Návratu do kalendáře Světového rallye šampionátu (WRC) se v letošní sezóně dočkala také Acropolis Rally Greece, a to po 8 letech. Ani tentokrát nechyběly ikonické rychlostní zkoušky, které byly díky vysokým teplotám, všudypřítomnému prachu a kamenitému povrchu opravdovou výzvou nejen pro posádky, ale především pro samotné vozy.

Historie horských šotolinových rychlostních zkoušek Acropolis Rally, přezdívané také jako “Rallye Bohů“, sahá až do roku 1953. Přesně o dvacet let později se tato soutěž stala jedním z podniků historicky prvního ročníku Světového rallye šampionátu. Jeho součástí byla až do roku 2013, s výjimkou let 1974, 1995 a 2010. Ani poté však soutěž nepřestala být atraktivní a v letech 2014 až 2018 byla součástí Evropského rallye šampionátu (ERC). Společně s návratem Rally Acropolis do kalendáře WRC jsme se opět dočkaly ikonických rychlostních zkoušek Bauxites, Aghi Theodori, Elatia, Pavliani a Tarzan, původně známé jako Fourna.

Úzké horské cesty vedoucí skalnatou krajinou byly plné nástrah v podobě ostrých kamenů, příkrých srázů a vrstev kluzkého prachu, který po průjezdech posádek neustále mění přilnavost povrchu. Společně s vysokými teplotami jsou řecké rychlostní zkoušky opravdovou výzvou hlavně pro pneumatiky a fyzickou kondici jezdců. Aklimatizovat se na zdejší náročné podmínky bylo složité hlavně pro posádky, které řeckou rallye jely vůbec poprvé ve své kariéře, ale ani zkušení jezdci neměli velikou výhodu. Většina rychlostních zkoušek byla totiž po návratu do kalendáře WRC upravena s cílem zajistit větší bezpečnost.

Náročností Rally Acropolis se však posádky s vozy ŠKODA FABIA Rally2 a Rally2 evo nenechaly odradit. Vozy se značkou ŠKODA opět tvořily většinu ve skupině Rally2, konkrétně se jednalo o 17 vozů z celkových 36. Vedoucí jezdec kategorie WRC2 po osmi odjetých soutěžích, Andreas Mikkelsen, nemohl v Řecku chybět. V roce 2013 skončil na Rally Acropolis čtvrtý v celkovém pořadí a pro letošní ročník si rozhodně nekladl nízké cíle. „I když jsem zde jel naposledy před osmi lety, určitě chci navázat na své zkušenosti. Co mi opravdu dodává sebevědomí, je rychlost a robustnost mého vozu ŠKODA FABIA Rally2 evo na náročných šotolinových cestách. Vím, že v Řecku potřebuji špičkový výsledek, abych si udržel šanci na titul, a rozhodně si pro něj půjdu,“ řekl norský jezdec před začátkem rallye. Neméně ambiciózní cíl měl také jeho týmový kolega Marco Bulacia se spolujezdcem Marcelem Der Ohannesianem, kteří jsou na šotolinových rychlostních zkouškách velmi rychlí. Před začátkem rallye byla tato posádka na průběžném 3. místě a cílem tedy samozřejmě byl co nejlepší výsledek, který by ji přiblížil k místu druhému. Obě tyto posádky startovaly pod záštitou týmu Toksport WRT, podporovaného ŠKODA Motorsport, který přihlásil do řecké soutěže celkem 6 vozů ŠKODA FABIA Rally2 a Rally2 evo. ŠKODA Motorsport však opět podpořila všechny své zákaznické týmy, a to přítomností technického personálu přímo na rallye, včetně plně vybaveného kamionu s náhradními díly.

V kategorii WRC3 se o přední příčky rozhodla bojovat podobně jako v předchozích letech polská posádka Kajetan Kajetanowicz se spolujezdcem Maciejem Szczepaniakem. Ta v této sezóně vyhrála Chorvatskou i Portugalskou rallye, v Estonsku se umístila na druhém místě, ovšem v Itálii se jí příliš nedařilo. Cílem pro Řecko tady bylo snížit ztrátu na vedoucí posádku Yohan Rossel/Alexandre Coria. Dalšími favority v této kategorii byly dvě posádky týmu Toksport WRT, mistři Evropy z roku 2019 Chris Ingram/Ross Whittoc a také Emil Lindholm/Reeta Hämäläinen.

Počet RZ 15
Délka (km) 292
Start 9.9.

Řecká rallye odstartovala ve čtvrtek 9.9. slavnostním zahájením na úpatí athénské citadely v Akropoli městskou rychlostní zkouškou, která se jela jako jediná na asfaltu. Posádky s vozy ŠKODA FABIA Rally2 a Rally2 evo odstartovaly velice úspěšně a ihned ovládly kategorii WRC2 (Andreas Mikkelsen/Elliott Edmondson) i WRC3 (Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak). Všechny ostatní rychlostní zkoušky vedly po šotolinových horských cestách, které se svou náročností podobají extrémní turecké rallye a patří tedy bezesporu k nejnáročnějším z celého kalendáře WRC.

Kategorii WRC2 panovaly téměř celou dobu vozy ŠKODA. O první místo se až do posledních erzet přetahoval Andreas Mikkelsen se svým týmovým kolegou Marco Bulaciou. V cíli však rozhodlo 16,3 sekundy ve prospěch posádky Andreas Mikkelsen/Elliott Edmondson, která tak navýšila svůj náskok v průběžném vedení kategorie WRC2. Pro dvojici Marco Bulacia/Marcel Der Ohannesian bylo ale druhé místo skvělým výsledkem, který jim přinesl průběžné druhé místo v kategorii v celkovém bodování. „S naší prací o tomto víkendu jsem velmi spokojen. Andreas byl dnes rychlejší, ale my jsme měli velmi dobré tempo a jsme rádi, že jsme vůz ŠKODA FABIA Rally2 evo bez problémů dovezli do cíle,“ řekl Bulacia.

Skvělé výkony předvedly také soukromé posádky s vozy ŠKODA FABIA Rally2 a Rally2 evo v kategorii WRC3. Ty obsadily 7 míst v TOP 10, včetně všech pódiových umístění. Důležité body do celkového hodnocení si za 1. místo připsala posádka Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak, 2. místo obsadili mistři Evropy z roku 2019 Chris Ingram/Ross Whittock a ze třetího místa se radovali Finové Emil Lindholm/Reeta Hämäläinen.

Vítěznou atmosféru z horských šotolinových rychlostních zkoušek Acropolis Rally si můžete vychutnat na následujících fotografiích. Některé z nich jsme pro vás připravili také ve formě tapet pro váš mobilní telefon.