Ralfs Sirmacis triumfoval v Estonské rally. Fabian Kreim udělal další důležitý krok na cestě k zisku titulu v německém šampionátu.

O víkendu se v okolí estonského města Tartu odehrál šestý podnik mistrovství Evropy v rally (ERC). V Estonské rally si vítězství zajistil lotyšský jezdec Ralfs Sirmacis, který tu před rokem vyhrál klasifikaci juniorů.

Ralfs Sirmacis v Estonsku usedl do vozu ŠKODA Fabia R5 týmu Sports Racing Technologies. Jeho stálého spolujezdce Arturse Šiminse, který ulehl s horečkou, nahradil navigátor Māris Kulšs. Sirmacis s Kulšsem patřili k posádkám udávajícím tempo Estonské rally, pouze po chybě ve druhé rychlostní zkoušce se propadli na čtvrté místo průběžného pořadí.

Ralfs Sirmacis / Māris Kulšs, ŠKODA Fabia R5, Sports Racing Technologies. Rally Estonia 2016

Sirmacis vyhrál šest rychlostních zkoušek ze šestnácti a na leadera průběžného pořadí Alexeje Lukjaňuka tlačil vlastně celou soutěž. To, že díky svižnému tempu a hlavně vyrovnaným výkonům zůstal Sirmacis v kontaktu s vedoucím jezdcem, přineslo své ovoce, když Lukjaňuk na předposlední rychlostní zkoušce ulomil kolo. Lotyšská posádka si pak nikým neohrožována dojela pro vítězství s náskokem 1 minuty a 34 sekund.

Díky triumfu v Estonské rally se Sirmacis stal prvním jezdcem letošní sezony ERC, který vyhrál více než jednu soutěž. Body za dvě vítězství ze tří startů vynesly Sirmacisovi třetí příčku v průběžné klasifikaci ERC; do konce sezony přitom zbývají čtyři soutěže.

Raul Jeets / Toom Andrus, ŠKODA Fabia R5, Sports Racing Technologies. Rally Estonia 2016
Raul Jeets / Andrus Toom, ŠKODA Fabia R5, Sports Racing Technologies. Rally Estonia 2016

V dobrém světle se na své domácí rally představila také estonská dvojice Raul Jeets / Andrus Toom, jedoucí taktéž s Fabií R5 týmu Sports Racing Technologies.

Jeets svedl tvrdý souboj o třetí místo s krajanem Rainerem Ausem. Stejně jako loni vyhrál krátkou městskou RZ 10 Elva a především ve druhé etapě, kdy Aus poškodil svůj vůz, na něj Jeets nemilosrdně dotíral.

Jeets nakonec obsadil čtvrté místo se ztrátou 18,4 sekundy, ovšem i tak Estonec zopakoval svůj dosud nejlepší výsledek v ERC.

Dalším podnikem evropského šampionátu bude Rajd Rzeszowski (Rally Rzeszow), který se v Polsku odehraje od 6. do 8. srpna.

Fabian Kreim / Frank Christian, ŠKODA AUTO Deutschland. Thüringen Rallye 2016

Fabian Kreim zvítězil potřetí v řadě a sahá po německém titulu

Fabian Kreim se spolujezdcem Frankem Christianem vyhráli letos už čtvrtý podnik německého mistrovství. Díky vítězství na Thüringen Rallye si upevnili vedoucí pozici průběžného pořadí německého šampionátu.

Kreim s Christianem už vítězství okusili na předchozích dvou soutěžích, Rallye Stemweder Berg a Sachsen Rallye, stejně jako při úvodním podniku sezony, jímž byla Saarland-Pfalz Rallye. Nyní tato německá posádka týmu ŠKODA AUTO Deutschland zcela suverénně zvítězila potřetí v řadě.

Kreim se svým vozem ŠKODA Fabia R5 vedl stylem start – cíl a kromě dvou rychlostních zkoušek vyhrál všechny. Vítězství vybojoval s náskokem 39,8 sekundy. Největší radost měl třiadvacetiletý jezdec z toho, že se zbavil noční můry, která mu nedala spát od loňského ročníku Thüringen Rallye; Kreim totiž loni na poslední rychlostní zkoušce poškodil zavěšení a musel odstoupit z vedoucí pozice.

Dvojice Dmitrij Birjukov / Jevgenij Kalačev s vozem týmu TGS Worldwide OU dokončila Thüringen Rallye na patnáctém místě.

Před posledními čtyřmi podniky německého šampionátu drží Fabian Kreim první místo průběžného pořadí s náskokem třiceti bodů. Další soutěž bude ve dnech 5. a 6. srpna Rallye Wartburg.

Esapekka Lappi / Janne Ferm, ŠKODA Fabia R5, Printsport Oy. AutoGlym Ralli 2016
Esapekka Lappi / Janne Ferm, ŠKODA Fabia R5, Printsport Oy. AutoGlym Ralli 2016 (Foto: Jarno Saari)

Esapekka Lappi vyhrál AutoGlym Ralli

Několik jezdců zvučných jmen vyrazilo minulý týden do Finska, aby se tu o víkendu zúčastnili AutoGlym Ralli, která je díky svému charakteru vhodnou přípravou na osmý podnik sezony mistrovství světa, jímž bude slavná a populární Finská rally.

Nejlépe se ve Finsku dařilo továrnímu jezdci automobilky ŠKODA Esapekkovi Lappimu, který tu spolu se svým stálým spolujezdcem Jannem Fermem vybojoval vítězství s více než tříminutovým náskokem. Finská dvojice usedla do vozu ŠKODA Fabia R5 týmu Printsport Oy a na osmi rychlostních zkouškách o délce 94 měřených kilometrů své soupeře doslova zastínila.

Při AutoGlym Ralli se dařilo také posádce Juka Metsälä / Sari Ohra-Aho, která podnik dokončila na sedmém místě. Naopak Teemu Suninen se spolujezdcem Mikkem Markkulou vylétli z trati už na druhé rychlostní zkoušce a incident je připravil o možnost najet cenné kilometry na finských šotolinových tratích a připravit se tak na nadcházející podnik mistrovství světa.

Bernhard ten Brinke, testování ŠKODA Fabia R5, připravena týmem Wevers Sport.
Bernhard ten Brinke, ŠKODA Fabia R5, testy před Rallye Deutschland.

STRUČNÝ PŘEHLED

• Posádka Luca Rossetti / Eleonora Mori s vozem ŠKODA Fabia R5 dokončila italskou Rally Internazionale del Casentino na druhém místě absolutně a zvítězila ve třídě R5. Tonino DiCosimo / Paolo Francescucci s tímtéž vozem obsadili sedmou příčku celkově.
  • V rámci přípravy na Německou rally, která bude jeho prvním startem v mistrovství světa v rally od roku 2011, testoval Holanďan Bernhard ten Brinke vůz ŠKODA Fabia R5 týmu Wevers Sport nedaleko Strasbourgu. “Test měl velký přínos, chtěli jsme se především ujistit, že máme správné nastavení vozu. Nyní jsme připraveni na Německou rally a moc se na ni těšíme,” uvedl po testu Bernhard ten Brinke.

SLEDUJTE TENTO VÍKEND

Raimund Baumschlager / Thomas Zeltner, ŠKODA Fabia R5, Baumschlager Rallye & Racing Team. Rallye Weiz 2015
Raimund Baumschlager / Klaus Wicha, ŠKODA Fabia R5, Baumschlager Rallye & Racing Team. Rallye Weiz 2015 (Foto: Harald Illmer)

Rallye Weiz

Základní informace:
Weiz, Štýrsko, jihovýchodní Rakousko, 22. – 23. července, 5. podnik rakouského mistrovství, asfaltová soutěž, 16 rychlostních zkoušek, cca 192 měřených kilometrů.

Posádky s vozy ŠKODA Fabia R5:
Raimund Baumschlager / Thomas Zeltner (Baumschlager Rallye & Racing Team), Albert von Thurn und Taxis / Bjorn Degandt (Wevers Sport).

Zajímavosti:
Raimund Baumschlager vyhrál poslední čtyři ročníky Rally Weiz.

Pavel Valoušek / Veronika Havelková, ŠKODA Fabia R5, Energy Oil Motorsport. Rally Hustopeče 2016

Rally Tatry

Poprad, střední Slovensko, 22. – 23. července, 4. podnik slovenského mistrovství, asfaltová soutěž, 9 rychlostních zkoušek, cca 89 měřených kilometrů.

Pavel Valoušek / Veronika Havelková (Energy Oil Motorsport), Jan Dohnal / Pavel Zalabák, Tomáš Kukučka / Peter Vejačka (KL Racing Team), Ondřej Bisaha / Lukáš Šintal (KM Racing Slovakia).

V posledních dvou sezonách tu Pavel Valoušek obsadil vždy druhé místo s vozem ŠKODA Fabia S2000. Český jezdec věří, že by si se speciálem ŠKODA Fabia R5 mohl ještě polepšit.

Dan Gîrtofan / Tudor Mârza, ŠKODA Fabia R5, Sibiu Rally 2016
Dan Gîrtofan / Tudor Mârza, ŠKODA Fabia R5, Sibiu Rally 2016 (Foto: Adrian Torjoc & Bogdan Barabas)

Transilvania Rally

Cluj-Napoca, severozápadní Rumunsko, 22. – 23. července, 6. podnik rumunského mistrovství, asfaltová soutěž, 10 rychlostních zkoušek, cca 107 měřených kilometrů.

Dan Gîrtofan / Tudor Mârza.

V sezonách 2012 a 2013 tu Dan Gîrtofan s vozem ŠKODA Fabia S2000 obsadil druhá místa. Podobně jako Pavel Valoušek ve slovenském mistrovství i Girtofan doufá, že mu vůz ŠKODA Fabia R5 pomůže dostat se na nejvyšší ze stupňů vítězů.