Rallye je jedním z mála sportů, které jsou v keltských zemích Velké Británie populárnější než v samotné Anglii. Britský podnik WRC se koná ve Walesu, jehož lesní cesty se na dobu konání rallye změní na jedny z nejnáročnějších šotolinových etap v celém poháru. A Skotsko má svůj vlastní rallye pohár, ve kterém startují jezdci špičkové úrovně – a kde také vyrostl ten asi nejlepší britský rallye jezdec všech dob, Colin McRae.

Zmínku si ale zaslouží i Severní Irsko. Kromě toho, že je dějištěm slavné Ulster Rally (která je součástí britského poháru rallye) a tradiční Circuit of Ireland Rally, zrodilo se tu také mnoho vynikajících rallye jezdců, mezi než patří i dnešní jezdec WRC Kris Meeke.

Mezi nejčerstvější talenty, které se zrodily na erzetách Severního Irska a udělaly si jméno na britské rallyové scéně, patří Desi Henry. Devětadvacetiletý jezdec se automobilových soutěží pravidelně účastní od roku 2010 a soupeří jak v britském tak i v irském rallye šampionátu.

Desi Henry / Liam Moynihan, ŠKODA FABIA R5, Desi Henry. Scottish Rally 2017

Taková kombinace britských a irských rallye není nijak neobvyklá, zvláště pro jezdce ze Severního Irska. Henry, který zůstává amatérským jezdcem a na plný úvazek pracuje ve stavebnictví, plně využil příležitostí, které mu to skýtá. Odjel několik sezón v britském poháru rallye, ale pravidelně se účastní také série Irish Forest Rally Championship (irský pohár lesních rallye). Letos poprvé zkouší své štěstí i v Irish Tarmac Championship, tedy v irském poháru na asfaltu.

Desiho kariéra začínala pomalu. Z první pětice rallye musel čtyřikrát odstoupit, ale jeho vytrvalost přinesla ovoce a v letech 2010 a 2011 podával velmi konzistentní výkony. To se ukázalo v jeho první rallye sezóny 2012, Rallye Sunseeker International, která byla úvodním podnikem britského šampionátu.

Pro Desiho to byla první soutěž za volantem Citroënu DS3 R3T a také první po boku nového navigátora Nialla Burnse. V náročné konkurenci skončil na velmi působivém druhém místě, o jedno místo před Elfynem Evansem, který dnes jezdí ve WRC.

Umístil se také na 4. místě v poslední soutěži sezóny, International Rally Yorkshire, ale nevyrovnané výsledky ve zbytku sezóny znamenaly, že z toho nakonec bylo jen sedmé místo v celkovém pořadí.

Desi Henry / Liam Moynihan, ŠKODA FABIA R5. Border Counties Rally 2017

Následující sezóna se nesla ve znamení problémů s vozem, takže Desi v roce 2014 opustil značku Citroën a v průběhu sezóny střídal Mitsubishi Lancer Evo IX a Subaru Impreza S7 WRC z roku 2001. Zároveň soustředil svoji pozornost zpět do Irska. Startoval jak v severoirském poháru, tak v Irish Forest Championship, přičemž po jeho boku usedl opět nový spolujezdec, Liam Moynihan. A byl z toho značný posun ve výsledcích.

Na Tipperary Sean Conlon Memorial Forestry Rally dosáhl svého prvního vítězství v kariéře, po kterém následovala dvě druhá místa a další vítězství na Glens Forestry Rally.

Nakonec mu jen dvě nedokončené rallye zabránily v dosažení titulu. Henry měl na konci stejně bodů jako Owen Murphy a skončil spolu s ním v čele poháru, ale vítězství připadlo jeho rivalovi, který vyhrál o jednu rallye víc. Ve stejné sezóně zároveň skončil druhý v severoirském poháru rallye. Byl to opravdu působivý rok, i když byl jeden z výsledků tak trochu zklamáním.

Odhodlán zlepšovat se i nadále se Desi Henry rozhodl pro rok 2015 opět změnit vůz a jeho volbou tentokrát byla ŠKODA FABIA S2000. Výměna přinesla okamžité výsledky: vyhrál dvě soutěže severoirského poháru a sezónu zakončil na celkovém třetím místě.

Následující sezóna se měla stát dosavadním vrcholem jeho kariéry. Pro rok 2016 se Desi poprvé po třech letech vrátil do britského poháru a zároveň odjel kompletní sezónu Irish Forest Rally Championship. A aby měl maximální šanci na úspěch, znovu změnil vůz. Jeho volbou tentokrát byla ŠKODA FABIA R5.

Ve velmi náročné konkurenci britského poháru sice Henry začal pomalu, ale brzy se dostal zpět do tempa a po třetích místech na Scottish Rally a Nicky Grist Stages uzavřel sezónu na celkově šestém místě.

Už to samo o sobě by byl pro amatérského jezdce skvělý výsledek, ale v Irsku dosáhl Desi ještě větších úspěchů. Vítězství na Munster Forestry Rally, Cork Forest Rally a Glens of Antrim Forestry Rally, spolu s druhými místy na Lakeland Stages a Limerick Forest Rally stačila k tomu, aby získal titul v Irish Forest Rally Championship.

Byl to nejen první titul jeho kariéry, ale také první vyhraný pohár pro značku ŠKODA na irské půdě.

Tento titul zatím zůstává vrcholem jeho kariéry, ale Desi stále startuje s vozem FABIA R5 a dosáhl řady vítězství v Severním Irsku i Irské republice. V britském poháru se mu bohužel dařilo o něco hůře a z prvních čtyř podniků musel třikrát odstoupit.

Na poměry amatérského jezdce, který stále chodí do práce na plný úvazek, jsou však nedávné výsledky Desi Henryho skutečně působivé. Dnes zřídkakdy dojede mimo první desítku a zajíždí konzistentní výsledky sezónu za sezónou.

Jak tomu bývá, budou to dost možná praktické a finanční otázky, které rozhodnou o tom, jestli ke svému jednomu dosavadnímu titulu přidá i další a jestli naplní svůj očividný potenciál i v britském poháru. Již dnes však jeho kariéra dokazuje, že když se spojí ryzí talent a schopné auto, jako je FABIA R5, přijdou výsledky – i pokud jde o amatérského jezdce.