Rychlá estonská šotolina s řadou skoků je jednou z perel v kalendáři Mistrovství světa v rally. Mezi posádkami je oblíbená pro vysokou rychlost, která vyžaduje bezchybnou kontrolu nad autem, povrch s minimálním rizikem defektu a skvělé fanoušky. Posádky vozů Škoda Fabia RS Rally2 při letošní Rally Estonia slavily první a druhé místo v kategorii WRC2.

Rychlé estonské tratě svědčily vozům Fabia od samého začátku. Úvodní technickou rychlostní zkoušku v okolí servisní zóny vyhrál ve čtvrtek večer Mikołaj Marczyk se spolujezdcem Szymonem Gospodarczykem. Během první páteční etapy převzali vedení v dané kategorii Oliver Solberg se spolujezdcem Elliottem Edmondsonem. Do servisní přestávky si posádka týmu Toksport WRT vybudovala před svými týmovými kolegy Andreasem Mikkelsenem/Torsteinem Eriksenem náskok přes 10 sekund a bylo vidět, že Estonsko Solbergovi sedí. Jeho rychlost byla během pátku obdivuhodná. Bohužel však během odpoledne smolně trefil kámen ukrytý v hraně vyjeté koleje a poškodil zavěšení svého vozu, které na trati nebylo možné opravit.

S opraveným vozem Škoda Fabia RS Rally2 švédsko-britská dvojice znovu odstartovala až do druhého dne soutěže a okamžitě byla opět nejrychlejší posádkou kategorie WRC2. Solberg s Edmondsonem nakonec celkově vyhráli skoro polovinu z 21 rychlostních zkoušek celé rally. I přes páteční penalizaci si Solberg díky třetímu místu na závěrečné power stage odvezl z Estonska alespoň jeden mistrovský bod. „Musím říci, že to byl velmi neuspokojivý víkend. Ale byli jsme rychlí, a to je nakonec nejdůležitější,“ komentoval své účinkování syn bývalého FIA mistra světa v rally Pettera Solberga.

Ze Solbergovy chyby těžila další posádka týmu Toksport WRT Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen se stejným vozem. Ti od počátku zvolili opatrnější taktiku s menší mírou risku a zdá se, že to byl velmi dobrý přístup. Po zbytek rally si udržovali náskok před finskou posádkou Sami Pajari/Enni Mälkönen přibližně 15 sekund. „Po celý víkend jsme měli konstantní rychlost. Po odstoupení Olivera a Elliotta jsme se jen snažili udržet co největší náskok. Tato strategie fungovala dokonale,“ shrnul Mikkelsen své druhé vítězství v kategorii WRC2 letošní sezóny. Mikkelsen si z Estonska odvezl za vítězství a dva body z Power stage celkem 27 bodům, což ho v celkovém hodnocení kategorie WRC2 posunulo na druhé místo.

Sami Pajari/Enni Mälkönen nakonec brali v kategorii WRC2 druhé místo a vyhráli v kategorii WRC2 Challenger. Jejich týmoví kolegové z týmu Toksport WRT Marco Bulacia/Diego Vallejo a Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk se v této podkategorii postarali o kompletní stupně vítězů pro vozy Škoda. Vítězství v subkategorii WRC Masters Cup, vyhrazené pro jezdce starší 50 let, si odvezli Alexander Villanuevo a José Murado, kteří zvítězili po nehodách Kremera a Mieleho. Španělská posádka vozu Škoda Fabia RS Rally2 se díky druhému vítězství v sezóně ujala celkového vedení v této podkategorii.

Posádky kategorie WRC2 ještě zůstanou na rychlých a plynulých šotolinových rychlostních zkouškách, zamíří totiž do města Jyväskylä. Nadcházející Finská rally se totiž jede již za dva týdny (3.–6. srpna 2023).