Tradičně rychlá šotolinová Rally Finland navázala v kalendáři na charakterově podobnou Estonskou rally. Kdo měl dobré tempo v předchozím podniku, měl šanci i tady. Soutěž ale i díky dešti v úvodu prověřila všestrannost pilotů a odměnila nakonec ty trpělivé. Premiérové vítězství v kategorii WRC2 slavila domácí posádka a vozy Škoda Fabia RS Rally2 obsadily v první pětce hned čtyři pozice.

Finská posádka Sami Pajari/Enni Mälkönen byla velmi rychlá už v Estonsku, na domácí půdě pak svůj výkon ještě vylepšila a mohla slavit své premiérové vítězství v kategorii WRC2. Duo startující s vozem Škoda Fabia RS Rally2 týmu Toksport WRT k tomu ovšem potřebovala bojovný a trpělivý výkon. V úvodu totiž například jezdce potrápily deště, kvůli kterým hrozil na rychlých tratích aquaplaning, nicméně polevit z divokého tempa chtěl málokdo. To v úvodu prokázala posádka s vozem Fabia RS Rally2 týmu Printsport Jari Huttunen/Antti Haapala, která slavnou rychlostní zkoušku Lankamaa zvládla průměrnou rychlostí 132,2 km/h.

Právě s touto posádkou od počátku dvojice Pajari/Mälkönen bojovala a Pajari měl nad soupeři v pátek většinou navrch. Jenže na deváté rychlostní zkoušce ho potkal pomalý defekt, který jej připravil asi o deset vteřin času a na konci dne měl Jari Huttunen v čele náskok 12,9 sekundy. Potíže měly i další posádky, duo Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen řešilo problém s tlumiči a patřila jim po prvním dni pátá pozice.

V sobotu lítý souboj na čele pokračoval a po dopoledních zkouškách byl mezi prvními dvěma vozy rozdíl pouze 1,3 sekundy, zatímco soupeři na třetím místě ztráceli už přes 30 sekund. Jenže hned s úvodem odpoledne si pořádnou porci smůly vybrala právě vedoucí posádka Huttunen/Haapala, kterou z rally vyřadila technická závada. Po nešťastném zásahu kamene musela odstoupit i další posádka s vozem Fabia RS Rally2, duo Gus Greensmith/Jonas Andersson.

Tyto události ukázaly, že se v jinak extrémně rychlé Rally Finland vyplácí trpělivost. Tu rozhodně duo Pajari/Mälkönen prokázalo, v neděli už dvojice jela víceméně na jistotu a hlídala si onen zhruba půlminutový náskok před soupeři na druhém místě. Trpělivost se vyplatila i dvojici Mikkelsen/Eriksen, která pro tuto rally zkoušela nové nastavení svého vozu Fabia RS Rally2. A jak posádka po soutěži přiznala, nebyla to zrovna dobrá volba. I přesto se duo v kategorii WRC2 vyšplhalo na konečnou čtvrtou pozici a díky tomu se vyhouplo do čela celkového pořadí této kategorie. V první pětici je ve Finsku pak doplnily ještě dvě posádky s vozy Škoda: Nikolay Gryazin a Konstantin Aleksandrov si s více než minutovou ztrátou na vítěze dojeli pro třetí místo, pátá byla opět finská posádka Mikko Heikkilä/Samu Vaaleri.

Tím ovšem úspěchy posádek s vozy Škoda Fabia RS Rally 2 v této rally zdaleka nekončí. Dalším mladíkem, který kromě vítěze kategorie WRC2 Pajariho (21 let) prokázal ve Finské rally rychlost, byl Oliver Solberg. Ten totiž patřil po celou dobu rally k nejrychlejším pilotům a se spolujezdcem Elliottem Edmondsonem vyhrál ve třídě RC2 hned sedm rychlostních zkoušek, což mu pomohlo k nejrychlejšímu času v této třídě a celkovému šestému místu. Jaká škoda, že Solberg nenominoval Finsko jako jeden ze svých bodovaných podniků kategorie WRC2.

Více informací o Rally Finland najdete v tiskové zprávě.