Veiby se spolujezdcem Stigem Runem Skjærmoenem vybojoval s vozem FABIA R5 týmu Printsport Oy desátou příčku v celkovém pořadí Španělské rally a získal tak jeden bod do klasifikace mistrovství světa jezdců. Na Španělské rally nebyl Nor přihlášen do WRC2, ovšem když v červenci v této kategorii zvítězil v Polsku, obsadil celkově dvanácté místo.

Ole Christian Veiby / Stig Rune Skjærmoen, ŠKODA FABIA R5, Printsport Oy. RallyRACC Catalunya - Costa Daurada 2017

V uplynulých letech musel Veiby ve Španělsku několikrát překonávat problémy, ovšem letos podal velice vyzrálý výkon a využil zkušeností nasbíraných v průběhu velmi nabité sezony. Se smíšeným povrchem rychlostních zkoušek si bez potíží poradil a výrazně na sebe upozornil již v páteční šotolinové etapě, kterou dokončil na druhém místě ve třídě.

Ve třídě RC2 nakonec ve Španělsku obsadil třetí příčku se ztrátou 10,2 sekundy na zkušenějšího asfaltového specialistu Jana Kopeckého, který s vozem ŠKODA FABIA R5 továrního týmu ŠKODA Motorsport vybojoval druhé místo v kategorii WRC2 i ve třídě RC2.

Ole Christian Veiby

Odměnou za skvělou sezonu bude pro Veibyho start s  vozem FABIA R5 továrního týmu ŠKODA Motorsport na nadcházejícím podniku světového šampionátu, jímž bude od 26. do 29. října Britské rally ve Walesu.

V Katalánsku se dařilo také mexicko-španělské dvojici Benito Guerra / Daniel Cué, která letos závodí s vozem FABIA R5 týmu Motorsport Italia. Španělskou rally zná Guerra poměrně dobře, poprvé tu startoval v roce 2009, v letech 2011 a 2012 tu zvítězil v kategorii PWRC a v sezoně 2010 také vyhrál španělské šotolinové mistrovství. Nicméně v klasifikaci šampionátu WRC2 se ve Španělsku probojoval na stupně vítězů poprvé a připsal si už třetí pódiové umístění v letošní sezoně. Třetí místo obsadil také na Mexické rally a v Argentině.

Benito Guerra jr./ Daniel Cué, ŠKODA FABIA R5, Motorsport Italia. RallyRACC Catalunya - Costa Daurada 2017

Po dobrém výsledku na shakedownu se Guerrovo vystoupení poněkud zkomplikovalo v dopolední části páteční etapy, kdy jej trápily bolesti hlavy. Odpoledne už byl zdravotně v pořádku a podařilo se mu postoupit na čtvrté místo průběžného pořadí klasifikace WRC2. V sobotu Guerra podal také velice dobrý výkon a posunul se na třetí příčku, jíž udržel až do cíle soutěže poté, co úspěšně odrazil útok mladého Fina Juusa Nordgrena s druhým vozem továrního týmu ŠKODA Motorsport.

Po Španělské rally drží Guerra šesté místo v klasifikaci šampionátu WRC2 a na pátého Veibyho ztrácí devět bodů. Stejně jako Veiby se i Guerra představí na následujícím a zároveň předposledním podniku mistrovství světa ve Walesu.

Benito Guerra

Také další dva jezdci s vozy zákaznických týmů ŠKODA úspěšně dokončili Španělskou rally. Orhan Avcioglu se spolujezdcem Burcinem Korkmazem obsadili s vozem týmu Toksport WRT při svém debutu ve WRC2 osmou příčku. Rovněž tato dvojice odstartuje do Britské rally. Posádka Jérémie Toedtli / Antoine Paque, která nebyla přihlášena v kategorii WRC2, dokončila Španělskou rally na dvanáctém místě ve třídě RC2.