Světový rallye šampionát (WRC) odstartoval novou sezónu tradičně v Monaku. Rychlostní zkoušky ve francouzských Alpách, náročné pro techniku i posádky, byly ve srovnání s předchozím ročníkem téměř úplně nové. Úvodní podnik šampionátu ale přinesl také mnoho změn ze strany Světové automobilové federace (FIA), která upravila pravidla pro účast v jednotlivých kategoriích.

Rallye Monte-Carlo je nejstarší soutěží z celého kalendáře WRC. Od prvního startu v roce 1911 patří rychlostní zkoušky ve francouzských Alpách k těm nejnáročnějším a nejobtížněji předvídatelným. Každoročně kombinují rozmanitý povrch i během jedné jediné rychlostní zkoušky, která může být složená ze suchého nebo mokrého asfaltu se zledovatělými úseky a výjimkou není ani sníh. Rychlostní zkoušky totiž stoupají od Středozemního moře až do horských průsmyků s nadmořskou výškou snadno přesahujících 1000 metrů. Správný výběr pneumatik je tedy jedním z klíčů k úspěchu. Nejčastější volbou většiny jezdců byly pneumatiky určené pro suchý nebo mokrý asfalt v super měkkých směsích. Jejich výhodou je trakce v nízkých teplotách, a hlavně ve stinných pasážích, kde se drží vlhko nebo sníh. Na suchém povrchu se ale naopak rychle přehřívají což výrazně snižuje stabilitu a přesnost soutěžních speciálů. Volba pneumatik tak byla doslova loterií. Výjimkou nebyly ani defekty při "cutování" zatáček v horských pasážích, kde jsou krajnice doslova plné ostrých kamenů.

Posádky se v letošním roce musely navíc vypořádat s novými rychlostními zkouškami, které byly ve srovnání s ročníkem 2021 odlišné, a to až z 95 %. Jednou z největších novinek byl návrat legendární rychlostní zkoušky Col de Turini v pohoří Alpes Maritimes, která se jela poprvé od roku 2013 potmě a zahájila čtvrteční etapu a vlastně celou soutěž. Poprvé od roku 2006 se také vrátil servisní park přímo do Monaka nedaleko přístavu plného těch nejluxusnějších jachet.

Světová automobilová federace (FIA) si pro rok 2022 nachystala také pár změn, a to přímo v pravidlech šampionátu. V předchozí sezóně soutěžily vozy skupiny Rally2, jako je ŠKODA FABIA Rally2 evo, v kategorii WRC2 i WRC3, což je nyní minulost. Nově je kategorie WRC2 určena pouze pro vozy Rally2, zatímco WRC3 je kategorie pro technicky méně vyspělé vozy Rally3. Konkurence v kategorii WRC2 tedy bude v letošní sezóně značně větší, než tomu bylo doposud. Zároveň se v rámci této kategorie bude bojovat o různé mistrovské tituly. Těmi hlavními jsou jezdecký titul, týmový titul a juniorský jezdecký titul, vypsaný pro jezdce narozené po 1. lednu 1992. Další novinkou jsou pravidla týkající se benzinu, který se dodává do všech vozů účastnících se soutěží WRC. Ten je nyní vyráběn výhradně z udržitelných zdrojů, jako například z bioodpadu.

I přes mnohé novinky však jedna důležitá věc zůstala stejná, a to účast týmu Toksport WRT s přímou podporou ŠKODA Motorsport v kategorii WRC2. Úspěšná spolupráce tak pokračuje i nadále a zkušený Nor Andreas Mikkelsen, který v loňském roce získal jezdecký titul ve WRC2, si rozhodně nekladl nižší cíle než loni. „Rád bych položil základ k obhajobě titulu dalším vítězstvím v kategorii WRC2 a samozřejmě se opět umístil co nejvýše v celkovém pořadí.“ Všechny zákaznické týmy s vozy ŠKODA FABIA Rally2 a Rally2 evo mohly samozřejmě využít dostupnosti náhradních dílů přímo na rallye, kam se vydal ŠKODA Motorsport truck, společně se zkušenými inženýry.

Na startovní listinu Rallye Monte-Carlo se zapsalo celkem 15 vozů FABIA Rally2 a Rally2 evo, tudíž byla ŠKODA opět nejvíce zastoupenou značkou ve skupině Rally2. Tým Toksport WRT nasadil do soutěže celkem čtyři vozy s posádkami Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen, Marco Bulacia/Marcelo Der Ohannesian, Nikolay Gryazin/Konstantin Alexandrov a Chris Ingram/Ross Whittock. Dalším favoritem byl od začátku také čtyřnásobný belgický šampion v rallye a bývalý tovární jezdec značky ŠKODA Freddy Loix se spolujezdcem Pieterem Tsjoenem.

Počet RZ 17
Délka (km) 296
Start 20.1.

Úvodní noční rychlostní zkouška přinesla slibný začátek, když se dva vozy FABIA Rally2 evo umístily na 2. a 3. místě kategorie WRC2. Druhé místo si připsala posádka Nikolay Gryazin/Konstantin Alexandrov, které však následně nepřálo štěstí a náraz do kamene na druhé erzetě znamenal pád na 14. místo WRC2. Andreas Mikkelsen se svým novým spolujezdcem dokončili první den na průběžném 2. místě v kategorii WRC2, hned za Ericem Camillim.

V pátečních rychlostních zkouškách směřovaly posádky dále na sever do národního parku Mercantour. Náročné mrazivé rychlostní zkoušky s celkovou délkou 97,86 km vedly přes horské průsmyky, a především dopolední erzety byly opravdu náročné. Suchý asfalt často střídaly těžko viditelné namrzlé pasáže, na kterých havarovalo hned několik posádek. Havárii se pod rostoucím tlakem Andrease Mikkelsena nevyvaroval ani Eric Camilli, který poškodil zavěšení svého vozu, což znamenalo zisk průběžného 1. místa pro Andrease Mikkelsena. Kvalitní výkon předvedl během pátku také mladý Bolivijec Marco Bulacia, který se mohl těšit z průběžného 3. místa ve WRC2 a zároveň z prvenství v kategorii WRC2 Junior. Posádka Nikolay Gryazin/Konstantin Alexandrov svojí stíhací jízdou mírně dotáhla čtvrteční propad a posunula se na průběžnou 7. příčku v kategorii WRC2.

V sobotu čekaly na posádky zkoušky o celkové délce 92,46 km. Zásluhou nižší nadmořské výšky byla většina z nich na suchém, prašném a velmi rychlém asfaltu. Ani změna povrchu spolu s defektem na SS13 nepřipravili Andrease Mikkelsena o průběžnou vedoucí pozici. Nikolay Gryazin, který i nadále snižoval svou ztrátu z prvního dne, se dokázal během soboty posunout až na průběžné 5. místo v kategorii WRC2. O dvě pozice níže bojoval s nástrahami rychlostních zkoušek Chris Ingram. Předčasný konec však v sobotu nastal pro posádku Marco Bulacia/Marcelo Der Ohannesian, která musela odstoupit kvůli technickým problémům.

Nedělní finále čtyř rychlostních zkoušek s délkou 67,26 km, vedlo posádky přes přímořské Alpy. První místo v kategorii WRC2 udržel Andreas Mikkelsen, který tak obhájil své vítězství z loňského ročníku Rallye Monte-Carlo. „Lepší start do sezony jsem si nemohl přát. Jsem také rád, že mohu toto vítězství předat týmu, opravdu si ho zasloužil.“ Třetí místo ve WRC2 vybojovala po neuvěřitelné jízdě posádka Nikolay Gryazin/Konstantin Alexandrov, která se tak od prvního dne soutěže probojovala o 11 míst dopředu. Zároveň se Nikolay Gryazin umístil na 2. místě v kategorii WRC2 Junior. Ve stejné kategorii obsadil 4. pozici Chris Ingram a pódiová umístění získali také jezdci s vozy ŠKODA FABIA Rally2 evo v kategorii WRC2 Masters. V nové kategorii pro jezdce nad 50 let zvítězili Italové Mauro Miele/Luca Beltrame. Na třetím místě skončil bývalý tovární jezdec značky ŠKODA Freddy Loix a navigátor Pieter Tsjoen z Belgie.