Rally Japan, závěrečný podnik letošního FIA Mistrovství světa v rally, opět v kategorii WRC2 opanovaly vozy značky Škoda, které obsadily prvních pět míst. Vítězem této kategorie se stal již jistý mistr světa* Andreas Mikkelsen a skvělým výkonem se blýskl také Kajetan Kajetanowicz, který se díky tomu stal mistrem světa kategorie WRC2 Challenger*.

Po Středoevropské rally už měla posádka Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen mistrovský titul v kategorii WRC2 jistý a v Japonsku tak vlastně startovat nemusela. Nicméně dvojice do Japonska odcestovala s viditelným záměrem si rally užít. To, že jel Andreas bez stresu, bylo na jeho výkonu jasně vidět.

I ve velmi obtížných podmínkách, kdy počasí posádkám nachystalo kombinaci přívalového deště, intenzivního slunce i trochu sněhu, podal Andreas Mikkelsen suverénní výkon. Po první deštěm zmáčené etapě byla norská dvojice dokonce čtvrtá v absolutním pořadí rally a v obtížných podmínkách tak držela krok s těmi nejrychlejšími vozy Rally1. Celkově Mikkelsen s Eriksenem vyhráli 14 z 21 odjetých rychlostních zkoušek a obzvlášť se jim povedla rychlostní zkouška číslo 18, která byla se svými 22,9 kilometry jednou z nejdelších v celé soutěži. Právě v této rychlostní zkoušce činil náskok na druhou nejrychlejší posádku kategorie WRC2 celých 22,8 sekundy. Mikkelsen byl tedy na této erzetě na kilometru o sekundu rychlejší, než jeho nejbližší soupeř. Není tedy divu, že v cíli měla posádka náskok větší než minutu a čtvrt. I přesto ale zhodnotil mistr světa kategorie WRC2* soutěž jako obtížnou.

„Byl to opravdu náročný víkend. Myslím, že naše zkušenosti byly klíčové,“ prohlásil Mikkelsen.

I za norskou posádkou se ale odehrávaly líté boje. Stále totiž nebylo rozhodnuto o titulu v kategorii WRC2 Challenger, kde spolu soupeří jezdci, kteří ještě ve WRC2 titul mistra světa nezískali. Tady průběžnému pořadí vládl finský mladík Sami Pajari se spolujezdkyní Enni Mälkönen, kteří do dění v Japonsku ale nezasáhli. Svých sedm nominovaných soutěží, ze kterých se posádkám počítají bodové zisky do celkového pořadí, totiž již absolvovali. A tak museli doufat, že se jejich soupeřům nezadaří. Nicméně oba adepti, kteří mohli dvojici Pajari/Mälkönen překonat, si i přes obtížné podmínky vedli skvěle. Nikolay Gryazin se spolujezdcem Konstantinem Aleksandrovem dojeli s vozem Škoda Fabia RS Rally2 v kategorii WRC2 v Japonsku druzí a posádka Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak skončila se stejným vozem třetí. To ji v konečném pořadí dostalo na první místo kategorie WRC2 Challenger, zatímco duo Gryazin/Aleksandrov se posunulo na druhou pozici a na posádku Pajari/ Mälkönen tak zbyla příčka třetí.

Ovšem i další posádky s vozy Škoda v Japonsku excelovaly. Skvělý výkon podala domácí posádka Osamu Fukunaga/Misako Saida s vozem Škoda Fabia Rally2 evo, která si v tomto podniku dojela v kategorii WRC2 pro čtvrté místo. Pátá příčka v cíli patřila polské dvojici Daniel Chwist a Kamil Heller opět s vozem Fabia Rally2 evo. Zpestřením rally byla také účast někdejšího jezdce Formule 1 Heikkiho Kovalainena. Ten s místní spolujezdkyní Sae Kitagawa usedl opět za volant vozu Škoda a než musela dvojice odstoupit pro technické potíže, byla po druhé etapě v pořadí WRC2 dokonce třetí. Kovalainen už mimochodem letos s vozem Fabia RS Rally2 opanoval samotný japonský šampionát, a to dokonce již podruhé v pořadí.

Celkově tedy posádky s vozy Škoda v letošním Světovém rally šampionátu excelovaly. V kategorii WRC2 obsadily čtyři pozice v TOP 5 a v kategorii WRC2 Challenger dokonce opanovaly všechny pozice v první pětce. A zapomenout samozřejmě nesmíme ani na týmový titul WRC2*, který získal tým Toksport WRT. Týmy i jezdci si teď na chvíli od soutěžení odpočinou. Ale už 25. ledna startuje Rallye Monte-Carlo, první podnik FIA Mistrovství světa v rally 2024. A my budeme samozřejmě u toho!

* Podléhá potvrzení výsledků ze strany FIA.

Více informací o Rally Japan najdete v tiskové zprávě.