Víkendová Polská rally byla sedmým podnikem mistrovství světa v automobilových soutěžích a v kategorii WRC2 přinesla neuvěřitelné drama. Extrémně špatné počasí na předposlední rychlostní zkoušce důkladně zamíchalo kartami v boji o vítězství a řadu posádek připravilo o naději na dobrý výsledek.

Se zrádnými podmínkami si nakonec nejlépe poradila finská posádka Teemu Suninen / Mikko Markkula, která s vozem ŠKODA Fabia R5 vybojovala už druhé vítězství v kategorii WRC2 v řadě a třetí v letošní sezoně. ŠKODA Fabia R5 přitom v kategorii WRC2 v sezoně 2016 triumfovala už popáté za sebou.

Suninen do Polské rally vstoupil v rychlém tempu a díky vyrovnaným výkonům v prvních dvou etapách nastupoval do posledního dne soutěže z druhé pozice s nevelkým odstupem od vedoucího Esapekky Lappiho s Fabií R5 v barvách továrního týmu ŠKODA.

Ovšem v nedělní etapě účastníci Polské rally čelili nové výzvě v podobě deště a Suninen se propadl na třetí místo. O konečném výsledku v kategorii WRC2 rozhodla předposlední rychlostní zkouška, na níž oba vedoucí jezdci, Lappi a Evans, měli defekty pneumatik, což pomohlo Suninenovi na první pozici. Fin příležitosti stoprocentně využil a Polskou rally nakonec vyhrál s náskokem 49 sekund.

Teemu Suninen / Mikko Markkula, ŠKODA Fabia R5, Team Oreca. Rally Poland 2016

Díky vítězství v Polské rally v kategorii WRC2 drží Suninen v průběžném pořadí šampionátu druhé místo se ztrátou pouhých pěti bodů na vedoucího Evanse.

Třetí místo v kategorii WRC2 na Polské rally obsadila posádka továrního týmu ŠKODA Motorsport Esapekka Lappi / Janne Ferm. O vedoucí pozici Finové přišli na předposlední rychlostní zkoušce v důsledku defektu. Na sedmé příčce se umístila švédská posádka týmu ŠKODA Motorsport Pontus Tidemand / Jonas Andersson, která v pátek vévodila průběžnému pořadí Polské rally v kategorii WRC2, ale pak se dostala do problémů a musela z první etapy odstoupit.

Osmé místo obsadil peruánský jezdec Nicolás Fuchs s argentinským spolujezdcem Fernandem Mussanem. Také oni ztratili hodně času na devatenácté rychlostní zkoušce v důsledku špatného počasí a propadli se ze čtvrtého místa průběžného pořadí v kategorii WRC2.

Nicolás Fuchs / Fernando Mussano, ŠKODA Fabia R5, Nicolás Fuchs. Rally Poland 2016
Julien Maurin / Olivier Ural, ŠKODA Fabia R5, Julien Maurin. Rally Poland 2016

Patnácté místo obsadila v Polské rally posádka dalšího vozu ŠKODA Fabia R5, Julien Maurin / Olivier Ural. Také jejich výsledek výrazně ovlivnily náročné podmínky v průběhu soutěže.

Ostatně špatné počasí, provázející poslední etapu Polské rally, způsobilo odstoupení celé řady posádek, mezi nimi i několika dvojic s vozy ŠKODA Fabia R5.

Scott Pedder / Dale Moscatt, ŠKODA Fabia R5, Scott Pedder. Rally Poland 2016

Australská posádka Scott Pedder / Dale Moscatt zaujala při svém návratu do WRC čtvrtým místem v kategorii WRC2 na Portugalské rally. Po obtížné úvodní etapě Polské rally se druhý den dvojice dostala do tempa a vyšplhala se až na páté místo průběžného pořadí WRC2. Jenže pak došlo ke dvěma incidentům v závěrečné etapě, které je srazily zpátky. Na deštěm rozbité a téměř nesjízdné devatenácté rychlostní zkoušce Pedder havaroval a poté byl nucen odstoupit kvůli poškozenému zavěšení.

Hubert Ptaszek / Maciej Szczepaniak, ŠKODA Fabia R5, The Ptock. Rally Poland 2016

Na téže rychlostní zkoušce skončila Polská rally také pro domácí hrdiny Huberta Ptaszeka a Macieje Szczepaniaka s Fabií R5 týmu The Ptock. Své působení v Polské rally ukončili předčasně už v úvodní rychlostní zkoušce poslední etapy také Armin Kremer / Pirmin Winklhofer s Fabií R5 týmu BRR Baumschlager Rallye & Racing.

Armin Kremer / Pirmin Winklhofer, ŠKODA Fabia R5, BRR Baumschlager Rallye & Racing Team. Rally Poland 2016

Velmi dramatický by měl být podle očekávání také následující podnik mistrovství světa v rally, který hostí od 28. do 31. července Finsko.