Druhý podnik českého šampionátu navazuje na dramatickou Rally Bohemia, která přinesla těsné souboje o desetiny sekundy a ostrou jízdu na hraně. O vítězství na Kowax ValMez Rally 2020 opět bojuje i tovární posádka týmu ŠKODA Motorsport ve složení Jan Kopecký – Jan Hloušek a velké ambice má i řada zákaznických posádek.

V tomto článku najdete průběžné informace o časech nejrychlejších jezdců, fotografie přímo z místa a výsledky posádek, které bojují o pódiová umístění ve vozech ŠKODA.

Sobota: Duel pokračuje

Hned od prvních ostrých kilometrů se potvrdilo očekávání, že o celkové první místo opět svedou velký souboj Jan Kopecký s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo a Václav Pech junior za volantem výkonného Fordu Focus RS WRC. První rychlostní zkoušku sobotní etapy Fulnek vyhrál Pech o 1,1 sekundy, na „erzetě“ Lešná byl zase o 0,2 sekundy rychlejší Kopecký a ve zkoušce Bystřička dokonce oba zajeli na desetinu sekundy stejný čas. Sobotní odpoledne nakonec Pech zakončil s náskokem několika sekund před Kopeckým.

V první desítce bylo po první části programu hned sedm vozů ŠKODA FABIA Rally2 a Rally2 evo. Kromě Kopeckého s Hlouškem byla nejrychlejší dvojice Filip Mareš – Radovan Bucha a první pětku uzavřeli Miroslav Jakeš a Petr Machů. Na umístění mezi deseti nejrychlejšími dosáhli také jezdci Petr Semerád, Albert von Thurn und Taxis, Jan Jelínek a Karel Trojan junior.

Odpoledne se změnilo jen to, že bylo ještě větší horko a posádky se na ostrém slunci pořádně zapotily – teploty přes 30 °C prověřily je i jejich vozy. Při druhých průjezdech čtveřice rychlostních zkoušek se přesto nebojovalo o nic méně intenzivně a Kopecký už svého hlavního soupeře nenechal zvyšovat náskok. První „erzetu“ vyhrál Pech o 1,3 sekundy, ve druhé však byla tovární posádka ŠKODA Motorsport rychlejší o rovné čtyři sekundy. Málem se opakovala i remíza ze zkoušky Bystřička – tentokrát však byl Kopecký o desetinu sekundy rychlejší. Rozdíl mezi prvním a druhým vozem se tím smrskl jen na 1,4 sekundy. V závěrečné sobotní zkoušce však opět o něco narostl a první etapu uzavřela posádka Kopecký – Hloušek na druhém místě s odstupem 4,3 sekundy.

Hned za Kopeckým a Pechem se stabilně držel Filip Mareš s dalším vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo. Třikrát během sobotního odpoledne zajel třetí nejrychlejší čas a jednou čtvrtý, díky čemuž se v závěru dne posunul z průběžného čtvrtého místa na třetí.

Neděle: Ve stejném tempu

Přetahovaná o výsledné umístění na pódiu zajistila divákům atraktivní podívanou i v průběhu nedělního dopoledne. Hned v první rychlostní zkoušce Choryně dokázal Jan Černý s Volkswagenem Polo GTI Rally2 stáhnout ani ne sekundový náskok Filipa Mareše jedoucího s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo. Oba soupeři se v tu chvíli dělili o třetí místo s časem shodným na desetinu sekundy. V následujících „erzetách“ se však opět radoval Mareš a před poledním servisem díky suverénní jízdě opět držel bronzovou pozici s náskokem 2,5 sekundy.

Velice rychlé tempo v souboji o celkové první a druhé místo udrželi i Jan Kopecký a Václav Pech. Tovární posádka týmu ŠKODA Motorsport byla jasně nejrychlejší ze všech vozů skupiny Rally2 a čtyři rychlostní zkoušky před cílem měla před zbytkem startovního pole již téměř minutový odstup. Náskok Václava Pecha s Focusem WRC v tu chvíli činil 9,7 sekundy. V první desítce se udržela i pětice dalších jezdců s vozy ŠKODA FABIA Rally2 – Miroslav Jakeš, Petr Semerád, Albert von Thurn und Taxis, Jan Jelínek a Karel Trojan junior.

Poslední část nedělní etapy už výsledné pořadí nezměnila a posádky v čele startovního pole si své výsledky pohlídaly, přestože Kopecký dokázal stáhnout desetisekundový náskok vedoucího Pecha na polovinu. Mezi vozy skupiny Rally2 tak byly nejrychlejší posádky Jan Kopecký – Jan Hloušek (celkově 2. místo) a Filip Mareš – Radovan Bucha (celkově 3. místo) s vozy ŠKODA FABIA Rally2 evo. Vozy ŠKODA obsadily celkem sedm míst z první desítky díky výkonům Miroslava Jakeše, Petra Semeráda, Alberta von Thurn und Taxis, Jana Jelínka a Roberta Adolfa.

Se svým výkonem byl Kopecký spokojený, nejrychlejší čas zajel na sedmi rychlostních zkouškách z 15. „Když se dívám zpět na naši jízdu, nemůžu říct, že bychom mohli něco udělat lépe. Také auto fungovalo skvěle a neměli jsme jediný problém. Jsem moc rád, že se valašská rallye vůbec mohla jet i v době pandemie a pořadatelé našli způsob, jak ji uskutečnit. Organizátorům patří velké díky. Některé rychlostní zkoušky byly nádherné, obzvláště lesní erzety Lešná a Bystřička byly naprosto úžasné,“ shrnul v cíli Kopecký.