Před začátkem sezóny WRC 2 byl pro ŠKODA Motorsport ten správný čas užít si trochu zimní zábavy. Jan Kopecký vzal svůj vůz FABIA R5 do rakouského města Zel lam See, kam se poprvé po 45 letech vrátil slavný GP Ice Race (který jsme představili v nedávném článku). A výsledky byly, jak jsme si v poslední době zvykli vídat, velkolepé.

Součástí obnoveného GP Ice Race byl závod soutěžních speciálů kategorie R5, který probíhal po oba dny konání akce. V první den FABIA R5 využila další šance střetnout se s novým rivalem, Volkswagenem Polo GTI R5. Soutěžní Volkswagen se poprvé představil na loňské RallyRACC Catalunya a očekává se, že v sezóně 2019 bude největším konkurentem značky ŠKODA v seriálu WRC 2 i v dalších rallye pohárech.

Sobota přinesla Janu Kopeckému vítězství v jeho třídě, před Romainem Dumasem na Volkswagenu. Neděle, druhý den závodu, přinesla pro značku ŠKODA ještě působivější výsledek. Rakouský juniorský závodník Julian Wagner z týmu Baumschlager Rally&Racing dojel s dalším vozem FABIA R5 na druhém místě za Kopeckým, který opět celému závodu dominoval.

„Bylo opravdu úžasné moci s naším vozem ŠKODA FABIA R5 závodit na ledu a sněhu. I uvnitř auta jsem cítil nadšení fanoušků“, okomentoval víkendové dění úřadující šampion WRC 2 Jan Kopecký.

Dva dny v Zell am See ale nebyly jen o seriózním závodění. Matthias Kahle, držitel sedmi titulů německého mistra v rallye, nadchl davy svými velkolepými drifty s vozem ŠKODA 130 RS. Ten byl, nejen pro svou koncepci s motorem vzadu a pohonem zadních kol, ale i pro výkony, které přinášela kombinace hmotnosti pod 900 kg a motoru o 140 koňských silách, přezdíván „Porsche východu“.

I Jan Kopecký si užil zábavného programu, když vzal na předváděcí jízdu skutečně nezvyklého spolujezdce. Předseda představenstva společnosti ŠKODA AUTO, Bernhard Maier, se posadil na místo spolujezdce, obvykle vyhrazené Pavlu Dreslerovi, a užil si svezení na ledové trati.

Dalším jezdcem, který do Zell am See dorazil s vozem FABIA R5, byl třiadvacetiletý mladík Julian Wagner, který už svoji rychlost na sněhu a ledu předvedl, když o čtrnáct dní dříve vyhrál první podnik rakouského rallye poháru, Jaennerrallye. V nedělní části závodu v Zell am See skončil druhý za Kopeckým.

„Když jsme se rozhodli po 45 letech obnovit legendární ledové závody v Zell am See, nečekali jsme tak velkolepý úspěch. Závod moderních vozů R5 byl pro naše fanoušky něčím opravdu výjimečným, zdůraznil Ferdinand Porsche spolu s Vinzenzem Gregerem, zakladatelem GP Ice Race v Zell am See.