Nejprve velké horko a prach, pak déšť a bláto a k tomu ještě drama: posádka Teemu Suninen / Mikko Markkula s Fabií R5 se vypořádala se všemi nástrahami a zajistila značce ŠKODA páté vítězství v řadě v mistrovství světa v rally v kategorii WRC2. Finům přitom nahrál do karet i defekt pneumatiky tovární posádky ŠKODA Esapekka Lappi / Janne Ferm, která v napínavém souboji tří posádek o vítězství vedla až do předposlední rychlostní zkoušky. Obhájci loňského vítězství v cíli soutěže dlouhé 306,10 km obsadili třetí místo. Druhá posádka továrního týmu ŠKODA Pontus Tidemand / Jonas Andersson skončila po velkém stíhacím závodě na místě sedmém.

Pontus Tidemand / Jonas Andersson, ŠKODA Fabia R5, ŠKODA Motorsport. Rally Poland 2016

Soutěž na šotolinových tratích v malebném kraji Mazurských jezer byla nesmírně napínavá. V pátek se nejprve vedení ujala posádka továrního týmu ŠKODA Pontus Tidemand / Jonas Andersson, kterou ale následně zastavily problémy. Pak se rozpoutal souboj o vedení mezi oběma piloty s vozy ŠKODA Fabia R5, Esapekkou Lappim a Teemu Suninenem, a Elfynem Evansem. V pátek večer vedl Suninen, ale v sobotu se na první pozici probojoval Lappi.

Ten do posledních čtyř rychlostních zkoušek závěrečného dne nastupoval s náskokem 10,8 sekundy před Suninenem, ovšem podmínky na trati se zcela změnily. Tratě byly po vydatném dešti bahnité, teploty klesly téměř o 15 stupňů. Lappi na prvních dvou rychlostních zkouškách poslední etapy uhájil vedení před Evansem a Suninenem, jenže na předposlední zkoušce Baranowo 2 měl Lappi defekt pneumatiky (stejně jako Evans) a ztratil téměř dvě minuty. Tím se Suninenovi otevřela volná cesta k třetímu vítězství v této sezóně

Esapekka Lappi / Janne Ferm, ŠKODA Fabia R5, ŠKODA Motorsport. Rally Poland 2016

Suninen se tak postaral o páté vítězství vozu ŠKODA Fabia R5 ve WRC2 v řadě. Talentovaný 22letý soutěžní jezdec zahájil vítěznou sérii na Mexické rally, při Argentinské rally byl neporazitelný Nicolás Fuchs. V Portugalsku triumfoval tovární jezdec Pontus Tidemand a Italská rally se stala opět Suninenovou kořistí.

Situace v průběžném hodnocení šampionátu WRC2 je po sedmi ze 14 podniků sezóny podobně vyrovnaná jako při Polské rally. V polovině sezóny vede Elfyn Evans (80 bodů/pět startů), ale za ním následuje hned několik jezdců s vozem ŠKODA Fabia R5, kteří mají také velkou šanci na zisk titulu. Teemu Suninen (75 bodů/čtyři starty) je na druhém místě před Nicolásem Fuchsem (59 bodů/pět startů). Za nimi následuje jezdec továrního týmu ŠKODA Pontus Tidemand (49 bodů/tři starty). Esapekka Lappi získal ze tří startů 32 bodů. Každý jezdec může v roce 2016 získat body do boje o titul ve WRC2 na sedmi podnicích, do konečného hodnocení se každému počítá šest nejlepších výsledků.

Oba jezdci továrního týmu ŠKODA Lappi a Tidemand budou o další body bojovat hned při následující soutěži mistrovství světa ve Finsku (28. do 31. července). Esapekka Lappi bude usilovat o obhajobu vítězství, které na své domácí soutěži vybojoval před rokem.

Číslo pro Polskou rally: 20

Po 20 z 21 rychlostních zkoušek Polské rally vedl v průběžném hodnocení WRC2 některý z jezdců pilotujících vozy ŠKODA Fabia R5. Po úvodní zkoušce vedl Karl Kruuda (Ford), poté se ale režie ujal špičkový český soutěžní speciál. Od druhé do osmé rychlostní zkoušky byl na čele jezdec továrního týmu ŠKODA Pontus Tidemand. Od devátého do třináctého testu figuroval na první pozici Teemu Suninen. Od rychlostní zkoušky číslo 14 Stanczyki 2 držel první příčku jezdec továrního týmu ŠKODA Esapekka Lappi, který však o vedení přišel po defektu pneumatiky na předposlední zkoušce. Tak se na rychlostní zkoušce číslo 20 Baranowo 2 vrátil na špici Teemu Suninen, jenž nakonec získal pro značku ŠKODA další vítězství.