžné klasifikaci WRC2 (82 bodů). Tým ŠKODA Motorsport navíc převzal vedení v hodnocení týmů (125 bodů).

Pontus Tidemand / Jonas Andersson, ŠKODA FABIA R5, ŠKODA Motorsport II. ADAC Rallye Deutschland 2016

V Německu startovala s vozem FABIA R5 i třetí posádka týmu ŠKODA Motorsport, kterou tvoří Švédové Pontus Tidemand s Jonasem Anderssonem. Švédové tentokrát sice nebyli přihlášeni do klasifikace WRC2, přesto se blýskli osmým místem v celkové klasifikaci rally.

Kromě továrních jezdců ŠKODA přispěly k vynikajícímu výsledku automobilky na Německé rally zákaznické týmy ŠKODA. Německá dvojice Armin Kremer / Pirmin Winklhofer zkompletovala sestavu na stupních vítězů, které obsadily výhradně posádky startující s vozy ŠKODA. Belgická dvojice Ghislain de Mevius / Johan Jalet dojela s vozem FABIA R5 na čtvrtém místě. Bernhard ten Brinke / Davy Thierie byli s dalším vozem FABIA R5 ze zákaznického programu ŠKODA Motorsport šestí. Abdulaziz Al-Kuwari / Killian Duffy obsadili místo desáté.

Číslo pro Německou rally: 16

FABIA R5 zanechala na Německé rally 2016 svou stopu. V okolí hostitelského města Trevíru absolvovali účastníci kategorie WRC2 od pátku do neděle na náročných asfaltových a betonových tratích 16 rychlostních zkoušek a nejlepší čas v kategorii WRC2 patřil vždy některé z posádek s vozy ŠKODA. Devět vítězství na rychlostních zkouškách si nakonec připsala tovární posádka ŠKODA Jan Kopecký / Pavel Dresler, která se umístila na druhém místě. Jejich týmoví kolegové a vítězové Esapekka Lappi / Janne Ferm vybojovali první místo na šesti RZ. Armin Kremer / Pirmin Winklhofer vyhráli dvě zkoušky, zatímco posádka týmu ŠKODA AUTO Deutschland Fabian Kreim / Frank Christian si na své domácí rally připsala jeden nejrychlejší čas. Kopecký a Lappi byli na dvou rychlostních zkouškách na desetinu sekundy stejné rychlí a dělili se tak o vítězství na těchto RZ.