Ani tradičně nepříznivé počasí neodradilo davy návštěvníků, kteří vyrazili do Walesu na zahájení jedné z nejstarších soutěží WRC. Britská rallye i letos zažívá deštivé počasí a s ním také kombinaci kluzkého asfaltu a nevyzpytatelného bláta – během některých rychlostních zkoušek tu vozy „přiberou“ až pět procent své hmotnosti.

Ani tradičně nepříznivé počasí neodradilo davy návštěvníků, kteří vyrazili do Walesu na zahájení jedné z nejstarších soutěží WRC. Britská rallye i letos zažívá deštivé počasí a s ním také kombinaci kluzkého asfaltu a nevyzpytatelného bláta – během některých rychlostních zkoušek tu vozy „přiberou“ až pět procent své hmotnosti. Inženýři to musí zohledňovat v nastavení vozu a posádky se při přejezdech snaží co nejvíce bláta odstranit. Více si o historii a nástrahách této soutěže můžete přečíst v našem podrobném představení.

Shakedown a RZ1

Čtvrteční testovací jízdy obě posádky ŠKODA Motorsport s vozy FABIA R5 evo důkladně využily a Kalle Rovanperä s Jonnem Halttunenem i Jan Kopecký s Janem Hlouškem absolvovali po třech průjezdech shakedownu. Finská dvojice zajela vůbec nejrychlejší časy ve své třídě, když se jako jediná dostala pod tři minuty. Česká posádka byla jen o několik sekund pomalejší. Důležitější než samotné časy však bylo otestování nastavení vozu a zkouška podmínek na trati po průjezdech soutěžních speciálů v ostrém tempu.

Večerní divácká „superspeciálka“ v krásném prostředí slavného Oulton parku nabídla atraktivní noční podívanou na mokrém asfaltu a se zářícími světelnými rampami. Nechyběl ani poměrně dramatický brod a ohnivá show. Protože časy z první krátké „erzety“ zpravidla nerozhodují o vítězích a poražených, bylo cílem všech posádek na kluzkém povrchu hlavně neudělat chybu. Kalle Rovanperä zajel nejlepší čas v kategorii WRC 2 Pro a získal náskok 3,5 sekundy před Gusem Greensmithem (Ford Fiesta R5 MK2), 5,4 sekundy před Madsem Ostbergem (Citroën C3 R5) a 6,3 sekundy před Janem Kopeckým. V celé třídě RC2 skončil Rovanperä třetí, přibližně dvě sekundy za Petterem Solbergem (Volkswagen Polo GTI R5) a Mattem Edwardsem (Hyundai i20 R5).

Pátek

První plnohodnotný soutěžní den přinesl typicky anglické počasí s vytrvalým deštěm. Diváci se na rychlostní zkoušky přesto vydali ve velkém počtu a mohli sledovat napínavý souboj mezi Kallem Rovanperou, Madsem Ostbergem a Gusem Greensmithem. První páteční zkoušku Elsi vyhrál finský jezdec týmu ŠKODA Motorsport, Ostberg a Greensmith zajeli na desetinu sekundy stejný čas a dojeli 5,2 sekundy za ním. V následující „erzetě“ Penmachno Greensmith Rovanperu o 1,3 sekundy překonal, v cíli zkoušky Dyfnant se pro změnu radoval Ostberg a Kalle byl opět druhý. Po zrušení RZ5 Aberhirnant uzavřeli Kalle Rovanperä a Jonne Halttunen páteční dopoledne na prvním místě třídy RC2 i kategorie WRC 2 Pro, 6,8 sekundy před Ostbergem a 28,9 sekundy před Greensmithem.

Další místa ve třídě patřila jezdcům s vozy ŠKODA FABIA R5 – čtvrtou příčku držel Pierre-Louis Loubet, pátou Nikolaj Gryazin a šestou dvojice Kopecký – Hloušek, které zároveň patřilo čtvrté místo v kategorii WRC 2 Pro.

Také odpoledne přineslo řidičskou výzvu. Po silném dešti se kluzké bláto na trati střídalo s velkými kalužemi, které velmi ztěžovaly hledání správné stopy. Ve druhém průjezdu rychlostní zkoušky Elsi byl opět nejrychlejší Kalle Rovanperä, který o 1,1 sekundy překonal Greensmithe. Mads Ostberg bohužel po úniku oleje z napínavého souboje vypadl, třetí nejlepší čas zajel Jan Kopecký. Následující zkouška byla po havárii Jari-Matti Latvaly zrušena, náladu ale divákům vrátila krásná „erzeta“ Slate Mountain v břidlicovém lomu. Tentokrát byl Greensmith první a jen 0,6 sekundy za ním dojel do cíle Rovanperä. V první pětce třídy RC2 v tu chvíli byly hned čtyři vozy ŠKODA FABIA R5 evo, a to díky Rovanperovi, Loubetovi, Gryazinovi a Kopeckému.

Jako rozhodující se ukázala celkově devátá zkouška Dyfnant. S padající tmou Greensmith nedorazil včas do časové kontroly a dostal několikaminutovou penalizaci. I Kalle a Jonne však čelili problémům, když je krátce po startu potkal nečekaný defekt pravého zadního kola. Rozhodli se dojet, stálo je to nicméně dosavadní suverénní vedení. Do čela kategorie WRC 2 Pro i celé třídy RC2 se díky skvělé jízdě dostali Janové Kopecký a Hloušek a první místo dokázali udržet i v poslední páteční „erzetě“. Finové Kalle Rovanperä a Jonne Halttunen den zakončili na druhém místě, 7,5 sekundy za českou dvojicí. Bronzovou příčku udržel Pierre-Louis Loubet následovaný Nikolajem Gryazinem – společně tak zajistili první čtyři místa ve třídě pro vozy FABIA R5 evo!

Sobota

Na nejnáročnější den Britské rallye připadlo v součtu více než 150 ostrých kilometrů, a to bez jediné návštěvy servisu v průběhu celého dne. Přestože se déšť utišil, tratě zůstaly mokré a jezdci museli dobře odhadovat míru přilnavosti v jednotlivých úsecích. Kalle Rovanperä si s tím poradil na výbornou a hned v první zkoušce, téměř 26 kilometrů dlouhé Dyfi, se vrátil do vedení. Protože jeho největší soupeři po pátečních technických problémech vypadli z boje o vítězství, rozhodl se pro bezpečné tempo a jízdu si především užíval. Po dalších dvou zkouškách Myherin a Sweet Lamb vedl třídu RC2 o 35 sekund před Gryazinem a kategorii WRC 2 Pro dokonce s náskokem v řádu minut.

V čele kategorie WRC 2 sváděl vedoucí Pierre-Louis Loubet jedoucí s vozem ŠKODA FABIA R5 evo těsný souboj s Petterem Solbergem za volantem Volkswagenu Polo GTI R5. Solberg ho dotáhl až na rozdíl pouhé 1,5 sekundy, Loubet ale vedení do polední výměny pneumatik udržel. Jan Kopecký si bohužel vybral smůlu defektem, kvůli němuž nabral asi dvouminutovou ztrátu. Udržel si nicméně druhé místo v kategorii WRC 2 Pro.

Přestože se Kalle a Jonne rozhodli zbytečně neriskovat, na britském blátě dokázali najít a udržet skvělé tempo. Dokonce vyhráli tři ze čtyř odpoledních rychlostních zkoušek a upevnili tak své suverénní vedení v kategorii WRC 2 Pro. I v celé třídě RC2 byli na konci sobotního programu první, o 54,8 sekundy před Solbergem. Ten se dokázal dostat o 12,5 sekundy před Loubeta a ujal se tak vedení v kategorii WRC 2.

Dobrodružný druhý průjezd zkoušky Sweet Lamb zažili Kopecký a Hloušek. Jejich vůz se dostal do hlubokých kolejí, které ho vynesly příliš do vnitřku zatáčky a po nárazu do břehu šel přes střechu. ŠKODA FABIA R5 evo ale opět prokázala svou odolnost, díky pomoci diváků mohla česká dvojice brzy pokračovat a „erzetu“ nakonec dokončila se ztrátou necelé minuty a půl za nejrychlejším Rovanperou.

Neděle

V neděli měla finská dvojice jediný úkol – bezpečně dojet do cíle a udržet vybojovaný náskok. Přesně to také udělala a mrzet ji mohlo pouze zrušení nádherné rychlostní zkoušky Great Orme, která se klikatí mezi skalami přímo nad mořem. Důvodem byly obavy pořadatelů o bezpečnost. Ze čtyř nedělních zkoušek tak už Kalle Rovanperä a Jonne Halttunen nezvítězili ani jednou, vyhráli však něco mnohem, mnohem cennějšího – v barvách týmu ŠKODA Motorsport se stali šampiony Britské rallye a především tak získali mistrovský titul v kategorii WRC 2 Pro* za sezónu 2019 (*podléhá oficiálnímu zveřejnění výsledků ze strany FIA). Gratulujeme Kallemu a Jonnemu, nejmladším mistrům světa!

V celé třídě RC2 se do první desítky dostalo hned šest jezdců s vozy ŠKODA FABIA R5. Kromě absolutně nejrychlejšího Rovanpery to byl také Jan Kopecký (druhé místo v kategorii WRC 2 Pro), Pierre-Louis Loubet (druhé místo v kategorii WRC 2), Nikolaj Gryazin, Marco Bulacia Wilkinson a Fabio Andolfi.