Jméno týmu Hannu’s Rally Team (Hannuův rallye tým) je něco roztomile prostého. Vyvolává představu kamarádů, kteří spolu pro zábavu závodí v autech a má v sobě nádech nadšeného amatérství.

Ale Hannu’s Rally Team je ve skutečnosti mnohem profesionálnější organizace, než by jeho jméno mohlo naznačovat. Ostatně v posledních pěti letech pokaždé získal Pohár týmů ve finském rallye šampionátu.

Zakladatelem Hannu’s Rally Team je Hannu Lehessaari, úspěšný finský softwarový inženýr, který založil úspěšnou společnost Softplan Oy, zaměřující se na softwarové konzultace, kterou v roce 2002 prodal firmě HiQ.

Stejně jako mnoho jeho krajanů byl i Lehessaari velkým fanouškem rallye a rozhodl se část svého nově nabytého bohatství vložit do sportu, který miloval. A tak se zrodil Hannu’s Rally Team.

Jeho vozy startovaly v rallye i rallycrossu a v obou disciplínách dosáhly značných úspěchů. Nejvíce ale tým zazářil ve finském poháru rallye.

Od roku 2013 až do současnosti je tento tým dominantním hráčem ve finské rallye a mnoho jeho nedávných úspěchů je zásluhou speciálů ŠKODA FABIA R5.

Průlomovou sezónou byl ročník 2013, kdy Juha Salo, již tehdy vícenásobný mistr Finska v rallye, spolu s navigátorem Marko Salminenem, dovezl týmové Mitsubishi Lancer Evolution X ke čtyřem vítězství a zajistil tak vítězství v šampionátu jezdců pro sebe a v poháru týmů pro Hannu’s Rally Team.

V následující sezóně dokázal tým svůj titul obhájit díky vyrovnaným výkonům Sala se Salminenem i jejich týmových kolegů Ari Vihavainena a Jani Vihavainena.

Rok 2015 byl pro Hannu’s Rally Team ve znamení odchodu od značky Mitsubishi a přechodu na Peugeot 208 T16. Tento krok se ukázal být úspěšným a Salo se Salminenem získali po vítězství ve čtyřech ze šesti rallye další titul, zatímco tým završil hattrick v poháru týmů.

Pro mnoho týmů by tři vítězství v národním poháru v řadě byla jedinečným úspěchem, ale pro Hannu’s Rally Team to byl jen začátek. I v další sezóně byli Salo a Salminen korunováni šampiony na Peugeotu, se třemi vítězstvími a dvěma druhými místy. Vihavainen a Vihavainen, kteří se vrátili k vozu Mitsubishi, skončili v těsném závěsu na druhém místě a pomohli tak zajistit i čtvrté vítězství v poháru týmů.

Tím jediným, co narušilo jejich jinak dokonalou sezónu, byl příchod nového vozu ŠKODA FABIA R5 na finskou rallye. Dorazila v barvách týmu Printsport Oy a s budoucím továrním jezdcem ŠKODA, Ole Christianem Veibym, za volantem. Ve své první sezóně se FABIA R5 zúčastnila jen tří soutěží, ale vyhrála ve dvou z nich a ve třetí zústala jen 1,7 sekundy od vedoucí pozice.

Nebylo tedy nijak překvapivé, že se pro sezónu 2017 i Hannu’s Racing Team rozhodl zainvestovat a FABIA R5 se stala novým rozšířením jeho stáje.

Tentokrát dostal klíčky jezdec Teemu Asunmaa, zatímco Juha Salo vzal svůj Peugeot do nově vytvořeného Hannu’s Senior Rally Team. Asunmaa už pro tým jezdil po tři roky s vozem Subaru Impreza STi R4, a získal za tu dobu dva tituly ve třídě SM2.

Spolu se svým spolujezdcem Jonne Halttunenem (který je nyní navigátorem továrního týmu ŠKODA po boku Kalle Rovanpery) předvedl působivé výkony. Vyhráli první tři rallye roku 2017 a pokračovali k titulu mezi jezdci a pátému týmovému titulu pro Hannu’s Rally Team v řadě.

V sezóně 2018 zatím FABIA R5 zcela dominuje finskému poháru rallye poté, co získala v prvních pěti podnicích všechna umístění na stupních vítězů s výjimkou jednoho. A Asunmaa je opět v nadějné pozici pro zisk titulu.

Od roku 2015 se Hannu’s Rally Team objevuje i ve finském podniku světového poháru rallye. Henri Haapamäki a Marko Salminen skončili v roce 2015 druzí jak ve WRC 3 tak i v kategorii JWRC, zatímco v roce 2017 dojeli Asunmaa a Halttunen na voze FABIA R5 na celkovém třináctém místě.

S ohledem na to, že jde o tým zrozený z nadšení jediného muže pro rallye, je vzestup Hannu’s Rally Team na vrchol finské rallye scény téměř zázračný. Je to pohádkový příběh, který bude nepochybně pokračovat i dalšími kapitolami. A nedávné úspěchy týmu s vozem FABIA R5 naznačují, že ŠKODA tu bude hrát velkou roli.