Velký úspěch značky ŠKODA na Finské rally. Na „festivalu rychlosti“ v lesích středního Finska, které již tradičně hostí nejrychlejší rally v kalendáři FIA Mistrovství světa v rally (WRC), dominovali piloti vozů ŠKODA kategorii WRC2.

„Létající Finové“ Esapekka Lappi / Janne Ferm zopakovali s vozem FABIA R5 své vítězství z loňského roku. Druhé místo obsadili jejich krajané Teemu Suninen / Mikko Markkula, kteří do soutěže nastoupili s vozem FABIA R5 ze zákaznického programu ŠKODA. Druhá posádka tovární týmu ŠKODA Pontus Tidemand / Jonas Andersson předvedla působivou stíhací jízdu, ale na poslední rychlostní zkoušce odstoupila.

Esapekka Lappi / Janne Ferm, ŠKODA Fabia R5, ŠKODA Motorsport. Rally Finland 2016.

Základní kámen ke svému vítězství položil Lappi již ve čtvrtek a v pátek. 25letý Fin vyhrál prvních sedm rychlostních zkoušek a již brzy se odpoutal od svých pronásledovatelů. V následujícím průběhu soutěže si Lappi upevnil vedení pěti nejlepšími časy na dalších rychlostních zkouškách, včetně vítězství na legendární zkoušce „Ouninpohja“.

Tidemand byl v mnoha ohledech hvězdou poslední etapy Finské rally. Do závěrečného dne nastupoval 25letý Švéd se ztrátou 11,1 sekundy na druhého Suninena. Díky nejlepším časům na všech třech úvodních rychlostních zkouškách nedělního dopoledne snížil Tidemand svůj odstup na 3,8 sekundy. Ovšem nehoda na poslední RZ jeho stíhací jízdu ukončila.

Pontus Tidemand / Jonas Andersson, ŠKODA Fabia R5, ŠKODA Motorsport. Rally Finland 2016.
Teemu Suninen / Mikko Markkula, ŠKODA Fabia R5, Team Oreca. Rally Finland 2016

Z Tidemandovy smůly profitoval Suninen, který si nikým neohrožován dojel pro druhé místo a díky tomu v průběžném hodnocení WRC2 snížil svůj odstup od vedoucího muže šampionátu Elfyna Evanse (Ford, 95 bodů) na dva body. Lappi díky svému vítězství poskočil v mistrovství světa na čtvrté místo (57 bodů). Dobrý výsledek doplnily další dva zákaznické týmy ŠKODA. Hubert Ptaszek / Maciej Szczepaniak a Scott Pedder / Dale Moscatt obsadili ve Finsku v hodnocení WRC2 sedmé, resp. osmé místo.

Mistrovství světa v rally pokračuje další soutěží již za necelé tři týdny. O další body do hodnocení šampionátu budou posádky bojovat od 18. do 21. srpna v okolí německého Trevíru.

Rally Finland 2016 – WRC2 final results:

1. Lappi / Ferm (FIN/FIN) ŠKODA FABIA R5 2:42:59,6 hod.

Číslo pro Finskou rally: 86,9

ŠKODA FABIA R5 byla na Finské rally jednoznačně nejrychlejším vozem ve třídě WRC2. Na nejrychlejší rally roku vyhráli 86,9 procent rychlostních zkoušek (20 z 23) piloti s vozy ŠKODA. Působivý důkaz výkonnosti špičkového soutěžního speciálu z Mladé Boleslavi. Dvanáct nejlepších časů na rychlostních zkouškách zajela vítězná posádka Esapekka Lappi / Janne Ferm. Pontus Tidemand / Jonas Andersson s druhým vozem ŠKODA FABIA R5 týmu ŠKODA Motorsport vyhráli pět rychlostních zkoušek. Teemu Suninen / Mikko Markkula, kteří jeli s vozem FABIA R5 ze zákaznického programu ŠKODA Motorsport, byli nejrychlejší na třech rychlostních zkouškách.