Vozy ŠKODA Fabia R5 dál dominují českému šampionátu, čelní příčky obsadily také při Rally Bohemia. Teemu Suninen prodloužil vítěznou sérii Fabie R5 ve WRC2.

Rally Bohemia: Jan Kopecký zvítězil počtvrté v řadě, Vojtěch Štajf přidal další skvělý výsledek

Jan Kopecký s Pavel Dreslerem a vozem ŠKODA Fabia R5 vyhráli už počtvrté v řadě mladoboleslavskou Rally Bohemia, která se letos jela jako čtvrtý podnik mistrovství České republiky v automobilových soutěžích. Zároveň se jednalo o jejich čtvrtý triumf v letošní sezoně a posádka továrního týmu ŠKODA Motorsport tudíž rázně míří za obhajobou loňského mistrovského titulu.

Kopecký s Dreslerem na Rally Bohemia usedli do Fabie R5 v originálním černém designu, připomínajícím pětatřicáté výročí vzniku kultovního českého filmu Upír z Feratu. Posádka si poradila se zrádnými podmínkami na trati, způsobenými velkou bouřkou, která udeřila těsně před startem rally. Kvůli stromům popadaným na trať se dokonce zpozdil start úvodní rychlostní zkoušky. Kopecký nakonec zvítězil s náskokem jedné minuty.

Výborný výkon podali také Vojtěch Štajf se spolujezdcem Františkem Rajnohou. Fabii R5 v barvách Klokočka ŠKODA Czech National Teamu (na titulní fotografii) dovezli do cíle Rally Bohemia na čtvrtém místě. Úvod soutěže sice posádce nevyšel podle představ, ovšem s každou další rychlostní zkouškou Štajf s Rajnohou zrychlovali.

Fabian Kreim / Frank Christian, ŠKODA Fabia R5, ŠKODA AUTO Deutschland. Rally Bohemia 2016

Šesté místo vybojovala posádka Jan Jelínek/Petr Machů s vozem ŠKODA Fabia S2000. Sedmou příčku obsadila německá dvojice Fabian Kreim/Frank Christian startující s Fabií R5 týmu Kresta Racing a s podporou továrního týmu ŠKODA Motorsport. Kreim v úvodu soutěže celkem zdařile atakoval pódiové příčky, ovšem naděje na umístění na stupních vítězů vzaly za své spolu s defektem na čtvrté rychlostní zkoušce. Kreim ztratil téměř dvě a půl minuty a propadl se až na třináctou pozici. Na sedmé místo konečného hodnocení se vrátil díky vyrovnaným výkonům ve druhé etapě.

Na jedenáctém místě dokončili Rally Bohemia Karel Trojan s Petrem Chlupem, startující s vozem ŠKODA Fabia R5 týmu Korno Motorsport.

Předposlední podnik českého mistrovství, Barum Czech Rally Zlín, se odehraje ve dnech 26. až 28. srpna.

Dan Gîrtofan / Tudor Mârza, ŠKODA Fabia R5, ŠKODA Romania Motorsport. Raliul Moldovei Moinești (Foto: Adrian Torjoc & Bogdan Barabas)

STRUČNÝ PŘEHLED

• V sedmém podniku mistrovství světa, jímž byla Polská rally, triumfoval v kategorii WRC2 už popáté v řadě vůz ŠKODA Fabia R5. Ze svého třetího vítězství sezóny se radovali Teemu Suninen se spolujezdcem Mikkem Markkulou, kteří v Polské rally startovali pod hlavičkou Teamu Oreca. V průběžném pořadí WRC2 nyní dělí Suninena od vedoucího jezdce šampionátu pouhých pět bodů.
  • Desi Henry obsadil díky skvělému výkonu v irském podniku ALMC Stages páté místo absolutně a byl nejlepším z jezdců nestartujících s vozy kategorie WRC. Henry na této soutěži startoval v rámci přípravy na další podnik britského mistrovství, Nicky Grist Stages 100, který se odehraje o nadcházejícím víkendu (více informací najdete níže).
  • Při Rally Moldovei, která byla pátým podnikem rumunského šampionátu, vyhrála posádka Dan Gîrtofan / Tudor Mârza první čtyři rychlostní zkoušky a ujala se vedení v průběžném hodnocení soutěže s náskokem 21,1 sekundy. Po nehodě na páté rychlostní zkoušce však musela dvojice odstoupit. Gîrtofan ovšem i nadále drží druhou příčku průběžné klasifikace rumunského mistrovství.
  • Posádka Fabrice Bect / Arnaud Michal s vozem ŠKODA Fabia R5 vyhrála s úctyhodným náskokem tří minut francouzskou Rallye National de Saint-Marcellin. Druhé místo obsadili Christophe Ganguet / Emmanuel Frison s vozem ŠKODA Fabia S2000. Ludovic Gal s Olivierem Belotem s Fabií R5 havarovali.
  • Jean Matthieu se spolujezdcem Anthonym Gorguilem vybojovali v Rallye Régional de la Vallée du Prunelli s vozem ŠKODA Fabia R5 druhé místo.
  • Jezdci Armin Kremer a Abdulaziz Al-Kuwari potvrdili, že se zúčastní Rallye Wartburg, která se pojede ve dnech 5. a 6. srpna jako sedmý podnik německého mistrovství. Pro oba bude soutěž vhodnou přípravou na Německou rally, jež bude ve dnech 19. až 21. srpna součástí světového šampionátu.

SLEDUJTE TENTO VÍKEND

Thomas Preston / Jack Morton & David Bogie / Kevin Rae, ŠKODA Fabia R5, CA1 Sport. RSAC Scottish Rally 2016

Nicky Grist Stages 100

Základní informace:
Builth Wells, střední Wales, 9. až 10. června, 5. podnik britského mistrovství. Soutěž se smíšeným povrchem (asfalt/šotolina), 18 rychlostních zkoušek, cca 172 měřených kilometrů.

Posádky s vozy ŠKODA Fabia R5:
David Bogie / Kevin Rae; Desi Henry / Liam Moynihan; Thomas Preston / Jack Morton

Zajímavosti:
Nicky Grist Stages 100 je jediným podnikem britského mistrovství se smíšeným povrchem. David Bogie se začátkem roku postaral o první vítězství vozu ŠKODA Fabia R5 na britské půdě, když vyhrál soutěž Red Kite Stages, která se částečně jela na stejných tratích jako Nicky Grist Stages 100.

Sylvain Michel / Lara Vanneste, ŠKODA Fabia R5, 2C Yacco. Rallye du Limousin 2016 (Foto: Bastien Roux)

Rallye Aveyron Rouergue – Midi Pyrénées

Rodez, jižní Francie, 7. až 9. června, 5. podnik francouzského asfaltového mistrovství, asfaltová soutěž, 10 rychlostních zkoušek, cca 206 měřených kilometrů

Sylvain Michel/TBC (Team 2C Yacco); Pierre Roché/Martine Roché (Team FJ Elf); Ludovic Gal/TBC (Team FJ Elf)

Posádka Pierre Roché/Martine Roché tuto soutěž vyhrála v sezóně 2011 a v roce 2013 tu vystoupila na stupně vítězů. Sylvain Michel se pokusí prodloužit svou úspěšnou sérii, kterou drží v letošní sezoně francouzského asfaltového šampionátu. Při všech jeho dosud odjetých soutěžích se vždy prosadil na stupně vítězů v absolutní klasifikaci.

Pedro Meireles

Rali do Faial / 100 à Hora

Madeira, portugalský ostrov v severním Atlantiku, 8. a 9. června, 6. podnik madeirského mistrovství, asfaltová soutěž, 7 rychlostních zkoušek, cca 60 měřených kilometrů.