Letošní rok mohl být pro svět rallye v Polsku opravdu těžký. Zdejší Rally Poland byla po zhruba čtyřech letech vyřazena z kalendáře WRC a navrátila se do seriálu European Rally Championship (ERC).

A protože se ani polští jezdci nevyskytovali v nejvyšších patrech světových automobilových soutěží, zůstávalo na polském národním poháru rallye, aby předvedl něco výjimečného, co by udrželo zdejší fanoušky spokojené a dále lákalo k tomuto sportu nováčky.

Očekávání se víc než naplnilo, když se o titul rozhořela epická bitva mezi trojicí polských jezdců kteří startovali každý za jiný tým, ale všichni na vozech ŠKODA FABIA R5. Výsledkem byla jedna z nejnapínavějších a nejdramatičtějších sezón v historii polské rallye.

Tři jezdci, kteří nakonec bojovali o mistrovský titul, za sebou mají velmi rozdílné kariéry. Grzegorz Grzyb je zkušený dvaačtyřicetiletý jezdec, který vyhrál polský titul už v roce 2016 a má na kontě také čtyři tituly ve slovenském mistrovství. Jezdí pro tým Rufa Sport a letošní rok byl jeho druhou sezónou za volantem vozu FABIA R5, se kterým už předvedl působivé výkony v poháru ERC.

Kontastem k němu je dvaadvacetiletý Mikoľaj Marczyk, který jel svoji teprve třetí rallyovou sezónu. Po úctyhodných výsledcích, které předvedl za poslední dva roky se Subaru Impreza STi N15 a Hondou Civic Type-R podepsal spolupráci s týmem ŠKODA Polska Motorsport a vydal se do své první sezóny za volantem vozu FABIA R5.

Třetím hráčem v boji o titul byl Jakub Brzeziński. Také on zažíval své první starty na soutěžním speciálu FABIA R5, v tomto případě v barvách týmu Go+Cars Atlas Ward. V polském poháru rallye je sice už poměrně známým jménem, ale jeho dosud nejlepším výsledkem bylo druhé místo v celkovém pořadí v roce 2016.

Úvodem sezóny byl Rajd Świdnicki, kde to byli právě tito tři jezdci, kteří obsadili stupně vítězů. Vítězství připadlo Grzybovi, který vyhrál čtyři z osmi rychlostních zkoušek, ale před Brzezińskim měl náskok jen 13 sekund a Marczyk byl pomalejší jen o dalších 4,7 sekundy.

Pokud si ale fanoušci mysleli, že tohle byl těsný souboj, tak ještě nic neviděli. Po druhém podniku sezóny, kterým byl Rajd Dolnośląski – Hotel Zieleniec, bylo mezi prvními dvěma posádkami jen 0,3 sekundy. Tentokrát to byl Brzeziński, který získal vedení nad Grzybem poté, co o 2,9 sekundy vyhrál dramatickou poslední erzetu. Marczyka donutila nehoda v osmé rychlostní zkoušce odstoupit.

Brzeziński měl potom příležitost posílat svoje vedení, protože Grzyb se rozhodl do dalších dvou podniků nenastoupit a soustředil se namísto toho na rallye slovenského mistrovství a ERC. Brzeziński toho využil naplno, když vyhrál s náskokem 40 sekund před Marczykem, který navíc v předposlední erzetě obdržel desetisekundovou penaltu.

Ve čtvrtém podniku, Rajd Śląska, však dokázal dojet jen na druhém místě, poté co ho o třetí vítězství v řadě připravil s náskokem pouhé 0,2 sekundy Tomasz Kasperczyk a Brzezińskému nepomohl ani fantastický výkon v poslední erzetě.

Zbývaly tak jen tři podniky sezóny. Brzeziński byl v čele boje o titul, ale právě ony zbývající podniky měly hostit nejnabitější startovní pole sezóny. Prvním z nich byl Rajd Rzeszowski, který byl také součástí Central Rally Trophy a Central European Zone Championship. Na startovní pole se vrátil Grzyb, ale o vítězství ho připravil další jezdec s vozem FABIA R5, Nikolaj Gryazin, který dojel o 1 minutu a 28 sekund rychleji. I tak se ale Grzyb umístil na prvním místě polského pořadí.

Brzeziński dalším skvělým výkonem obsadil poslední místo na stupních vítězů v celkovém pořadí a tím druhé v pořadí polského poháru. Byl o 2 minuty a 2 sekundy za Grzybem, za což z větší části mohla dvouminutová penalta v páté erzetě. Vynikající výkon ale podal i Marczyk, který dojel pátý celkově a čtvrtý v pořadí polského poháru.

Předposlední kolo sezóny však bojem o titul zcela otřáslo. Na Rally Elektrėnai to byl opět ruský jezdec Gryazin, kdo si dojel pro celkové vítězství. Ten ale opět nestartoval v pořadí polského poháru a ze šesti vozů FABIA R5, které dojely v první desítce celkového pořadí, byl nakonec největším vítězem Mikołaj Marczyk.

Ten předvedl svůj zatím nejsilnější výkon sezóny, což mu stačilo na čtvrté místo celkového pořadí a především na vítězství v polském poháru, s náskokem 10,2 sekund. Grzegorz Grzyb dojel po problémech v první etapě na celkově osmém místě a pátý v pořadí polského poháru. Jakub Brzezinšski do soutěže vůbec neodstartoval a přišel tak o cenné body.

Výsledek znamenal, že o titulu se rozhodne na největší události polského rallye kalendáře, Rally Poland. Všichni tři jezdci měli šanci na titul, i když Marczyk byl v tomto souboji vždycky považován za outsidera.

Právě on se však v neobyčejně silném poli, kterému znovu dominovaly vozy FABIA R5, opět stal hvězdou mezi polskými jezdci. Značka ŠKODA obsadila devět z prvních jedenácti míst a Marczyk skončil na neobyčejně působivém pátém místě průběžného pořadí. To znamenalo, že skončil již ve druhé rallye za sebou na špici polského pořadí.

Jakub Brzeziński mezitím udělal zásadní rozhodnutí a rozhodl se do této rallye nastoupit s Fordem Fiesta R5. To se ukázalo být zásadní chybou a Brzeziński skončil na patnáctém místě v pořadí polského šampionátu.

Všechny oči se tak upíraly na Grzegorze Grzyba a hlavní otázkou bylo, jestli dokáže své dva rivaly vyrovnat. I když nepodal ani zdaleka nejlepší výkon své kariéry, dojel na sedmém místě celkového pořadí a třetí v polském poháru. To nakonec k vítězství těsně stačilo.

V neuvěřitelně těsném finiši skončil Grzyb sezónu se 151 body, jen o jediný bod před Marczykem, který dojel jako druhý. To znamenalo že Brzeziński, který se tak dlouho zdál být na cestě za svým prvním titulem, se musel spokojit se třetím místem celkového pořadí, se 146 body.

Byla to opravu vzrušující sezóna, ve které se hlavní souboj sváděl až do posledních sekund poslední rallye. A ukázalo se, že rallye se v Polsku stále těší dobrému zdraví. Země totiž možná ztratila svůj podnik WRC, ale v Grzegorzi Grzybovi mají jednoho z nejrychlejších jezdců střední a východní Evropy a vynikajícího šampiona. A Mikołaj Marczyk z týmu ŠKODA Polska Motorsport se zdá být novou hvězdou, která má nepochybně šanci získat další polské tituly – a mnoho dalšího.