Když se řekne Jižní Amerika a sport, Paraguay nebývá tou první zemí, na kterou si vzpomenete. Ale pokud jde o rallye, je tento stát v posledních letech významným hráčem na kontinentální scéně, což je z nemalé části zásluhou jediného muže, Gustavo Saby.

Devětatřicetiletý jezdec v posledních letech zcela dominuje jihoamerické rallye a většiny svých úspěchů dosáhl za volantem vozů ŠKODA FABIA.

Od roku 2011 pětkrát vyhrál jihoamerický pohár FIA CODASUR, z toho čtyřikrát na vozech FABIA S2000 nebo FABIA R5. A dosáhl také na tři tituly z paraguajského šampionátu – Paraguay přitom představuje v jihoamerické rallye totéž co Brazílie nebo Argentina ve fotbale a zdejší šampionát je na světadíle tím nejnáročnějším.

I letos Saba nastoupil jak do kontinentálního, tak i do národního poháru. Společnost mu opět dělala jeho osvědčená FABIA R5 a jeho dlouholetý navigátor Fernando Mussano. Vzhledem ke své současné formě byl opět jasným favoritem. Ale přesto nevedla k titulu hladká cesta.

Jeho cesta za čtvrtým paraguajským titulem v řadě začala nejhůře jak mohla. Na Rally del Guairá měl sice skvělý start, ale potom byl donucen odstoupit a přišel o důležité body. Vítězství připadlo jeho soupeři Diego Dominguezovi Sr a stupně vítězů doplnili Miguel Zaldivar Sr. a Tiago Weiler, oba s vozy FABIA R5.

Další na řadě byla Rally Trans Itapúa, ale ani tady nešly pro Sabu věci podle plánu. Desetisekundová penalizace způsobila, že Saba skončil na druhém místě. Dominguez naopak získal svoje už druhé vítězství a zvýšil svůj náskok v čele průběžného pořadí.

Pohár byl ale stále ještě na začátku a Saba je dost zkušeným jezdcem na to, aby nepanikařil, když se mu ze začátku nedaří. Plně se soustředil na další podnik, Rally de Santani, a byl odměněn prvním domácím vítězstvím sezóny, když dojel 35 sekund před zbytkem startovního pole. Výsledek byl pro Sabu o to lepší, že Dominguez musel se svým Hyundaiem i20 R5 odstoupit, což znamenalo, že se Saba ocitl na společném prvním místě v celkovém pořadí sezóny.

Stejné to bylo na následující soutěži, Rally de La Madera, kde Dominguez opět odstoupil, tentokrát kvůli utrženému kolu jeho Hyundaie. Saba dokázal odolávat tlaku Alejandro Galantiho a získal tak druhé vítězství v řadě. To ho v polovině sezóny vrátilo zpátky na jeho oblíbenou pozici v čele poháru.

V tu chvíli by leckdo mohl očekávat, že zbytek sezóny bude pro Sabu už jen hladkou cestou k titulu. To by ale znamenalo podcenění náročnosti paraguajského šampionátu. I Dominguez je zde několikanásobným šampionem a rozhodně se nehodlal vzdát bez boje.

To se naplno ukázalo v pátém podniku sezońy, na Rally de la República alto Paraná, kde si fanoušci mohli užít vzrušující bitvu o vítězství mezi Dominguezem, Sabou a Galantim. Nakonec to byl Dominguez, kdo získal tak důležité vítězství, když skončil 10,2 sekund před Sabou, zatímco Galanti dojel třetí se ztrátou 14,5 sekundy.

Stejní tři jezdci bojovali o první místo i na následujícím podniku, Rally de Cordillera – Acosta Ñu. Tentokrát však Saba naplno předvedl svoje schopnosti a dojel si pro vítězství s náskokem 1 minuty a 47 sekund. Galanti dojel na druhém místě o více než minutu před Dominguezem, což znamenalo další zvýšení Sabova náskoku.

Následovala velkolepá Transchaco Rally se svými 25 rychlostními zkouškami, kde se jasně ukázalo, že Dominguez se nehodlá vzdát bez boje. Dojel si pro vítězství, ale Sabu i tak jeho druhé místo udrželo v čele průběžného pořadí. Na třetím místě dojel další pilot vozu FABIA R5, Luis Ortega.

Posledním kolem poháru byla Rally de Carapegue, kde Dominguezovy naděje skončily definitivně, když musel se svým Hyundaiem již potřetí za sezónu odstoupit. Saba předvedl vyrovnanou a sebejistou jízdu, která ho dovedla k druhému místu za Galantem a čtvrtému paraguajskému titulu v řadě. Další FABIA R5, tentokrát řízená Luisem Maldonado Jr., dojela na třetím místě.

Čtyři tituly za sebou v jednom z nejnáročnějších národních pohárů na světě rozhodně nejsou výsledkem náhody – a Saba navíc přidal i další titul z kontinentálního šampionátu CODASUR.

Tentokrát to ale není jen o výhodě dané lepší technikou. Jak v paraguajském mistrovství, tak i v CODASUR startuje mnoho jezdců s vozy FABIA R5, ale je to Saba, kdo pravidelně končí na předních příčkách a může se tak honosit titulem nezpochybnitelného krále jihoamerické rallye.